Vremenske prilike u 2015-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajd,biće zanimljivo vratiti se na ove karte i crtarije za leto.

CFS-odstupanje temperature od proseka jun-jul-avgust:
euT2mSeaInd3.gif


Odstupanje količine padavina u odnosu na prosek,takođe jun-jul-avgust:

euPrecSeaInd3.gif
 
Eh,Momo,koliko bi samo koštalo samo da se u model unese izmena granica...ne isplati se :osmeh:

Pa,generalno se već duže vreme forsira više padavina za istok Balkana pre svega,za razliku od prošlog kada je jelte više bio forsiran zapadni.

Centralni krajevi Balkana na#ebu pa na#ebu,kači ih i jedna i druga raspodela:sjasi:
 
Vrsac.5.30 sati na telefonu mi prikazivalo 0 stepeni ai stakla na kolima su bila zamagljena
 
Posle zaista mnogo,mnogo dana ovde južnije je ogrejalo Sunce,nakon jutarnje magle.

Krenulo malo da suši zemlju napokon,dosta ljudi izašlo da malo prošeta.

Evo sad čitam, stanovnici Helsinkija i Sankt Peterzburga takođe u ogromnom broju uživali na današnjih 4-5 stepeni u plusu,uz radost jer je zima bila bila blaga a proleće poranilo....

...e,kad bi oni samo znali da prava zima tamo tek stiže.Kad ošine bič sa Arktika,brzo će oni natrag u debele jakne i bunde.

Ostaje pitanje kako će se ta hladnoća dalje ponašati...hoće li uspeti da okove i veći deo Evrope?Ostaje da vidimo...
 
E što se mraza tiče,do srede ga neće biti zbog vetra u košavskom području.

E već noć sreda na četvrtak,četvrtak na petak i petak na subotu će imati mrazeve-slabije na severu,a jače u centralnim i južnim krajevima.

Tokom svih tih noći dakle tačka rose je u minusu,pa će eto uz slabljenje vetra biti pojave mraza.Ponavljam,na severu će to biti mahom slab,ali bogami južnije i umeren,pa i jak jutarnji mraz (mestimično ispod -5C)-za niže krajeve i kotline.
 
Kimi,ako mozes,pojasni nam ovo za leto-jun,jul,avgust...Po sadasnjim prognozama,trebalo bi da ocekujemo vise padavina od proseka,je l'?
 
Prva stvar je (opet se podsetimo :haha: ) da je to samo sezonska prognoza,neki nagoveštaj eventualni kako bi šta moglo biti.

Kada one jedan dan jedno,drugi dan drugo daju,ona ništa-zaboravi i da gledaš i da se uzaš u to.

Međutim,kad ovako "zabede" u jedan scenario onda tu već nešto nije u redu,zar ne ? Ja još otkad (čini mi se od početka januara) gledam te naznake i vidim stalno jedno te isto-leto prosečno ili nešto hladnije,uz dosta padavina.S tim da bi glavna potopna zona ovaj put mogla da bude kod istočnih suseda,bliže Crnom Moru.
 
Ako se pogleda par razlicitih sajtova sa dugorocnom, obicno se dobije rezultat prosecne padavine I temperature za taj period godine. :osmeh: Tako je valjda najlakse.
 
Tekstualne prognoze gotovih firmi tima RHMZ su ceo život oko proseka u svemu ili u granicama višegodišnjeg proseka ,kada se dugoročno gleda :haha:

A to što oni gledaju ko zna šta je..

Ja sve što vidim,skoro sve je saglasno u gore napisani scenario.
 
Znam da je rano sa sigurnoscu prognozirati sta nas ocekuje na leto,zato sam i napisao
"...Po sadasnjim prognozama..."
Ali,ipak,ne bi trebalo da nas iznenadi ako i ova godina bude sa vise padavina u odnosu na prosek.
Hvala na odgovoru :ppozdrav:
 
Ja ne znam sta ce nas iznenaditi, ali podzemne vode su dosta visoko i može se očekivati dosta solidna godina pod islovom da nema grada i nekih jako kasnih mrazeva.
Kimi kako vidiš narednih 10 dana ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh