Konkretno, problem je što modeli stalno u dalekim satima simuliraju znatno slabljenje takozvanog polarnog vorteksa ove zime, međutim kako se termin približi, a pretpostavljane jednačine koje su da za dalje termine bile pogrešne, preinače, koriguju, dobije se da se to slabljenje ne ostvari već se polarni vorteks održava.
Kada je polarni vorteks jak, kao ove godine, on ne podržava silazak znatne količine hladnog vazduha u Evropi ispod 60 stepeni severne geografske širine.
Takođe, izražen vorteks znači dominaciju Atlantika, a mi znamo da nam sa Atalntika zimi može samo pristizati relativno topla vazdušna masa, koja nema ništa za pravo zimsko vreme za predele ispod 1000m nv.
Ali dobro, niti prva niti poslednja godina ako omane sa snegom i hladnoćom.
"Kada su u pitanju najmanje snežne zime u Beogradu, od 1921. do danas, tu je neprevaziđena 1950/51. koja je praktično prošla bez snega. Zabeležen je samo jedan dan sa snežnim pokrivačem od 2cm. Ne zaostaju mnogo za njom ni 1971/72. sa 7 dana sa snežnim pokrivačem i maksimalnom visinom snega od 7cm i 1997/98 sa 8 dana sa snežnim pokrivačem i maksimalnom visinom od 5cm."