Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Опет мећава.
60a717fe5672993dc43b8972ad2eda55.jpg


Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
 
07. 02. је грмело на Златару у Врању, Лесковцу и у Сарајеву. Да ли је још негде грмело?
 
Само нека грми али не ваља једном у сред зиме.
Јутрос било облачно али сада је сунчано.
 
Sutra na velika vrata ulazimo u opšte ništavilo i bezvezariju. Dragi moji ljubitelji zime, još jedan februar (četvrti u nizu) za zaborav (na severu 9 od 10), prolećni.... ko zadnji izlazi nek ugasi svetlo.
Ne znam o kakvom povratku zime pojedini mediji pišu, gluposti, imaćemo samo vikend zahlađenje.
Krivac za to postoji jedan jedini, i nalazi se na okeanu, što se lepo vidi na karti anomalija (odstupanja) temperature na 1450m. Elem, na stranu to što je sasvim normalno da se u umerenim širinama (gde smo i mi) smenjuju toplije i hladnije anomalije (od proseka) nikad ali nikada ne mogu niti ću ikada svariti ove negativne (hladne) anomalije na okeanu. Koja je svrha svega toga, sem neke nazovi prividne "ravnoteže" ili balansa zaista je pitanje. To je sve jednolična topla (nezaleđena) površina vode (okeana). Efekat tih zahlađenja je kao kad bi ja sad prosuo času vrele vode u Moravu, misleći da ću nešto da postgnem time(???) Kao što rekoh, u toj oblasti nema ni kopna, nema ni ljudi, temperatura okeanske vode tu hladnoću u vazduhu i na visini i ne oseti, pa se samo pitam čemu je ona zaista tu potrebna. Jedna ona prava prirodna sabotaža same sebe (zime).
273592667_5223895010955652_5813862225968144717_n.jpg
 
Kimi, kad mi onda da bacamo AN za pšenicu, ima li krajem februara ili početkom marta neka čestita kiša u najavi.
Svi nam okrenuli leđa u ovoj državi : Vlada,ministri, uvoznici,azotare,rafinerije,semenari, zaštitari, još ako nam i onaj od gore okrene leđa, e onda smo ga završili!
Kaži bar ti koju lepu, vidi kako to radi predsednik pa pokušaj malo.
 
Vreme u poslednjih 15ak godina, koliko ja pratim malo ozbiljnije, ide u tromesecnim ciklusima. Tri meseca bude po prilicno kisovito, pa onda tri po prilicno susno i tako u krug. Taj ciklus nije tacno 3 meseca, al munimum 70ak dana je jedan ciklus. Za nas je kljucno tih 70ak dana bez puno padavina da ne bude toplo. Po meni ozbiljnijih padavina nema pre aprila. Bice ih sigurno do tad, a kao ono u periodu nov-dec-jan tesko.
 
Ja sad malo gledao ono što sam beležio za one dane između dva Božića. Za Januar je bilo kiše slabijeg i jačeg inteziteta i temp nikako u minusu. Pa eto bilo je i snega i kiše dosta. Malo je bilo i hladno u minusu ali nikako mnogo. Za Februar sam stavio da je prva polovina dana bila malo kišovita a ostatak dana suv. Dakle do kraja meseca će biti suvo. A sada za Mart je bilo tako da je ceo dan i noć bili suvi - dakle nema kiše. U Aprilu je prva polovina dana kišna a druga suva. Iskreno ne bih da se ovo ostvari. Ali ko zna kako će sve biti. Priroda je čudo. Pa evo i Kimi ne može da veruje šta se sve u ovoj našoj prirodi dešava.
 
Sve su to darovi našeg okeana i Sredozemlja dragi moj Ljusha. Njihove sve toplije vode tokom cele godine,i onda zastruji vazdušna masa ozbiljnije sa zapada i juga i eto ti proliva od vremena kod nas.

i opet ponavljam, to je i u redu da predstavlja prolazno, realtivno kratkotrajno stanje kao smena toplog i hladnog perioda….ali ovo je postalo zaista malo bezobrazluk.
u redu je da omane jedna zima, dve npr u Somboru ili tom delu severa Bačke, ali četiri je zaista preterivanje.
nekako je nestala ona dinamika i “borba” sistema, atmosfera deluje totalno troma i uspavana, potpuno podredjena okeanu i samo okeanu i to je to. Ustali se 1-2 obrasca i to tera sto kaze Paor po 2-3 meseca.
 
17 stepeni danas 😐 u 7 sam grebao led sa kola, u 11 sam već bio u majici kratkih rukava i tako do 5 popodne...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh