Zatvaranje farmi mliječnih krava

Gore kod vas mozda ima tih stvari preci ovaj nego onaj, juznije od dunava ali da ne preteram evo od sumadije nema toga, uglavnom ko koga zajebe! Cinjenica je ako hoces da imas moras da uradis dve kljucne stvari: Da nemas obraz i da nemas trunke sazaljenja,casti! A bezobrazluk i ostalo dolazi samo od sebe :) Poljoprivredu u Srbiji moze da radi(mislim na stocarstvo i ratarstvo) samo onaj ko radi kod''postenog'' privatnika ili na drzavna jasla, i da time finansira proizvodnju, ta kombinacija sigurno daje dobar prihod i siguran hleb! U mom kraju ti si domacin covek ako imas(plug tanjiracu, drlajcu, prskalicu prikolicu, i dobru simentalku od 15kg mleka, i naravno da imas doooobar seljacki lobi koji ce sve to za tebe da radi)!!!
Nije samo namusti mleko i trci po novac u banci,... Ja pricam da u Prokuplju ne mogu da umaticim grla, neko dodje i kaze ko o cemu ti samo o tome kukas, pa cekaj bre majka mu stara, za umaticena grla bih uzeo 800 evra, jel mogu da kupim neku masinu za te pare, koju??? Evo: Prskalica 440 litra 500 evra, onda sakupljac sena 500 evra, plug nov 800 evra, sejalica olt mehanicka 200-250 evra, dve godine takav novac i eto je balirka ili cigla za novu plevnju ili neki polovni golf 2 za tih 800 evra mogu kupiti neke od ovih masina, a onda dodje neko ko ima sve subvencije od drzave jer je drugaciji MENTALITET ljudi, i kaze ti si neradan!!!! Ti si ovakav onakav, Sto ne dignes kredit?!!! Ovaj digao kredit za 400.000 hilajda evra! Pa digao je i kod nas se umaticiju simentalke Stranacki i znas me znam te!
JA sam jednom rekao: POTROSITE REZERVOAR goriva obidjite Srbiju zastanite pitajte ljude od cega zive, PA ONDA DODJITE I KAZITE IMATE ovo imate ono!!! Izvinavam se za velika slova pisao sam ih u cilju naglasavanja odrejdenih reci! OVo moje se neodnosi ni na koga ponaosob vec je pokusaj da skrenem paznju ljudima koji citaju ovo da Nemacka Svajcerska i Srbija nisu bili niti jesu niti ce ikada da budu isto! Ko hoce nemacku stalu nemacko-holadnsko-svajcarsko-stocarski budzet, neka donese novac iz inostranstva neka osnuje veliku farmu od 200 grla recimo i sama proizvodnja ce sebe pokrenuti i imace zaradu.!
 
Taj što je digao te silne kredite nek odmah sebi napravi i spomenik na groblju, kad ga izvaraju pa se razboli i umre, tj kad siđe sa vlasti ekipa koja ga podržava.
 
Ma neka ga podrzavaju i ovi i oni, ali nemoj da dodje i nama posle da soli pamet kako se uspesno radi u stocarstvu! Velika proizvodnja velika odgovornost veliki i profit... Ja mu zelim da uspe i da opstane, ozbiljan novac je u igri.
 
Ja samo pitam jer sam neki dan sedeo sa dečkom koji se bavi stočarstvom na malo.Ima nekih 6-7 muznih grla i 6-7 teladi i tako to.Diže kredit da kupi muzare.Posle priča da je drugi stočar iz sela bio u Nemačku i kupio krave.Treći stočar iz sela za 1 godinu kupio mašine vrednosti 350.000-400.000 eura +dobio 160 ha po pravu prečeg bez licitacije.Kako ja vidim ova priča o stočarstvu se ne čita svuda istim očima.

Kao šzo sam ti i napisao,odmah su ljudi izneli deo problema.Znam da nisi loše mislio nego si samo slušao bolju stranu biznisa.
Ja za 11 krava nemam ni dinar,makar da nam daju polovinu u odnosu na umatičena grla bilo bi bolje ali šipak-neće.I svaka litra treba da dobije premiju-Mi sada 4 meseca nećemo dobiti premiju-dok ne ukinu kvote
 
Nece mladi da rade, sramota je smrdeti na stalu, ali cekati socijalu, ili cekati koji dinar od roditeljske plate ili penzije za cigare nije sramota....ja sam mlad, i kako stoje stvari ne ocekujem da ista krene na bolje, ko prezivi pricace, ko hoce da zaradi morace jos vise da radi, a ovi sitni ispod 10 krava ce sve teze prezivljavati...sva sreca pa imamo ovu izuzetno NAPREDNU vlast, oni ce da nam zabiju poslednji ekser u kovceg...
 
Stocarstvo je specificna grana poljoprivrede. Ko se time nije bavio nema ni blizu predstavu kakav i koliki je to posao. Pogotovo mlecno govedarstvo. 365 dana u godini obaveza hraniti zivotinje, drzati higijnu stale, musti, paziti na zdravstveno stanje i na kraju ucene oko cene mleka. Ponavljam nisu nama problem stocari sa 20tak krava vec oni koji ih imaju na stotine i na njih uzimaju te razne pogodnosti koje spominjete i koje daje drzava, a zaposljavaju ljude koji rade za 100 dinara na sat. Da ne spominjem kako su dosli do tog kapitala koji sad imaju.
 
Pre smo držali krave muzare,ali od februara ove godine nemam ni jedno goveče u avliji.A pravo da vam kažem NIJE MI NI ŽAO.Ranio sam samo da napomenem doooooooosta bikova...........
 
Evo da se prikljucim i ja temi,,da mladi nece da rade to stoji,evo konkretno kod mene u selu od 6000-8000 stanovnika nema 5 omlladinaca da rade poljoprivredu sve je to 40-50+,a sto je cudno zemlje nema da se uzme u zakup....Sto se drzavne zemlje tice to pokupila gradska mafijaska vlast koju hvali mnogo naroda po srbiji,stavim na ku...c sve od akva parka ,preko zoovrta i svih ostalih stvari,zaposljavaju ze 80din na sat da narod radi i izdiraju se tamo na njih i maltretiraju ih...:off_topic: al cisto da se zna....
To je sto se tice pomoci opstine,a sto se tice smradezi od balege i zabrane drzanja zivotinja i za to ih nabijem na ku....c,jesu otvorili neku fabriku da idem da radim,jesu odradili neki podsticaj za mlade,jesu al juce,,,,Zaposljavaju se male droljice koje dignu noge ili neko drugi digne noge ze njih gospodi iz opstine i eto ti posla u bolnici i ostalim javnim preduzecima,a posle radnnog vremena na bunga bunga zurke....Tako da ako im smrad smeta neka dodju i sami oteraju ili pojedu sve moja gospoda u stali iskaki:osmeh:


Skoro bio neki izlet u Grckoj,opstina vodi poljoprivrednike,ja imam 10 krmaca,17junadi,200pileta mesecno i jos po nesto sitno,niko da otvori kapiju,znaci ja nisam poljoprivrednik,a zasto zato sto ima jeb... milu majku lopovsku...
E sad da li se isplati ili ne raditi poljoprivredu ,svako ima svoje misljeje,meni je ipak bolje ovako neko ga me privatnik je... za 20.000(170e) mesecno koji kasne i po par meseci....A lepa nam je zemlja nasa za bavljenje i stocarstvom i vocarstvom i ratarstvom,samo sto e mnogo lopova u njoj pa to ne moze da zazivi nikad...
Na pomenuti broj stanovnika ima 30-40 krava u selu,bikove tovi par ljudi,ali i to godisnje ne prelazi broj od 100-nak,teladi za tov je sve manje i uglavnom kod svercera....a sve gore vreme dolazi i sve vise ljudi koji imaju po kravu,dve ili krrmacu dve,prodaju to i dizu ruke od poljoprivrede,nece ni bastu da sade :osmeh:
 
Ja ne mogu da kazem da kod nas mladi nece da rade , a ne mogu ni da osudim one koji dizu ruke od svega jer ih sama situacija tera na to.
Pa ko je jos lud da tako kazem ,da se upusta u nesto u cemu unapred zna da nema neke velike dobiti a ima radni dan od 16 sati.
Najbolja motivacija za bilo koji posao je zarada ,onda nijedan posao nije tezak onda ni stala ne smrdi vec mirise na ::novac::.
 
milan971 Donekle se slazem sa kolegom,ali i taj poso do 16h je jako tesko naci,a o nekoj pristojnoj plati i da ne govorim,odmori su naravno kod vecine privatnika mmiseona imenica....

A sto se motivacije tice,tu treba drzava da motivise na pvom mestu i to povoljnim kreditima,dzaba mlad covek i da hoce nesto da radi kad nema lkapital da pokrene posao,evo primer ja bi kupio liniju za proizvodnju bio-dizela koja kosta oko 5000e,al nemam kes,a neki povoljan kredit sa grejs periodom bih odma podigao,ili za prosirenje stocnog fonda,kupovinu traktora,uh kako bi jedno traktorce leglo....ali kad odes u banku kamata 15-25% pa ti vidi,....
A moze lep podsticaj kamata 3-5% na celokupni iznos pa grejs period godnu dana,pa da vidis kako bi i privreda i poljoprivreda mirisala na
::novac::... svako bi naso neku svoju racunicu....

A kazem donekle se slazem,zato sto u poljoprivredi i nije bas toliko lose i nije bas da se ne moze zaraditi,sad svako ima svoju racunicu,ali na kraju krajeva da nema zarade niko od nas ne bi ni radio,jedino sto neki hoce da zarade na jednoj kravi i li dve krmace,e pa redje malo....:osmeh:
 
Za kreditom nikad nisam kukao ma koliko on povoljan bio , valjda zato i opstajem.
A kakva je situacija u nasem stocarstvu da mi neko da novac samo da mu taj isti novac vratim za 5 godina bez kamate dobro bih razmislio da li bi uzeo.
Farma je posao gde radis sa zivom stvari ,a tu mnogo toga moze da krene bas onako kako nisi planirao.
 
Ja bih uvek recimo uzeo kredit u vrednosti jednog grla iako imam samo 4.. To bih mogao da vratim, ali da uzmem kredit u vrednosti od 10 grla a nemam pokrice, ne bih mogao..
 
Cujte hajmo se vratit temi , kod mene u mom kraju gotovo da vise i nema krava dve mini farme su se ugasile pre par godima, komsija je resio da proda svu stoku (pet grla) a isto razmisljaju i ostali koji imaju po neku kravu Te price o precem zakupu treba strogo preispitati i pokaznjavati sve koji su dobili tu zemlju a dali su je u podzakup ,ovo je zemlja koja ne podrzava stocarstvo onaj sere na tv mi cemo da izvozimo u Rusiju meso i mleko, sta cemo da izvezemo kad nemamo ni za nas svakog dana neka novina u stocarstvu tako sam pre neki dan cuo najzescu a to je sad ako ti ugine krava moras da javis u vet st pa oni zovu vet insp sacinjavaju zapisnik i pozivaju kamion iz kafilerije da ti odveze uginulu kravu naravno sve to placa vlasnik uginule zinotinje i tako ova nasa serodrzava unapredjuje stocartvo:ppozdrav:
 
O da , cuveni pravilnik o prometu zivotinja napomenuo sam ga u jednom od ranijih postva , on ce nam definitivno doci glave...
Sta je tu budalastina i nelogicnosti ,sve u cilju pljacke to je da te glava zaboli ,ne zna se sta je gore kupiti ili prodati govece ili ne daj boze uginuca.
 
Da nije to sve priprema za nove investitore koji ce poput arap trade da zajasu nasu zemlju??? Ili ce ovi posle da slegnu ramenima puste koju suzu, i kazu pa pogresili smo?! Da li da places ili da se smejes kao lud na brasno???
 
Nazad
Vrh