Pitao me je Momo i kod već u vezi odraza. Prvo, konvektivni oblaci menjaju svoje osobine (bar u nekom svom delu) iz minuta u minut. Neka prođe odraz jednake jačine (boje) preko teritorije čitavog sela, jednake dužine (idealno) opet bi se razlikovala količina padavina na jednom i drugom kraju, bar za neku malu vrednosti. Ovi razvoji bez smicanja (odnosno dinamike) u atmosferi posebno naglo menjaju te svoje osobine, jer mogu bukvalno da planu u 15minuta od nekog plavog odraza do jakog crvenog odraza, ponekad čak i sa skoro maksimalnom refleksijom. A onda u sledećih 15 min isto tako naglo, kao što su se i stvorili, mogu i da se totalno ugase. Dakle, pravila nema, sem što se zna da takvi oblaci su jako kratkog života. To što se nekad čini da se kreću kao sistem koji dugo traje, je zbog pojave takozvanog olujnog fronta kog taj oblak stvori, koji se kreće ispred samog oblaka, a uz taj olujni front oblaci se naglo uzdižu, jačaju i formiraju nove odraze, takoreći "regenrišu" sistem tako da stvaraju privid da se jedan te isti oblak kontinuirano kreće. Gde će oblak ojačati/oslabiti takođe nema pravila. Može se reći da neki delovi zbog terena/orografije imaju bolje uslove za stvaranje/održavanje takvih oblaka, ali nema striktnog pravila.
E da, obično ovakvi oblaci bez dinamike vole da se ponavljaju u jednim te istim područjima koja su (gledano npr. za danas) juče dobila kišu. To je isto neka karakteristika.
Dakle narednih dana sve su to i dalje samo lokalni razvoji, izolovani. Dinamike nema, oblačnost brzo nastane ali se brzo i ugasi. Nikakav konkretan sistem koji bi zahvatio veću površinu ili bio u životu duže od sat-dva.
Sa te tačke gledišta baš zabrinavajuće dosadno, ali nije prvi put. 2009 je isto tako bila jako troma sa nestabilnostima, ali je zato kasnije sve došlo na svoje. Hoće li to i sada biti, ostaje da vidimo.