Zwartbles

Konacno se nesto lepo desava kod nas nadam se da ce sve proteci po planu i da ce ova ovca zaziveti kod nas po predispozicijama spoj dve idealne stvari mesnatost i plodnost pa njoj ukrstanje i nije potrebno ona u sebi vec nosi sve. Sa srecom nek bude pocetak posla Bojane.
 
Rus82 pitas me dali sam razmisljao o uvozu kolektivnome punjenju kamiona ,vidis prijatelju za to treba da se jave iskreni ovacri koji zele to onda bih ja imao obavezu da vidim dali mogu toliko i toliko priplodnog materijalada sakupim i onda bih se sve moglo dogovorit,sa moje strane nema problema sta se tice posla u nemackoj da nabavim ovce i organizujem sve to dok ocekujem i od kolege koji budu se udruzili ako se budu udruzili dacne podatke sta zele i naravno prevoz bi mi dobro doslo da se odozdo organizuje troskove bismo delili razumljivo svi.Ja sam pocetnik ali nimalo glup mene zivot nije mazio probijao sam se ja i kroz gusce zbunje ovo mi dodje kao livada cveca sve se moze ako se iskreno zeli ja sam tu pa ko voli zeli neka me kontaktira uvezi toga..Neko mi srdacno i otvoreno napisao poruku nec imenujem da je jako lepo sta planiram ali da od deset ovaca koje sam vec zakupio pokusam na bar 20 i dva ovna u dve krvne linije ..iskreno kesa ce se odresiti tako i tako to je sigurno naj verojatnije da ce biti 20 sjagnjenih ovaca ako uspem da dobijem toliko moram ljude da nazovem ili odem do njih ..U svakom slucaju u Martu mesecu ce ova ovca da stupi nogom u nasu zemlju srbiju.
 
ZWB nema nikakve veze s Romanov ovcama. Ona je nastala od Velske-Britanske Balwen planinske ovce
ibl9qt.jpg
2vv2g3o.jpg
 
bojan nimberg zelim ti svu srecu u ovom,moje neko misljenje je da rasa ko rasa i nije nesto specijalno bolja od rasa koje se nalaze u srbiji kao sto je teksel,safolk,sarole,plodnost je ista,prirast slican,jedino da ove rase sto ima u srbiji imaju vecu masu tela,lepo je i ovu rasu uvesti ko voli ali pitanje je sta se dobija sa ovom rasom kontra rasa sto ima kodnas vec,koliko ja procita iste su u pricipu sam ovih sto ima kod nas je veca masa ovaca i ovnova,
 
zwartbles je jedna velika dobro musklutaurna plodna ovca . Nastala je od teksler ovce i holandske mlecne ovce dugom selekcijom (u svetu je zovu i crni teksler) Ovce nesmeju imati rogove i zato sto posto ovo gore na slici nije zwartbles vec neki krizanci neznam od cega.
Razlika ove ovce od sve ovce koje mi imamo je u tome da je plodnija i mlecnija od sve nase tovne rase, ona s lakocom ocuva svoje trojke koje su ceste a dvojke skoro uvek.
A sad nesto iz mog licnog iskustva..90 tih godina kada sam uvezo prvi auto nemacki za srbiju vecina njih je govorila ma nemoze taj auto da izdrzi sta izdrzava jugo..Tako i jedan doktor pukim slucajem sam uzeo njegov jugo da odem do grad posto tada taj golf nije bio registrovan jos. .. on se odvezo kuci nekih 800 metra golfom..ja dolazim u 23h kuci da zamenimo opet auta on kaze e sta sam ja ono pricao celo vreme.. ja nedam ova kola daizadju iz dvoriste i tako je kupio golfa.Znaci kad neko o necemu pise a zna sta pise slazem se ali ako neko nagadja a koristi negativno u onome sta ne poznaje onda mi je smesno.

---------- Poruka napisana u 12:43 ---------- Prethodna poruka je at 12:33 ----------

neko gore rece Mi!! bismo ovo ukrstili svime i svacim pa bismo imali svasta ..Zar to nevazi za svaku ovcu i svako odgovara za svoje postupke? Ukrstanjem dobijamo ili gubimo proba pozlejna ali i uvek strogom selekcijom i naravno gleda se sta se zeli poboljsa kod ovce koje posedujemo.Recimo ova ovca je spas za romanov odgajivace da ne gube na plodnost a da dobiju na masu..onda kod vece rase da se poveca plodnos a ne smanji muskulatura .. svako mora da zna za sebe sta ustvari zeli.Kada sam ovde u nemacku bio sampion sa golubovima pismonosama na staze do 1000km prvi komsija koji nikada nije nista uspeo uvek je krivicu davao golubovima njegovim a znam da je krivica bila u njemu samome, samo jedno uporedjene znaci sta covek zna sve da pokvari ni priroda neume da popravi i obrnuto.

---------- Poruka napisana u 12:48 ---------- Prethodna poruka je at 12:43 ----------

kada jednom imas od 50 ovaca 110 jagnjad ili od 50 imas 60 svatices gde je razlika :ideja:
 
Ne sada nemam imali smo nekada domacu pramenku davno ono cisto balkanski nacin za svoju upotrebu i ako sta ostane proda se.Sada sam zakupio 10 bremenite ovce zwrtbles trazim jos jedno 10 bremenite i dva ovna..tako da od marta pocinjem sa ovom rasom.
 
hvala @bojane na odgovoru samo da znas da je jedno teorija a drugo praksa a oni koi odma racunaju zaradu u poljuprivredi od tog posla nema nista jedino ako nemaju neku zaledjinu veliku
nije bitna velicina stada bitan je kvalitet....tvoj citat""""kada jednom imas od 50 ovaca 110 jagnjad ili od 50 imas 60 svatices gde je razlika"""""
djabe je svakom da ima 100 jagnjadi kad ih proda po 1.5 ili 2e za klanje bolje imati 40-50 ekstra kvalitetni prodati po 150e komad sa 3 meseca nego ovo sa tri meseca prodati za 70e jagnje
bolje tih 50 jagnjadi bolje raniti uzmes vise para a manje hrane ode a i u tih 50 jagnjadi nije sve za priplod i tu ima skarta a da nepricam kad se razbole pa srkne pa dobije proliv pa veterinari ima tu izdataka nadam se da ce ti ovo pomoci a da se ne ljutis ja kad sam pocinjo nije imo ko da mi kaze savete pa smo skolu placali na sebi ko vecina stocara
 
lle de france hvala ja prihvatam svaki savet samo ja nisam ni pomislio o nekoj zaradi narocito ne u pocetku.A da sam jedno nastrano janje bio i ostao i to je tacno :) nevolim nesto sta svako cuva volim da radim na necemu novome tu je riziko i sansa 50-50% uspeh nesupeh krecem sa najvise 20 ovaca ne vise i kod mene ce biti samo cista rasa koja ce i te kako ici kao priplodni materijal a o tome i govore poruke koje svakodnevno dobijam da ljudi imaju interese za ovu rasu i to mnogo vecu no sto sam pomislio.Za klanicu imaju mesa za priplod imaju kvaitet plodnost je zaista savrsena kod ove ovce.Ja cenim i svaku drugu ovcu cak po najvise pramenku nasu sto neznaci da bih je cuvao..Bolesti proliv sto si naveo oo nedo bog da doje do toga onda si isto toliko opterecen sa 60 i 100 iskreno tu moramo dosta da naucimo uz parolu bolje spreci nego leci znaci..znaci sve karakteristike i mane koje vuce jedna rasa moramo dobro znati sta moramo da odradimo da nedoje do bolesti i td ...Bolesti su nazalost najvece zlo koje svakog stocara moze da ruinira bilo koju rasu da cuvali ...nedaj boze nikome vec pune stale zdravog i veselog podmladka.
A da neko rece crna ovca nije prodajna mozda neznam ali kod nas dole na jugu kada doju s kosova trpaju u kamione i koze stare po 10 godina samo da bi poterali sto veci broj i to placaju bar kes i odma.Da je meni sad jedno 300 crnih majanca kako bi ja znao da ih prodam :)
 
sto se plodnosti i mlecnosti tice neslazem se satobom,ja imam sarole cija je plodnost od 180 do 250 posto,masa tela je masivnija,imam i teksela tako da ipak pricam iz nekod iskustva,kod nas od uvoznih rasa je w i idf koji su poznati sve ostalo je nepoznato,takve rase o cemu govoris su za nase ljude skepticni,mislim da ima prilicno slicnih osobina sa rasama o kojim ja govorim,dosta je rasa kodnas mislim da je pametnije raditi sa njima i poboljsavati kvalitet,no dobro to je moje misljenje,svaka cast i samo naprd ja cu vas podrzavati i svakom pogledu podrzati
 
Nazad
Vrh