Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mi ni u ovoj ni u prosloj turi nista. U prosloj bilo malo leda ali nista. Vise srece drugi put.

Miloše, pre svega izvini što tebi u zadnja 2-3 slučaja stalno zaboravim da odgovorim. Nije namerno, slobodno pitaj sledeći put neću te ispustiti iz vida. :sreca:

Danas gotovo čitavo područje KiM nije imalo padavine, zbog jakog vetra (fena) koji je duvao čitav dan sa Prokletija.


------------

Sova, evo koliko već od sutra, mada će sada dok je hladna vazdušna masa iznad nas biti razvoja slabije dnevne oblačnosti.
 
Kod mene ukupno za sve ove najave kisurine palo oko 7 litara.

- - - - - - - - - -

Pa čemu da verujemo dragi kishrobert... da se kartamo, gledamo u pasulj ?

Evo karte do danas u 10h jutros ko je kako trebao da dobije, dakle finalni run 18-24h unapred... s obzirom na lokalne, konvektivne padavine, ne može se reći da je model mnogo pogrešio... greška je pre svega za sever Banata

24-777IT.GIF
Kako nije pogresio,ostao sam ,,kratak'' za 30 litara.Malo li je?Ovako ,danas mi ponovo ne gine crevo i kante!Vise se stvarno ne moze verovati prognozama.Toliko se klima ,,uzjogunila'' da kada mi kazu i da je u toku leto ja necu verovati.Juce jednostavno od najavljene kise nista,oblaci jednostavno dolaze do mene u ,,delovima'',rascepani i bledi.Tu nema kise.Komsija koji ima hektare jabuka mi rece da je to zbog avionskog koridora iznad nas koji sve zivo razbija od izduvnih gasova i toplote.Ja se pre smejao a sada mislim da ima nesto u tome.Pa Rusi za prvomajsku paradu ako preti kisa posalju par aviona iznad Moskve i rasteraju oblake.Ja se ne secam kada je padala kisa za vojnu paradu u Moskvi.Mozda i gresim.
 
Aviona je svake godine sve vise u vazduhu,da uticu na oblacnost i kisu to je 101% sigurno,ali sad u kojem % to nzm,mozda je to nesto malo,bez nekog posebnog znacaja,a mozda i nije.Istina ce se naravno kriti ,bolje nego nuklearni rat,niko ne zeli da prizemlji te avione,jer sta bi mi danas bez avio saobracaja....
 
Ako su jos u Vijetnamu mogli da uticu na vremenske prilike i neprilike onda nije cudo da i sad mogu. Samo je pitanje da li ce neko da veruje ili nece.
 
Na padanje kise moze da se utice ali je to mnogo skupa procedura zbog hemije kojom se zasicuju oblaci, a sami avioni po sebi ne mogu da menjaju bas tako klimu. Moraju ljudi da shvate kao sto klima ima svoje cikluse tako i se i zemljina osa pomera svake godine a samim tim ima uticaj i na morska strujanja i ruze vetrova
 
Poslednja izmena:
Mnogo godina pre postojanja Harpa se odigrala jedna bitka,koja je istorijska cinjenica :osmeh:
Bitka kod Petrovaradina u kojoj su se 5. avgusta 1716. godine sukobile austrijske i osmanske trupe najveća je borba u istoriji Novog Sada, a toponimi poput Tekija, Trandžamenta, Vezirca, Alibegovca ili Tatarskog brda tri veka kasnije podsećaju na ovaj sukob. Prema legendama, o kojima svedoči i postojanje Crkve Snežne Gospe, skoro dvostruko brojnija turska vojska poražena je zahvaljujući snegu koji je pao pred početak borbi.
 
Na radaru citava zemlja bez oblaka,skoro,ali mora iznad nas da naidje neki oblak pa to ti je,radio oko beraca nesto i pljusak me prekinuo,jos uvek pada....Samo da se ne obistini moje misljenje,da sad lako moze da se okisa ,da bude setva psenice po blatu,oranje po mrazu,kad je trebala da pada nema je,przi sunce,gori vazduh,a sad kisa,kisa.
 
Nakon uragana Harvi, nova katastrofa na pomolu za Ameriku....

Uragan Irma se jako brzo razvija na Atlantiku, dostigavši najjaču- petu kategoriju po jačini, sa udarima vetra do 370km/h. Uragan Irma bi trebao da udari na poluostrvo Floridu i grad Majami, tako da slobodno mogu već da krenu u totalnu evakuaciju.

21314280_2076410592582031_6937316821562482170_n.png



trackmap_storm1.jpg





Ipak, za nas je zanimljivo da bi Irma, nakon Floride nastavila put dalje ka severoistoku, a zatim i krenula ka Evropi.... prošli put kada se takav ex tropski ciklon uputio ka Evropi doneo je obilnu kišu, videćemo sada:

hurricane-Irma-1052376.jpg
 
Taman skinuo suncokret u petak,malo se odmorio i u Nedelju uputioo u Rumu na vasar i zove me supruga oko 12 h da mi kaze da pada kisa oluja duva i na kraju krene grad da pada.E pa stvarno ova je godina za pamcenje.
 
Mi ipak dobili u nedelju 12l kise, i ako se nije ocekivalo nista nakon fijaska u subotu uvece i preko noci do nedelje do 12h kad je 15-minutni pljusak sa sitnim gradom u pocetku doneo 10l i uvece oko 20h jos 2l. Ostaje nam da se nadamo za jedno 20-30l do setve psenice bi nam dalo malo utehe da ce setve i nicanje proci kako treba, a da bi se nadoknadile neke zalihe potrebno je jos dosta kise i lep sneg u toku zime.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh