Zaštita vinove loze

Hamburg mi katastrofa otpalo 20% lisca grozdovi i neizgledaju lose ,oprskano pre ove kise ridomil gold,zato,signum i to mu je sto mu je vise neprskam .
 
Vec je prilicno prosarao ,bice slika za koji dan ,ne znam koliko ce opadanje listova uticati ,ovo je prilicno cudna i losa godina za lozu ,trebalo bi od sredine septembra prema kraju ali ,bilo je manjka sunca...
 
Hamburg
fotografija0023.jpg
fotografija0024.jpg
 
Komsijski vinograd je skoro pa ceo ostao bez lista. Ove kise su tome doprinele. Treba li necim da oprskaju sad ili da sacekaju neko kasnije prskanje? Ja treba to da im uradim pa rekoh da pitam nekog pouzdanog
 
Moj vinograd ove godine jedan od retkih koji su uopste imali grozdje u kraju, ali odradili smo prskanje korektno. 3 puta ridomil + tilt, 3 puta povrsinsko, kvasljivi sumpor + bakarno (ne secam se naziva preparata, matori ih kupio). Zadnje bakarno (dakle planirano sedmo prskanje) smo preskocili... da nismo, i da sam opalio jedno prskanje Peharom bila bi fantasticna godina sto se kolicine tice. Ovako, racunao sam, oko 8-9 tona po hektaru je bio prinos, sira 16. Podbacile bele sorte, nisu skoro uopste sazrele... Hamburg izvadio stvar ove godine, plovdina takodje
 
Ajde da pitam, vidim još od jeseni niko ne piše...
Ostalo mo nešto kreča i sumpora od krečenja vočaka... Da li je pametno da razmutim još malo, razredim i oprskam gidže sa tim. Ostalo mi je u sećanju da je to jedna od preventiva u borbi protiv pepelnice, koja je prošle godine desetkovala rod. Ili sačekati još dok ne krene loza?
 
Jos jedna dilema u vezi grinja, zet mi je preporucio neki abamektin ili omite, ali u apoteci su rekli auuuuu ne! bolje da uzmem elisu, a ja ponovo pitam zeta, on kaze nije bas dobra elisa, a i zakasnisla si sad, uzmi tonus 3 kesice od 1.5g na 10l vode i prskaj, i sta sad ja da radim? potpuno sam zbunjena.. ove godine nisam prskala uopste lozu.. a ovako je izgdedala pre 2 nedelje..





 
Za lozinu grinju je Massai (BASF) zakon.Ne znam koja mu je cena,verovatno je skuplji od ostalih akaricida.Inace sto se tice Tonusa i ostalih neonikotinoida ne bacaj pare bez veze.A i pozdravi te "strucnjake" iz apoteke,zalutali su u zastitu bilja kao guske u maglu.Poslusaj zeta,ukoliko ne nadjes Massai (ili bude bio papreno skup),te potrazi Abastate,Armadu,Omite,Ortus...ili Fobos,Talstar...
 
Za lozinu grinju je Massai (BASF) zakon.Ne znam koja mu je cena,verovatno je skuplji od ostalih akaricida.Inace sto se tice Tonusa i ostalih neonikotinoida ne bacaj pare bez veze.A i pozdravi te "strucnjake" iz apoteke,zalutali su u zastitu bilja kao guske u maglu.Poslusaj zeta,ukoliko ne nadjes Massai (ili bude bio papreno skup),te potrazi Abastate,Armadu,Omite,Ortus...ili Fobos,Talstar...

Samo da kažem da mi je drago da se IVAN ILIĆ@ vratio...
Hm , vratio...mislim da se neki period nije oglašavao....
 
Hvala svima, nadam se da cu uspeti da nadjem taj Masai.. znam da nisam smela da sumnjam u zeta, ali ovi u apoteci rekose da se omite vise ni ne proizvodi... a za mene su sve to spanska sela, jer nisam nikad nista koristila osim bakra..
 
Juce odradjen prvi tretman u vinogradu:
Enervin (initium+metiram)
+Taurus (propikonazol)
+Microtiol Dispers (sumpor).
Stanje je sledece-loza u poodmakloj fazi razvoja,grozdici jasno izdvojeni,lastari negde i preko 60cm (kasnim sa prvim tretmanom podosta...),lozinih grinja ima uostalom kao i prethodnih godina,tu ce sumpor odraditi svoje i zadrzati njihov razvoj u granicama "podnosljivog",u protivnom u sledecem tretmanu ide Masai ili neki drugi akaricid.Loza je sarenoliko ponela rod ove godine,video sam vinograde koji ce imati roda za jednu povecu kofu po redu.
Inace,primarna infekcija plamenjacom vinove loze je vec ostvarena,sekundarna je ona koju i mi sami obicnim vizuelnim pregledom utvrdimo,kada obicno bude vec kasno za njeno uspesno suzbijanje.Prosla godina je bila njena i pokazala je svu svoju razornu moc za kratko vreme.Patogena od prosle godine je ostalo na pretek tako da nam sada preostaje pravovremena i proverena zastita protiv nje,kao i protiv ostalih pre svega gljivicnih oboljenja loze.
 
Nazad
Vrh