Zaštita vinove loze

Ja nisam nikada do sada,jer i nisam imao nesto ozbiljnih problema s ovom napasti.Inace prvi tretman se sprovodi pred samo cvetanje loze,u kombinaciji sa fungicidnim tretmanom,kako bi se redukovala prva generacija moljca.Ova stetocina ima tri generacije u toku vegetacije.A nadalje pratiti stanje na terenu,najbolje uz pomoc feromonskih klopki.Medjutim,retko ko to radi,nego se zastita nadalje sprovodi u intenzivnom porastu bobica.Od preparata prednost dati-Laseru,Fastacu,Vantexu,Nurelle D,Lannate 90...
 
Kako se manifestuje taj gospodin? Jel se ta živuljka (kako izgleda) da videti? Jel napada list ili pak grozd? Kolike štete može da napravi? Prvi put čujem...
Kako ga prepoznati?
 
Da bi utvrdili populaciju postavljaju feromonske klopke. Napada zrno grozda najopasnija treca generacija .
Posebno kod nas koji se bavimo proizvodnjom stonog grozdja je zeznut.
Izbusi pojedina zrna krupnog stonog grozda sav sok iscuri po ostku grozda i on vise nema onaj lepi prah i lepo lice za konzum i pravi nam daleko vise posla oko makaziranja istog.
Imas vise o njemu ovde procitaj.

http://www.pisvojvodina.com/Katalog...besia botrana-pepeljasti grožđani moljac.aspx
isto to i ovde
http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-moljci-vinove-loze/
 
Sto kaze kolega Tomix,najgore je kod stonog grozdja.Pomenuo bih da kod jaceg napada trece generacije ovog moljca,ukoliko vreme bude bilo vlazno uz ostecenja koja on napravi vrlo brzo krece i botritis.Nema bolje otvorenog prozora za trulez od pucanja zrna nakon napada pepelnice i ostecenja koja napravi moljac.
A opet,u mnogim reonima prisustvo ove stetocine ne prelazi granice ekonomske stete,pa se jos uvek provlacimo bez posebne zastite protiv nje.Jedna od mehanickih mera zastite je i dobra provetrenost loze,bez preterane bujnosti i unutrasnjeg zagusenja grozda.A to je,naravno,dobro i kada su u pitanju bolesti grozda.
 
Lepo objašnjeno, hvala na tome! Ja dosad nisam imao nešto slično, ali ko će ga znati...
Danas sam obilazio vinograd i primetio sam neke promene na zrnima grožđa...naročito na stonim sortama, tačnije hamburg i na nekom belom stonom...
Pojavljuje se neka braonkasto-sivkasta, kao krasta, ali suva...onako kao mrežasto izgleda ...valjda kad je bilo malo zrno i sad kad je poodraslo izgleda kao ispucala zemlja...na nekim grozdovima ima svega po nekoliko takvih zrna i to onih najvećih....a na nekima uopšte nema...????
Šta bi to moglo biti?
 
To mogu biti simptomi pepelnice na grozdu.Kada je zaustavljena infekcija pepelnicom na zrnu grozda se obrazuje prevlaka braon-sivkasta,poput kakve kraste.Medjutim,ta krasta moze da pravi sekundarne probleme kod daljeg razvoja grozda.Kada dodje do nalivanja zrna,ta opna nije fleksibilna,ne siri se,ne raste uporedo sa zrnom i kod jaceg nalivanja dolazi do pucanja zrna i dodatnih problema sa botritisom.
Opet,moze i da bude neka hemijska reakcija fungicida u nedozvoljenoj kombinaciji.Imao sam prilike da vidim tamno plav grozd,gotovo crn i to u ovoj fenofazi.A covek bio smesao bakar sa ne secam se cime i dobio ovakvu hemijsku reakciju na grozdu.
Slike bi dale mnogo bolji uvid i precizniju dijagnozu ove pojave.
 
I od te hemije može da se ima više štete neko koristi ako se ne vodi računa.Pogotovu ako se izmešaju više proizvoda i ako se radi odokativno :)

Sumpor kad se prska na visokim temperaturama i sa povećanom koncetracijom u sred bela dana.Mogu listovi da se spale samo tako.

Bojim se da ovaj čokot sorta Moldava da se osuši.U početku su listovi počeli da žute,pa sam prihranio sa wuxal ferro.Medjutim sad su pocrveni kao da je kraj vegetacije tj. oktobar :(




 
Bojane slazem se u potpunosti sa prvim delom tvog posta.Sto se tice ove loze,hloroza nije u pitanju,mogu biti samo dve stvari.Prva,po meni realnija je crvena palez lista,koja je karakteristicna po zuckastom bojenju lista belog grozdja,a crvenkastom crnog grozdja.Simptomi se najcesce javljaju u maju ili junu,redje kasnije.Sto se tice hemijske zastite,gotovo da je ista kao i za plamenjacu,samo sto se sa istom mora krenuti mnogo ranije-sa neka razvijena prva dva-tri lista.
Druga mogucnost je neka fitoplazma,koja pustosi sve nase vinograde.Kod fitoplazme je karakteristicno da se listovi uvijaju u trouglastom obliku i to ivice se povijaju ka svom nalicju.Toga ovde ne vidim na slici,pa se nadam da ne bude samo kakva fitoplazma,koju su inace strucnjaci izdvojili i podelili u sedam grupa,kada je vinova loza u pitanju.
 
U pravu si,verovatno je u pitanju crvena palež.Listovi se nisu uvili kao što je slučaj sa fitoplazmom.S jedne strane mi nije jasno kako se pojavilo pošto su tretmani odradjeni po pesu,iako je Moldava hibrid i nije osetljiva na plamenjaču.Na pepelnicu jeste malo i niske temperature po nekim rečima vinogradara.Mada s druge strane bolest ne bira kada će i gde će se pojaviti...
 
Ovi grozdovi su previse "razgoliceni",naglo su izlozeni direktnoj suncevoj svetlosti,a kada je UV zraka visok lako nastanu ozegotine na jos uvek mladim i takvom zracenju nepripremljenim bobicama grozda.Ne vidim bas najbolje lisce kako izgleda,ali sam ubedjen da su ozegotine od sunca u pitanju,pogotovu ako se javljaju sa one strane reda koja je vise izlozena direktnoj suncevoj svetlosti.
 
Ajde i ja da potvrdi. :)

Radio sam punu ranu defolijaciju (lisce i zaperci u zoni grozdja sa obe strane)

Bojao sam se ozegotina, prosle godine samo skidao samo stranu sa koje izlazi sunce. Ali prosla godina je bila puna kise i to nije bilo dosta, ubi me pepelnica itd...
Ajde reko ove godine da probam, vise sam se bojao grada nego sunca posto mi vinograd gleda na dunav (severna strana) ali jbg.


Da li neko zna sta ce bit isa ovim grozdovima ,da li ce se izvuci ili osusiti? Mogu li im nekako pomoci?
 
Čekaj, čekaj...slažem se i ja potpuno sa Ivanom i Župa100, (mada se ne mogu upoređivati u znanju sa njima)...Ali nije mi jasno ZAŠTO si skidao sav list ??? Ne znam iz kog razloga se ovako radi i ko ti je to savetovao??? Ako si to već uradio ...odmah je trebalo oprskati ....
Kažem, nisam stručnjak, ali mi dugo iskustvo daje dozvolu da postavim gornja pitanja...
Po meni , odmah treba reagovati prskanjem nečim na bazi bakra, i to starom, dobrom bordovskom čorbom, spravljenom od plavog kamena i kreča, da zatvori ove ožegotine...Ali možda će kolege imati neki drugi predlog...
 
nenad88
defloracija se vrsi po pocetku sarka -kad bobice promenu boju-,sad pojacaj zastitu protiv botritisa postoji mogucnost da ce te bobice puci i iscureti im slatki sok koji ce izazvati nastanak botritisa i njegovo sirenje na okolne bobice-dobro okupaj grozdove i bice to dobro pozzz
 
Nazad
Vrh