Vremenske prilike u 2018-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovde je palo 35 litara čiste kiše jer snega nije ni bilo na prosečnoj temperaturi od oko deset stepeni.
Jutros je bilo malo svežije, a danas opet toplo sa trenutnih 9°C i verovatno daljim porastom jer se izvedrilo.
Posle podne došlo je do naglog preokreta ... :sta: ... Naoblačilo se, zahladnelo, čak je bilo i slabog snega.
Više ne čitajte moje prognoze, mašim totalno ... :osmeh: ...
 
Juce dobili 15l lepe kise. Ako bude kao sto su najavili da pada opet od srede bice super, taman ce malo da upije zemlja od ove kise nesto ce malo i vetar prosusi.
 
Kod mene -4 uz maglu i sve je smrzlo...

Moram da dopunim sad da je magla na nekim mestima toliko gusta da se ne vidi od bandere do bandere!
 
Poslednja izmena:
Evo koliko gledam neke meteo forume i sajtove bice zime tamo posle 20-og februara.Do tada sve ovako mlako.Samo nam fali da bude -10 ili vise pa da nam ode voce koje je dobrano napupelo a negde vec i otvorilo.
 
Pa ti sa tog meteo foruma,vec su 100 * rekli da se svakog 7-8 dana zima vraca.
A zima ce se kanda vratiti sledecg decembra.
 
Sa zimom kao i sa kišom letos. Ako ne ove nedelje sledeće sigurno pa onda ponovo...
 
S obzirom da je ova zima blaga i sa izrazito malo padavina, ja se nadam da zbog toga leto nece biti pretoplo i suvo. Mislim da moraju te padavine doci u narednim mesecima.
 
Samo da ne prsne slavina pa da napravi scenario kao iz maja 2014.

Brankoviću slažem se sa tobom.
I prošla zima nije imala nešto posebno nekih padavina, ali je bila ekstremno hladna. U proleće nije bilo nekih velikih kiša, o letu da ne komentarišem, a jesen nam je bila idealna za rad sa mnogo lepih i suvih dana. Mislim da je to dug period bez ozbiljnijih kiša i da kiše kad tad moraju krenuti.
 
Kažu stari da ako je jaka zima sa minusima onda je žarko leto i prži samo tako. A i obrnuto ako je blaga zima onda je leto promenljivo i zna da bude i sa dosta kiše. Nema veze da li ima ili ne kiša i snega u toku zime.
 
S obzirom da je ova zima blaga i sa izrazito malo padavina, ja se nadam da zbog toga leto nece biti pretoplo i suvo. Mislim da moraju te padavine doci u narednim mesecima.

Mislim da je to dug period bez ozbiljnijih kiša i da kiše kad tad moraju krenuti.

To i ovi u Sahari govore: ''Nije nam bilo kiše zadnjih 50 godina, kad tad moraju krenuti'' :haha:. Doduše, pao im je sneg skoro, pa ko zna...
 
Konkretno, problem je što modeli stalno u dalekim satima simuliraju znatno slabljenje takozvanog polarnog vorteksa ove zime, međutim kako se termin približi, a pretpostavljane jednačine koje su da za dalje termine bile pogrešne, preinače, koriguju, dobije se da se to slabljenje ne ostvari već se polarni vorteks održava.

Kada je polarni vorteks jak, kao ove godine, on ne podržava silazak znatne količine hladnog vazduha u Evropi ispod 60 stepeni severne geografske širine.
Takođe, izražen vorteks znači dominaciju Atlantika, a mi znamo da nam sa Atalntika zimi može samo pristizati relativno topla vazdušna masa, koja nema ništa za pravo zimsko vreme za predele ispod 1000m nv.

Ali dobro, niti prva niti poslednja godina ako omane sa snegom i hladnoćom.

"Kada su u pitanju najmanje snežne zime u Beogradu, od 1921. do danas, tu je neprevaziđena 1950/51. koja je praktično prošla bez snega. Zabeležen je samo jedan dan sa snežnim pokrivačem od 2cm. Ne zaostaju mnogo za njom ni 1971/72. sa 7 dana sa snežnim pokrivačem i maksimalnom visinom snega od 7cm i 1997/98 sa 8 dana sa snežnim pokrivačem i maksimalnom visinom od 5cm."



 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh