Zatvaranje zimske brazde

ista situacija i kod nas....mada pre neki dan sam putovao i vidim dosta poravnatih njiva, lepo izgledaju....ja sam isto planirao, ali kisa je pokvarila a i cele nedelje ce kako najavljuju
 
:haha:
pundravci.jpg


Ja sam se zezno, danas je bogojavljenje a sutra Jovandan, tako da sigurno nebi radio i da je moglo :))
 
Ja neznam što nekom smeta što će da zatvara oranje, ako ima uslova i zemljište i vreme dozvoljava treba ga poravnati, tamo gde nije preporučljivo zbog tipa zemljišta netreba ga dirati, kod nas neće moći u njive ući verovatno do marta zbog vlage i dobro je da se jednom rezerve vlage nadomeste i stabilizuju da u proleć i setvu uđemo sa rezervom vlage (pričam za naš teren) i da nam setveni sloj ne ostane suv, vi stvarno mislite da smo mi dokoni što zatvaramo oranja rano a od kako to radim nemam problema u nicanju i manje trave imam u usevima pošto ih isprovociram da krenu ranije, ja ništa ne gubim što poravnam ranije (neki kažu gubi se vlaga ali to je znak ? veliki šta se "gubi"), ništa ja ne dobijam što ću pred setvu preći 2-3 puta (drljačom, setvospremačom a obavezno radim 2-3 prohoda u zavisnosti od useva i izgleda zemljišta tojest pripremljenost) samo gubim vlagu u setvenom sloju i imam trave više tako da gledam da ti prohodi budu malo razvučeni vremenski, tako je kod mene a vi kako hoćete i kako morate.:cao:
 
Ja sam prosle godine prvi put zatvarao ranije brazdu, pre su moji obicno spremali par dana pred setvu. Prosle godine je to ucinjeno setvospremacem mesec dana pred setvu pocetkom marta i tad je razbacana urea. I pred setvu je predjeno drljacom i to je to. I bas sam zadovoljan kako je ispalo. Posto je bila kisna godina nije moglo da se kaze koliko mu je znacilo za prinos sto je ranije zatvoreno, ali se u ujednacenom i brzom nicanju videlo da je bar tu pomoglo.

Ove godine cu mozda i ranije da zatvorim vec polovinom februara ako bude uslova, posto najavljuju sneg oko svetog Save. Da li ce biti previse rano ako se razbaca urea tako rano ili da se ostavi da se razbaca pred drugi prohod pred setvu ??
 
Djubre baci pred setvu tj ispred zadnjeg prohoda setvospremacem,a prvi prohod AKO mozes uradi jos sutra,sto pre to bolje.Takodje cekam da vremenski uslovi dozvole da izadjem da uradim jednom.
 
Ja sam prosle godine prvi put zatvarao ranije brazdu, pre su moji obicno spremali par dana pred setvu. Prosle godine je to ucinjeno setvospremacem mesec dana pred setvu pocetkom marta i tad je razbacana urea. I pred setvu je predjeno drljacom i to je to. I bas sam zadovoljan kako je ispalo. Posto je bila kisna godina nije moglo da se kaze koliko mu je znacilo za prinos sto je ranije zatvoreno, ali se u ujednacenom i brzom nicanju videlo da je bar tu pomoglo.

Ove godine cu mozda i ranije da zatvorim vec polovinom februara ako bude uslova, posto najavljuju sneg oko svetog Save. Da li ce biti previse rano ako se razbaca urea tako rano ili da se ostavi da se razbaca pred drugi prohod pred setvu ??[/QUOTE Sta ja da kazem, ja sam 30% ureje zaorao jesenas. Izgleda da sam ja preranio i da je moja ureja vec u Kini.Samo ti nju razbacaj, neka je kisa spusti u zonu korenovog sistema. Stace ti na povrsini ako nema kise i nema sta da je dole spusti, a koren pici u dubinu, trazeci vlagu.
 
Djubre baci pred setvu tj ispred zadnjeg prohoda setvospremacem,a prvi prohod AKO mozes uradi jos sutra,sto pre to bolje.Takodje cekam da vremenski uslovi dozvole da izadjem da uradim jednom.

Kako je krenulo nece moci jos mesec dana da se udje u njive, ja pre neki dan bio da vidim jecam i psenicu jedva sam peske isao od blata. A nocas je palo jos malo kise.
 
Vlaga se gubi svaki dan sve više i više i sve ovo vodi u agoniju kojoj nema kraja :haha: Kanda će biti mali prinosi zato što brazda nije zatvorena u januaru.
 
Oni koji su zatvorili sigurno imaju takav tip zemljista da im ni vrela kisa nemoze nauditi. Kada im nije naskodio sneg i smetovi od 3m. pre par godina koji je pao u februaru nece sigurno ni ova kisa .
Da nebi tema otisla opet u "ciji je tata jaci" ali mislim da ce ipak biti i onih koji su vidili ,pa i zaba digla nogu a zemljiste nije za taj posao .
 
Problem je u tome što većina misli da je zatvaranje brazde samo mjera čuvanja vlage , ali u teškom glinovitom zemljištu ja lično to radim ako mogu (ove godine se nije svi ni uzoralo a kamoli da se moglo zatvarati ) dabi "slomio" brazdu sjeseni pa se u proljeće kad se prosuši pripremi u manje prohoda i bude ujednačenije . Spasoje znam kakvu zemlju imaš , ali probaj nekad poravnati ujesen šta te košta . Zemlja će u proljeće biti za pripremu u isto vrijeme dal je u brazdi ili poravnata . To se samo naizgled skori i stutkali , pa ja poslije soje radim u takvoj zemlji sjetvospremačem bez oranja a kamoli da nemože sjetvospremač u orano sa "pokoricom".
 
Nije zatvaranje mera koja samo se radi zbog cuvanja vlage.Ima nesto i u laksem ulasku u setvu kada je kisna prolec pa priprema nije bas laka ali svako ima svoju tehniku.Netreba se drzati neceg ko pijan plota a ne probati nesto drugo.Ja sam konkretno sve probao i najbolje mi se pokazalo kada je u jesen sve poravnato i prolec samo setva.
 
Mozda je i tako. Ali
1) nije struktura zemlje svugde ista
2) sad nema (i kod nas narocito nije ni bilo) uslova za ovu operaciju, pa zato ne vredi polemisati o ovome - zasad.
 
Zorz kao jedan bosanac iz crepaje,jednom preleti spremace,kad poseje kao krompir da je posejao...djubrivo njiva ni na sliku nije videla.....
 
Nazad
Vrh