Zanimljivosti iz sveta ovaca i koza

Odgovor

Ima i nastavak te priče. Kaže baba. Ide ovan u mašni (sa kravatom) nosi ku... u tašni.
 
Poruka

Evo jedne stare priče iz mog kraja. Deda je na samrti unuku poklonio ovcu i jagnje. Šta ću snjima pitao unuk. Dogodine imaćeš četri, nemoj prodavati 10 godina i bićeš gazda rekao mu deda. Koliko će biti ovaca za 10god? Razmislite.
 
A još ako je i romanovska? To bi bilo ohoho... Za 10 godina od jedne ovce i jagnjeta ako bi se dupliralo svake god bilo bi 1024. Čuo sam priču da je neki tip sa Kosova zapatio stado od 700 komada od jedne ovce koju je dobio na poklon od ujaka.
 
sarbanac je napisao(la):
A još ako je i romanovska? To bi bilo ohoho... Za 10 godina od jedne ovce i jagnjeta ako bi se dupliralo svake god bilo bi 1024.
"...teoretski lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi ..."
 
SLOBODAN MIRIĆ | 04. 03. 2011. - 00:02h | Komentara: 10
BAČ - Čopor pasa lutalica zaklao je 38 ovaca na farmi Bogdana Dobrijevića, svega kilometer od naselja Mali Bač. Desetak ovaca je ranjeno dubokim ugrizima i nekima od njih život je ugrožen. Celo stado je pod stresom, a zanimljivo je da su majke spasle jagnjad jer od dvadesetak jaganjaca nijedno nije stradalo.


U pokolju nije stradalo nijedno jagnje: Farma ovaca Bogdana Dobriejvića
Šteta se procenjuje na oko 15.000 evra jer se radi o najkvalitetnijim rasama ovaca. Masakr se dogodio u sredu u sred dana, kada je farmu ograđenu žicom na tri sata napustio čobanin Predrag Dukić. Kad se vratio imao je šta da vidi. Više od pola ovaca u jednom od boksova ležalo je u krvi, a pobesnela tri psa su jurišali na one koje su još bile žive. Kada je povikao na pse, oni su zarežali i na Dukića koji je a dohvatio motku i počeo da udara po ogradi. Tek tada su psi preskočili ogradu i pobegli u polje. Iza sebe su ostavili pravi masakr.

- Preživele ovce su bile u šoku, potpuno izgubljene, ali su bile pribrane da ispod svojih runa sakriju mladunčad - kaže Dukić, profesionalni čobanin koji je zapazio da su psi mešanci srednje veličine i žućkaste boje.


Dukić brine o celom stadu od 380 ovaca razmeštenih u nekoliko štala. Od ovog stada živi šestočlana porodica Dobrijević, Bogdan sa suprugom i četvoro dece, a drugu imovinu nemaju. Od štete koja mu je napravljena teško će se oporaviti jer, kaže, cene su niske, hrana skupa.

- Polje je puno pasa lutalica koji napadaju i stoku i ljude, ali ovako nešto se nije desilo nikada u ovom kraju. Dolazila je policija, neki inspektori, pravili zapisnike, ali niko mi nije rekao šta ja treba da radim, ko će mi nadoknaditi štetu - kaže kroz plač Bogdan Dobrijević.

Njegove ovce su u štalama sa otvorenim vratima tako da mogu kad hoće da izađu napolje u tor ograđen žicom visine oko 1,2 metra.

- Niko nije došao da izrazi solidarnost, nema nikoga od toliko službenika koji su zaduženi za poljoprivredu – kaže očajni paor koji je bez ostao bez zarade najmanje dve godine. Ovce nisu osigurane zbog ionako velikih troškova i male dobiti.

Direktor Veterinarske stanivce u Baču Dragan Vulin rekao je da su psi lutalice veliki nerešen problem.

- Ovih dana obavlja se obavezna sistematska vakcinacija pasa protiv besnila koja košta 500 dinara. To je velikom broju građana mnogo i zato otvaraju vrata kapija i isteruju pse koji nalaze spas u polju gde nalaze hranu na neuređenim mrciništima – kaže Vulin.
Zbog toga je opasno pešačiti dalje od naselja, a ni u naseljima nije bezbedno.

- Donosimo zakone koje ne možemo sprovesti, idemo ispred uslova koje imamo. Nemamo hvatače pasa, nemamo prihvatilišta, nemamo dovoljno hrane za pse, i eto problema koji se ovaj put obio o glavu jednom vrednom stročaru i čestitom domaćinu. Da li će mu neko pomoći? Iskreno da vam kažem, to je sada neobavezna stvar, puka dobra volje nekog ministra ili ministarstva. A ako se bude tužio sa državom to će biti proces na dugom štapu - zaključio je Vulin.
 
Ljudi,ovo je za sesti i plakati.odavno me brinu ovakvi slucajevi jer je i moj objekat izvan dvorista,a u nasem selu je bilo slucajeva napada pasa ljutalica.Naime,prosle god.su iz velikog azila za pse iz susednog mesta otpusten veliki broj pasa jer vlasnik azila nije imao vise cime da ih hrani,lutali su atarima danima,a kada su dosli u selo pokolj,i to na razlicitim stranama sela,kokoske,ovce i koze su masovno klate,posle toga par ljudi je i odustalo od ovcarstva.Pre dve nedelje novi napad pasa lutalica,coveku su zaklali 5 ovaca,a u istoj ulici lutalice su upale u obor sa zecevima i udavili svih 60 komada,a samo jednog pojeli.Narvno,ljudi se nemaju kome zaliti,lovcima vise nije dozvljeno da istrebe lutalice,a da su kojim slucajem sami odgajivaci ubili lutalicu odgovarali bi krivicno,tako da je u ovoj nasoj drzavi sve zasticeno vise od samog coveka.Iz tog razloga savetovao bih kolege da sami vode racuna o obezbednjenju svojih objekata na vreme,pruzanju visokih ograda i sl.da posle ne bude kasno.Srdacan pozdrav svima :ppozdrav:
 
Isti slučaj kod mene u susednom selu,stradao veći broj ovaca,izostala bilo kakva nadoknada.
Inače azil je u blizini,pse redovno hvataju po gradu pa čak i po okolnim selima,odmah vrše sterilizaciju nakon koje pse pustaju i to u blizini sela.
Oštećeni vlasnik koji se obratio za nadoknadu od nadlešnih,sobzirom da je dobio negativan odgovor,preuzeo je stvar u svoje ruke tj.kad god se pojavi grupa lutalica u blizini kuće a sobzirom da je lovac,popakuje ih i pozove "službu" da ih pokupi.
Niko još nije došao da mu napiše prijavu,sem što redovno dovoze i odvoze lutalice.
Mi u šali pričamo da čovek i dalje trpi štetu i da bi trebalo da mu lovačko udrušenje bar ilegalno dotura municiju,da nije stvarnost bilo bi smešno :sta:
 
Pametan covek.Ja sam uvek govorio da :"Tudje ruke svrab ne cesu.",te da nema nista dok se "stvar ne uzme u svoje ruke". ::spreman na sve:: :ppozdrav:
 
Pozdrav drugari.Pomenuti pokolj ovaca u Malom Bacu juce je bio i na "Prvoj" tv~u emisiji exploziv.Stvarno zalosno.Drzava se ogradjuje,kaze krivi su vlasnici pasa,a vlasnika pasa naravno nema jer su psi lutalice.Bruka i sramota,peru se silne pare preko azila za pse,a kad se desi masakr svi se prave "Englezi".Jadan covek... :udri: ::lose::
 
Kada sam počeo objekat za ovce da razmeravam i da ga radim, prisutna je bila i Mitra, šarplaninac koja je sada stara godinu dana.
f4mkc8.jpg
 
zdravo ljudi! za vikend sam isao dole za Sarbane kod kolege @sarbanac! bas mi se dopalo to malo putovanje,lepo smo se druzili,fin gostoljub covek,stvarno vam govorim,vredi otici kod njega u poseti,bio sam veoma iznenadjen.ima lepo stado i covek bas radi melezenje vise sorti. jako mi je zao da nisam odneo fotoaparat,da bi slikao njegovo stado,i opremu.covek nije u mogucnosti da kaci slike ,slaba im je konekcija. ali uzeo sam jedno jagnje,sto hocu sutra da stavim na forum da mi prokomentarisete malo kakvo je jagnje,zenkica i ostavljam za priplod. pozdrav
 
Gačević je napisao(la):
Kada sam počeo objekat za ovce da razmeravam i da ga radim, prisutna je bila i Mitra, šarplaninac koja je sada stara godinu dana.


Ovo izgleda kao neki park prirode,bogom dano za turizam.Uvek kad prodjem kroz taj kraj divim se tim lepotama.pozz :D
 
Nazad
Vrh