Zaštita vinove loze

Kisa I toplo vreme verovatno je idealno za razvoj plamenjace kao I pepelnice a loza je pred cvetanjem.
I zasto niko ne pise o zastiti bar ovi iskusniji da ukazu na specificnosti vremenskih prilika, a neiskusnija da pitaju I uce sa razumevanjem.
Tomo je pomogao sa konceptom I lepo je objasnio kada konkatnim a kada sistemicima ici.

Evo moje pitanje malo da podstakne diskusiju.

Pred cvetanje sada verovatno treba s obzirom na vreme I lisnu masu stiti lozu sistemicima.
Pitanj prvo, protiv sive trulezi da li treba poceti zastiti na pocetku cvetanja, ili odmah po procvetavanju.

Drugo pitanje da li pre pocetka cvetanja treba poceti zastitu od grozdjanog moljca I nabrojte nekiliko preparata dobrih za njega.
Procitao sam da je decis dobar ali njega nemam . Imam diometat , cipermentin, kozak, nurell d I bifentrin.
 
Da osvezimo temu:

Sistemici sada obavezno
Zadnji tretman mi je bio Ridomil-om Gold + Presing
Izostavio sam insekticid i sumpor jer sam ocekivao pocetak cvetanja.

Protiv Grozdjanog moljca Coragen kazu da je odlican.
 
Meni sledeći, gadjam početak cvetanja, basf sercadis +bayern mikal flash.
Delan pro je isto po meni odličan preparat, samo dosta skupo izadje.
 
Jasno , pred cvetanje I posle cvetanja napadi su najaci I treba stiti sistemicima.
E sada ako idemo zastitu I pocnemo redom precvetanja I posle jos tri puta pre sarka
koja su po tri sistemicna sredstva koja bi se tim redosledom upotrebljavala
Evo za pocetak plamenjaca
Ridomil gold
Mikal flesh
E trece ne znam
Pepelnicu
Systhane ili karathane gold zbog nize temperature
Luna experince
Tilt

Za sivu trulez
Prvi pehar ili signum
A kasnoje switch

Molim za misljenje sugestije I predloge za dobra a ekonomicna sredstva .
 
Kabrio Top odlican.
Shavit do pre cvetanja .
Ali na ovu trenutnu igranku od vremena sa njime se nebih igrao.
basf sercadis kod mene spreman za sledeci tretman + Ridomil gold.
Cim vreme dozvoli ulazak traktora u vinograd.
 
Sto se tice Tilta:

Ista aktivna materija ista kolicina .Lokal patriota koristim kao sto sam vec pisao Zupino sredstvo.
Sada videh da se koristi od pocetka cvetanja ja malo poranio.

Topas takodje kod mene ceka u steku spreman .
Mozda nastupi posle basf sercadis-a, a mozda tek posle Lune Expiriens (pratimo vreme).

Da se ovo ne shvati kao reklama.
Ako ko sta ponudi od lokalnih hemiskih giganata podelicemo kolege!
 
Ako smem da budem samokritican , osnovne stvari o bolestima I stetocinama loze sam savladao. Sada uz pomoc iskusnijih I interneta pokusavam da napravim koncept koja sredstva na ekonomican nacin efikasno koristiti.
Odprilike skintao sam Tomo zahvaljujuci tebi, ali nisi sistemasticno I organizovano izlozio, da prvo indu kontaktna sredstva pa sistemici pa opet kontaktna sredstva.
Kontaktna su mankozeb, folpet, venturin, propineb, sumpor, bakar.
E sada pokusavam I zato sam poceo da nabrajam sredstva da napisem redosled koriscenja sistemika.
Ako je prvo prskanje sistemicima prskanje pre cvetanja I posle zakljucno sa sarkom ako ima jos tri ili cetiri prskanja koja bi to sredstva bila za pepelnicu. I ako se ide blok prstanje .

Kako bi ih poredjali Systhane , Presing ili Tilt,
Zato, Luna experience, Topas, Postalon.

Za plamenjacu Ridomil, Mikal, Acrobat, Vokal, Equation pro, Cabrio top, Linus. Akord
Shavit....
Ja sam nabacao, a zahvalan bih bio da iskusniji I znalci urede I daju redosled. I mozda da ukoliko ima smisla primenjuju blok zastitu.
Tomo, u pravu si za lokal patriotizam, samo ja komercijlni naziv navodim kada je on najprepoznatljivi, kao Tilit, Nurell D Sistemin Quadris I td
 
Au još kad bi neko mogo da oprska umesto tebe bilo bi sjajno 😃😃😃😂😂😂

Mnogo faktora utiče na prskanje.... Ne može niko, preko tastature, da ti kaže prskaj tim i tim, tad i tad.
Sorta, pozicija, u kom stadijumu si vegetacije, koliko je kišovito bilo, okolina tvog vinograda, čime si do sad tretirao, da li ima zapuštenih vinograda oko tebe, kakvo je zemljište i najbitnije momenat samog tretiranja itd.

Nadji na sajtu BASF~a program zaštite vinove loze 2020, prskaj po njemu i miran si...
 
Au još kad bi neko mogo da oprska umesto tebe bilo bi sjajno 😃😃😃😂😂😂

Mnogo faktora utiče na prskanje....

Nadji na sajtu BASF~a program zaštite vinove loze 2020, prskaj po njemu i miran si...
Pa ne bih ja bio na forumu I sadio lozu, predlog ti nije dobar, ili sve da radim I naucim koliko toliko o zastiti ili idem da kupujem grozdje....

Inace ovo mi je pristup kakav sam primenio za jabuku I sljivu. Tu sam razjasnio I uspeo da napravim koncept prskanja, pisao sam u odgovarajucim temama.
Kod loze ne znam efikasnost sredstava ali sam pohvatao glavne stvari I sada bih da stvari podesim finije.
Nalazim oprecne informacije I to me zbunjuje...a I koncept je bitno razumeti.

Inace ako bih radio kako kazes po programu, nikada ne bih naucio sustinu, to bi bilo kao matematiku napamer da ucis ....
To sto je neko oprskao nekim sredstvo nije dovoljni, ako nije stavljeno u kontekst trenutne situacije bolesti I ako se ne vidi koncept zastite.
Ja pisem sve ovo, ne bi li odobrovoljio nekig iskusnijeg da sustinu precizira, a ovde ima dobrih znalaca ...
Ja sam samo djak , mozda los, mozda uporan a mozda I koji se trudi ....
 
Mi smo pred ove kise isli Ridomil i Nurell D, koliko vidim vec krece u cvetanje tako da cu ga pustiti sad taman dok otopli malo pa mozda pocetkom sledece nedelje neka druga kombinacija. Malo je problem sto ima dosta sorti pa neke krecu malo ranije neke malo kasnije a ne bi da ga diram bas u cvetu zna da bude osetljiv pogotovo kad su ovakve vremenske (ne)prilike.
 
Koliko sam skintao ide se sa prvo bakar I akarcid zatim mankozeb I sumpor
pa onda ridomil I mozda systhane sa cipermentinom I pred cvetanje isto to ili
da se umesto ridimila koristi mikal fles.

Posle cvetanja treba sa sistemicima ici I protiv trulezi. E sada treba napraviti program za 4 naredna prskanja . Korisno bi bilo da se
navedu s tim koliko sam skintao za sivu trulez treba u precvetavanju I kada je sarak.
Jos nisam odkrio koje je kljucno prskanje za grozdjani moljac u periodu posle cvetanja.
Napomena ovo ja sve teretski na bazi citanja, da ovi iskusniji ne kazu da neiskusniji hoce sve na gotovo.
Koja sredstva za 3 ili 4 prskanja od preccvetavanja do sarka.
 
Sistematicki:
Ben kisa me od zadnjih 7 dana 6 kvasi SISTEMATICKI. Danas smo se provukli za divno cudo.
Imalo je dana i po dva puta da kisnem menjam odecu i vracam u vinograd.
Najave su i sledecih sedam dana igranke .
 
Ajde Tomo , sad za nas manje strucne reci cim ces prskati naredna tri prskananja po fazama
precvetao
plod kao biber
bibice se dodiruju
 
Spreman mi je:
Valis, Profiler,Colis,Sercadis ,Luna Expiriens,Cvadris,Topas, Insekticidi, Sumpor ,Trulezare.
Samo cekam makar dan bez kise u prognozi.
 
He he he , pa nisam to pitao , sta imas ... a ja pomislio : Imam srecu da ucim od najboljih ....
a ima i ona, koje se izgleda ti ponekad drzis
MALE tajne VELIKIH majstora ...
 
Sistematicki:
Ben kisa me od zadnjih 7 dana 6 kvasi SISTEMATICKI. Danas smo se provukli za divno cudo.
Imalo je dana i po dva puta da kisnem menjam odecu i vracam u vinograd.
Najave su i sledecih sedam dana igranke .

Mi smo relativno blizu, mozda nesto jace od 100km, i kod mene nikako da se stabilizuje vreme, i sto kazes jos nedelju dana najavljeno tako mesano, ne svidja mi se to nista.. Covece nije bilo ljudski sunca ima skoro 15 dana. Ali neko ce reci kad je kisa trazimo sunce kad je sunce trazimo kisu, sta da se radi tu ne mozemo da uticemo samo da se prilagodjavamo.. :(
 
Ben stariji si kolega i postujem te .
Nemam tajni kolko je u mojoj moci pomoci cu.
Malo je sada los momenat tema prskanje.
Navodivsi sta sam sve pripremio za zastitu hocu da kazem da sam ko zapeta puska.
Vinogradi su svi podignuti pripremljeni ali nece da moze-jbg jaca sila.
Popodne umalo da krenemo automizero -kad je kisa oplela joj bato.

"Mi smo relativno blizu, mozda nesto jace od 100km, i kod mene nikako da se stabilizuje vreme, i sto kazes jos nedelju dana najavljeno tako mesano, ne svidja mi se to nista.. Covece nije bilo ljudski sunca ima skoro 15 dana. Ali neko ce reci kad je kisa trazimo sunce kad je sunce trazimo kisu, sta da se radi tu ne mozemo da uticemo samo da se prilagodjavamo.. "

Samo kada bi mogli da se ne nerviramo !!!

Uzgred hteo sam danas automizer sa usmerivacima da uplatim ali hoces prc.
Na republicki i na opstinski nemogu jer imam vise od 2 ha vinograda:mad:
 
Nazad
Vrh