Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Koliko vremena treba da prodje da bi se prskalo sa drugim preparatom ,ima li tu neka karenca.Prskao sam sa kubik plusom a sad bih sa signumom
 
Hvala ns10. Ma i prosle i pretprosle godine je bilo lepo vreme kada je cvetala ali ni 10% ne ostane i ja sumnjam da joj treba oprasivac...Ne znam koja je sorta, pocinje da zri pocetkom juna... Ja na pijaci trazio kao jednu staru sto sam imao i nisu mi rekli koja je ova sorta ali sigurno nije kao ta stara, ta stara malo ranije pocinje da zri krajem maja do 15 , 20 juna je prezrela... Ali strasno je ukusna bila ta stara... Ako neko zna neka mi kaze koje su to stare sorte koje su zrele krajem maja, pocetkom juna ali pre svega krajem maja...
 
Добро каже Нс10, ако нема кише, нема ни монилије. А наредних пет дана нема кише.

Da li je u ovom slučaju (nema kiše) dovoljno prskati šljivu samo jednom u precvetavanju sa kombinacijom Signum+Perfection (protiv Šljivine ose) ili je potrebno prskati dva puta, puno cvetanje i precvetavanje?
 
Perfection je po sastavu dimetoat, čini mi se.
A to se ne miješa sa signumom, piše ti na signumu sa čime se miješa.

Bolje uzmi neki drugi insekticid umjesto perfectiona a ovaj ostavi za smotavca, za april ili maj.
 
Perfection je po sastavu dimetoat, čini mi se.
A to se ne miješa sa signumom, piše ti na signumu sa čime se miješa.

Bolje uzmi neki drugi insekticid umjesto perfectiona a ovaj ostavi za smotavca, za april ili maj.

Pogledaću, možda sam i pogrešio verovatno sam prošle godine prskao prvo Signum pa kasnije Perfection bez mešanja. Nego za prskanje ima li potrebe prskati sada dva ili tri puta, nema kiše i do kraja cvetanja bi trebalo da bude suvo, bez padavina?

- - - - - - - - - -

Perfection je po sastavu dimetoat, čini mi se.
A to se ne miješa sa signumom, piše ti na signumu sa čime se miješa.

Perfection se može mešati sa Signum-om, piše u upustvu Signum-a
 
Ja evo par zadnjih godina pršćem šljive samo jednom (što se tiče cvjetanja) kada opadnu skoro sve latice i pokazalo se dobro. Tada kombinujem fungicide+insekticid, prošle godine signum+actara+fobos ec. Ovaj fobos mislim da sam bez veze stavio, moglo se komotno bez njega.

Lakše je prskati 1 puta nego 2 puta, a i štediš pčele (i med).
Koliko god pisalo da nije otrovno sredstvo za pčele, mislim da dok god one lete po cvatu, unijeće te otrove u med.
 
Ja evo par zadnjih godina pršćem šljive samo jednom (što se tiče cvjetanja) kada opadnu skoro sve latice i pokazalo se dobro. Tada kombinujem fungicide+insekticid, prošle godine signum+actara+fobos ec. Ovaj fobos mislim da sam bez veze stavio, moglo se komotno bez njega.

Lakše je prskati 1 puta nego 2 puta, a i štediš pčele (i med).
Koliko god pisalo da nije otrovno sredstvo za pčele, mislim da dok god one lete po cvatu, unijeće te otrove u med.

Hvala :) , mislim da ću i Ja samo jednom ove godine i to samo u precvetavanju, nema kiše.
 
Ja unazad par godina ne prskam sljive u cvetu jer se potrefi da nikad nema kise i do sad mi monilija nije probila. Kajsiju obavezno uhvati ako ne isprskam, jer je kisno, ali sljivu nikad.
 
Ne prskam sljive, uvek ostane dovoljno za jelo. A prskane mogu da kupim i na pijaci, nisu skupe. Prskam samo ono sto mora da se prska, kajsija-monilija, jabuka-venturija, pepelnica, smotavac. Ostalo ne prskam. Cak mi ni u breskvama nikad nije probila monilija. Ogradjujem se, ja sam hobi vocar, tako da mi nisu bitne kolicine i prva klasa. Samo da je potpuno zrelo i slatko.
 
Ja ne prskam protiv šljivine ose ali ne ostane mnogo. prošle godine od 50 kg plodova ostane par kila na drvetu. Ove godine mislim da će biti manje šljivinih osa zbog hladne zime a i okopavao sam oko šljiva pre onih mrazeva pa mislim da će deo prezimljavajućih oblika da izmrzne. Videću kad se bude oformio plod koliko su ubušeni pa ću tada odlučiti.
Ne prskam ni protiv monilije. Postavio sam mešavinu 1dl jabukovog sirćeta i 1dl piva i pola litre vode u plastične flaše na kojima napravim 'šalter' otvor. Zakačim flaše za sada na šljive i višnje. To mi je protiv svih leptirića ali su i mušice upadale i ose i stršljeni. Pčele nisu. Na mladim šljivama koje su cvetale našao sam u tim flašama po desetak rutavih buba iako flaše nisu plave boje već providne. Zato izgleda da rautave privlači i miris? Zato sam i pitao kolegu Peleta zašto stavlja panol pastu - da li i zbog mirisa.

Ogradjujem se, ja sam hobi vocar, tako da mi nisu bitne kolicine i prva klasa. Samo da je potpuno zrelo i slatko.

Ja ima isto tako hobi varijanta ali imam priličan broj mladi kajsija i trešanja pa ću videti kako će to ići. Uglavnom ako se jednom krene sa prskanjem onda sve prethodne godine gube smisao.
 
Ja dok nisam prskao protiv ose i monilije nisam ni imao šljiva.
Onda kupim na pijaci one koje su prskane po X puta (najmanje 9 puta).
Govorim o ovim sortama čačanskim i stenlej tj. "kupovnim"

Po meni osim ovog prskanja koje je dozvoljeno i u organskoj proizvodnji (jesenje i zimsko) treba prskati bar jos jednom, u precvjetavanju. To je dovoljno da bude šljiva.

I ja radim za sebe, nisam profi voćar.
 
Sad mi pade na pamet, uglavnom mi ostanu i stenly, cacanska rodna, cacanska lepotica obavezno rodi svake godine, ali cacanska rana koju najvise volim, uvek slabo ostane, a lepo cveta i veze, moguce da opadne zato sto ne prskam protiv ose.
 
moze li neko da mi kaze sa kojim insekticidom da mijesam mankogal (osim tonusa kojeg ne mogu da nadjem u cg)
 
Posto vrijeme nije kisno i vlazno... Da li ce biti dovoljno uraditi samo jedno prskanje ... I mogu li kombinovati kubik plus i dimetogal

Sent from my F3111 using Tapatalk
 
Ne smijes da mijesas kupik plus i dimetogal, aktivne materije u njima nisu kompatibilne.

- - - - - - - - - -

4ugj20.jpg

14liow8.jpg
Izludit ce me ovaj u apoteci... Kaze da se mogu mijesati... Ipak prskat cu prvi put samo kubikom u cvatu... A kada opadne vecina onda insekticid... Mogu li ga mijesati sa signumom?

Sent from my F3111 using Tapatalk
 
Izludit ce me ovaj u apoteci... Kaze da se mogu mijesati... Ipak prskat cu prvi put samo kubikom u cvatu... A kada opadne vecina onda insekticid... Mogu li ga mijesati sa signumom?

Sent from my F3111 using Tapatalk

U pravu je kolega, Kubik plus se ne mesa sa dimetogalom:"Не сме се мешати са пестицидима јако алкалне реакције (Бордовска чорба) и јакокиселим инсектицидима у облику EC формулација (dimetoat, dihlorvos, haptenofos,..."http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/uputstvo/uputstvo_kubik_plus.pdf
U uputstvu za Signum pise da se moze mesati sa pesticidima na bazi dimetoat-a..
http://www.agro.basf.rs/agroportal/rs/media/migrated/labels_2015/Signum_uputstvo.pdf
 
Nazad
Vrh