Zagrtanje kukuruza

Odg: Ranija setva kukuruza

Ja sam imao i zagrtanog i nezagrtanog i nisam video bas nikakve razlike! Tako da ne planiram zagrtati ako nebudem morao iz nekog drugog razloga, ali necu da trosim naftu dzabe!
 
Odg: Ranija setva kukuruza

dukej je napisao(la):
oldtimer je napisao(la):
šandor je napisao(la):
Mada stari ljudi pričaju da treba da se zagrne kukuruz jer čuva od poleganja , šta mislite o tome ? :sta:
Prve internodije kod kukuruza su najkrace, samim tim i najcvrsce, i priroda im je namenila ulogu bas da stite kukuruz od poleganja.Kada mi te prve internodije zagrnemo, one pustaju adventivni koren, a iznad povrsine ostaju duze internodije koje nemaju dovoljnu cvrstinu, tako da mi zagrtanjem ustvari oslabimo stabljiku.ma daj ja svake godine zagrnem preko 30ha i nikad ništa mu nije falilo

Slozio bih se sa vama da je zagrtanje bespotrebno, pa cak i stetno,, osim u jednom slucaju-a to je kada ostanu korovi.

Potpisujem.

A evo i jedna beleška sa jednog zimskog predavanja za poljoprivrednike:

"Izbegavati podgrtanje jer se time podstiče kukuruz da svojim gornjim kandžama uzima vlagu iz kupice a koren tada prestaje (uspori) da ide u dubinu da traži vodu. Posle desetak dana iz kupice presuši vlaga a koren je izgubio vreme da ode dublje i traži vodu. Takođe je, suprotno uvreženom mišljenju, podgrnut kukuruz mnogo manje otporan na poleganje i lom stabljike (stabljika obično puca baš na vrhu kupice)..."
 
Odg: Ranija setva kukuruza

Evo jednog izvoda iz teksta Savetodavne službe, na temu zagrtanja.

Vrlo često se kao druga ili treća međuredna kultivacija ratarskih okopavina obavlja zagrtanje useva da bi se, između ostalog, zagrnuli u redu zaostali korovi. Što se tiče korova u redovima useva, ako ih ima, to je možda i opravdano. No, prigovor je da se na taj način povećava površina zemljišta izložena isparavanju vode. Zagrtanje useva je naročito nepovoljno, po meni, jer se između redova biljaka "oguli" zemljište da bi se nepotrebno zagrnule biljke, te se praktički ostavljaju otvorene mikrokapilare, kojima se voda diže iz donjih slojeva zemljišta i time znatno povećava njen gubitak.
Miroslav Borojević dipl. ing. polj. "Agrozavod" Vrbas

:D
 
sta znam ja licno volim da zagrcem i kukuruz i suncokret, radim to vec godinama i nevidim neku stetu, a njiva mi mnogo lepsa izgleda kada zavrsim
 
U tekstu koji sam naveo se verovatno misli na klasičan način zagrtanja gde se na špatraču stave one velike daske od pleha, pa one guraju gomilu zemlje na kukuruz...
 
Ok, interesantna je trenutna debata između pristalica zagrtanja ili ne. Našem narodu je ušlo u krv zagrtanje, jer je to poslednja agrotehnička mera kojom može uticati na prinos(zbog korova) "poslednji amin", i reći sada nekom da će imati veći prinos ako ne zagrće...još ako je neki stariji čovek, nema šanse da izbaci zagrtanje. JA bih skrenuo pažnju na nešto drugo, u šta sam se uverio više puta, a što govori u prilog zagrtanju?!
Npr imamo 2 parcele , jedna se zagrće, a jedna ne, i u toku godine obe parcele polegnu zbog zlatice(znate na šta mislim), e sad kod one parcele koja je bila zagrnuta, kukuruz se još može skupiti adapterom, kada se šiljkovi spuste jako nisko, da idu po zemlji i malo da je riju, ...dok kod one druge parcele, to ne može uraditi, tj šiljkovi se ne mogu podvući pod stabljiku kukuruza, i dosta ostaje iza kombajna neovršeno.
 
Do sada zadruge nisu zagrtale ali od kada Matijević drži zemlju u našem ataru oni su počeli sa zagrtanjem,valjda i naši stari nisu nosili glave samo za šišanje. :cao:
 
Ja do sad nisam zagrtao, sest godina kolliko radim zemljoradnju, (moj deda redovno svake godine), ali iskreno mislim da je zagrtanje nastalo kad nisu postojali herbicidi, nego se kukuruz okopavao i onda ako promakne ili nikne posle okopavanja neki mala trava ti je zagrnes ugusi se i gotova je, a kad se prska "otrovima" njemu ne moze da promakne nesto i mislim da nema potrebe za zagrtanjem i mislim da se to pre radilo vise zbog trave a ne zbog kukuruza!
 
Moje lično mišljenje je da je zagrtanje ,ukoliko ima dosta trave u redu ,odlična mera.Ja imam i zagrtače ali ih nisam još ni jednom koristio.Neće ljudi da ulaze u njive sa beračima gde je zagrnut kukuruz.Svi kažu kako se lome kljunovi i još po nešto crkava na sečkama i nema para da u takvoj njivi rade.Svako ima neki svoj razlog
 
kombajner je napisao(la):
pa kad je onaj breg po redovima kukuruza verovatno zato a i nozevi tarupa nabrzinu ce otici tako da bolje da izbegnu !
pa na kolikoj ti visini tarupiraš kad hvataš zemlju ili ti i zemlju tarupiraš a to da se noževi troše kad je kukuruz zagrnut su priče za malu decu
 
kombajner je napisao(la):
pa kad je onaj breg po redovima kukuruza verovatno zato a i nozevi tarupa nabrzinu ce otici tako da bolje da izbegnu !
Nisam još video da je neko zagrnuo kukuruz do pola stabla pa da smeta tarupu ako ti Kombajner zatrpavaš kukuruze da malo vire iz zemlje onda stvarno može tarupu da smeta.
 
Matić je napisao(la):
kombajner je napisao(la):
pa kad je onaj breg po redovima kukuruza verovatno zato a i nozevi tarupa nabrzinu ce otici tako da bolje da izbegnu !
Nisam još video da je neko zagrnuo kukuruz do pola stabla pa da smeta tarupu ako ti Kombajner zatrpavaš kukuruze da malo vire iz zemlje onda stvarno može tarupu da smeta.
bolje i kukuruz nego soju kao kod mene što su radili
 
novica je napisao(la):
kod nas ljudi koji zagrcu kazu da je to prednost zato sto kad skinu usev lakse i sa manje prohoda tanjiracom spreme zemlju za setvu ozimih kultura :cao:

Tu si upravu, vidno bolje se istanjira kad je bio zagrnut i ja cu morati ove godine da zagrnem dve parcele, krenula sitna trava, jedino zbog toga!
 
Imam kultivator (spartac) sa 2/3 vlasnistva a moj susjed ima trecinu. I on je od nekoga cuo za ogrtanje kukuruza i kako je to super ovo ono... Inace, dosta je povodljiv i on si kupi motike za zagrtanje koje se stavljaju na mjesto onih zadnjih nozeva...

Sto mislite koliko ih je puta koristio? Samo jedne godine i reko je da nikada vise to nece raditi. Motike stoje kod mene u polici nekoristene i dzabe covjek bacao novce...

Bas sam jucer zavrsio kultiviranje kukuruza i nikada ga zagrtali nismo, jer je to samo uzaludno trosenje goriva.

Sto se tice nemogucnosti kupljenja kukuruza koji je pao na zemlju, to nije u stanju obaviti samo stariji SIP berac, dok Zmaj to odradi bez greske, kao i noviji SIP-ovi koji mogu podizati i spustati kljunove. Svojim ocima sam vidio da ZMAJ kombajni takodjer mogu derati kljunovima po zemlji i da tu nema problema...
 
Nazad
Vrh