Vremenske prilike u 2014-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mi se nekako provukli sa samo nesto malo kise, mozda ni 0.3 l/m2. Duvao vetar danas ceo dan pa predpostavljam da on nije dao da padne vise. Okolna mesta nisu bas tako dobro prosli, a narocito uz Dunav.
 
Taman se malo prosusilo i sinoc kisa!!!!!! I ceo dan tmurno opet nema nista od posla nekoliko dana.... Sta ce biti do kraja neznam...
 
Ambrela opet ubola kolicinu padavina .I ETA I GFS . Oko 1/2 l.
Na TV najavljivali puno vise ponegde i OBILNIJE .U kakav oni pasulj gledaju ??????
Samo me nerviraju.



irc-sat.gif
Ljudi ;CUDO......Mozda i bude GOOOOO u zadnjoj sekundi.
 
Istu takvu sliku ja postavio za septembar sa tim "lopticama". Takva je ta dugorocna kako kazes .aLI NEKA POGODE MAKAR SADA.
 
Jeste.A objasniću što prostije i zašto.

Vidite,početak otkobra je skoro već.Velika kontinentalna masa na severu,severoistoku i istoku Evrope se hladi.U narednim mesecima kao što znamo glavno jezgro hladnoće za Evropu i Aziju činiće upravo hladnoća u sklopu sibirskog anticiklona.

Zbog toga je za jaku zimu potrebno da je anticiklon izražen na severu ili istoku Evrope,jer na njegovom rubnom delu ka južnijim delovima Evrope počinje da struji ta hladnoća akumulirana u tim krajevima.

Na rubu tog anticiklona hladnoća će za 4-5 dana dopirati do Ukrajine i Poljske.Međutim,kako se centar anticiklona spušta ka nama,dalji prodor tako jake hladnoće je onemogućen ka Balkanu (jer se jasno iz toga rubni deo anticiklona pomera istočno od nas),iz razloga što se nad severozapad Evrope spušta novi ciklon.

Međutim,ovaj anticiklon je do tada itekako "odradio " posao,jer je mlazna struja Atlantik-Balkan narušena i ciklon ne može već više tako lako da dođe do nas.Jednostavno gubi borbu usled sve jačih anticiklona istočnije od nas.

Zato se i javlja košava,koje će itekako biti od petka.
 
@kimi:ppozdrav:
Hoce li stvarno biti blaga i topla zima ili nam uvaljuju kosku zbog svega sto se desilo?
Kakva je objektivno sansa za ovako nesto?
 
Jao,mrzi me sada da butam po temi,ali tamo u februaru negde sam u diskusiji sa Paorpaor-om spomenuo,na osnovu onoga što sam gledao na sinoptičim kartama,da bi slabljenjem anticiklona oko Crnog Mora proleće i leto moglo biti kišno zbog učestalih prodora sa Atlantika i jak mlazne struje.

I eto,ko bi rekao,obistinilo se !

Vratite i sami film,tada su svi kukali što nema kiše.... :osmeh:

Na osnovu onoga što ja sada vidim na kartama,naslućujem svakako bar (po standardu 1961-1990) normalnu,tj. prosečnu zimu.To nije nikakva sezonska,već eto neki zaključak na osnovu toga kako se već sada pozicioniraju sinoptički sistemi.

U prilog tome idu i bombastične dugoročne najave toplije zime,jer je,kao što znamo,sve suprotno od njih :haha::haha: Ali i čovek zdravom logikom može zaključiti da nakon 2 blage zime na red dolazi jedna svakako (bar od njh) hladnija.

Dajem takođe prednost i suvljoj zimi od proseka,sa češćim maglama i uz dominaciju istočnih vetrova.Eto,toliko od mene za sada.
 
Dali je po tebi ovo što se dešavalo ove godine sa padavinama samo slučajan splet okolnosti kao uvjek ? Logika upućuje da je tako , ali činjenica da je daleko prebačen rekord od kad se mjeri govori da nije redovno. Dali je ovo ipak neki poremećaj ili početak nekog pravila koji je ipak malo dužeg trajanja ?
 
Rekordi su tu da bi se rušili.Za xy ili xyz godina pre ili posle ove godine će doći (ili je već postojala)jedna koja će i ovu baciti na kolena (ili je već bacila).

Činjenica je da je Atlantik ja svom toplotnom vrhuncu,i da će uskoro preći u hladniju fazu.To navodi na zaključak da bi leta kao ova u nekim predstojećim godinama postala pravilo,a ne izuzetak,jer bi mlazna struja bila veoma izražena.

Dok zagovornici globalnog otopljenja i finansiranja izučavanja i prilagođavanja vremena ćute i slivaju pare u svoje džepove,na Antakrtiku se šestu nedelju zaredom postavlja istorijski rekord u površini pokrivenoj ledom:



gcs-extent.png




dzl-antarc.png



wo1-antarc.png
 
Ok Kimi , očekivao sam ovakav odgovor : "rekordi su tu da bi se rušili" , i vjerovatno si u pravu , ali ja to sve gledam matematički , a odgovor na moje pitanje će se sam javiti već sledeće godine . Ako sledeća bude umjerena , šarena ili kontra od ove onda je ova bila slučajno takva i idemo dalje , ali ako slučajno sledeća bude opet rekordna onda nije baš tako i nisu rekordi tu da se ruše nego ima tu nešto . Saznaćemo ubrzo . Zasad se slažem stobom , ali strepim da nismo u pravu .
Kako baš da zadnja od sto godina bude rekordna ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh