Vremenske prilike u 2013 godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije bitna zapremina nego povrsina otvora!
I radi lakseg racunanja bi bilo super da je otvor 10cm ili 100cm kvadratnih!
 
@ KAMENI Nisi u pravu!

Apsolutno nije bitna ni zapremina, ni površina, ni oblik šerpe. Jedino bitno je da su zidovi te posude pod uglom od 90 stepeni u odnosu na dno (tako da je ista površina otvora i dna). Dakle bilo koja šerpa ili lonac može, ali činija ili vangla ne može. Sve jedno je da li će biti lončić ili velika šerpa (npr. za sarme :osmeh:) jer nema nikakvog računanja, jednostavno se izmeri visina vodenog stuba i to je to.

Takođe, ni ono da 1mm kiše nakvasi zemlju 1 cm po dubini nije tačno. To zavisi od toga koliko je suva zemlja i koliko je kiše palo. Npr. kod mene je pre ove velike kiše u tri navrata bilo palo po litar kiše, i svaki put vlaga nije prodrla ni par mm u dubinu, jednostavno presuva je bila zemlja i potrebno je bilo mnogo više vlage da se ona zasiti.
 
Hvala dukej na objašnjenju. Ja sam u ovom slučaju mešao "babe i žabe". Uporno sam mislio da kada bi neku izmerenu količinu vode iz "šerpe" prelio u tepsiju 1m*1m (tj. kvadratni metar) i da bi i tada izmerene vrednosti bile iste a u stvari se radi o proporcionalnim veličinama. Hvala još jednom i IZVINJAVAM SE članovima koje sam prozvao zbog moje ne prosvećenosti:ppozdrav: ko kanda sam malo istrčo pred rudu:sjasi:

A što se tiče da 1mm padavina nakvasi 1cm zemlje, mislio sam orijentaciono u normalnim uslovima vlažnosti zemljišta a nikako u uslovima kao što je bila prošla godina.
 
Dukej@ je fino objasnijo.Znači nije bitno dali je upitanju čitava planeta ili neka druga površ.visina stuba od 1mm je 1l/m2.Naravno u manjoj tepsiji može biti 2 ili 3-4 deca ali kad izmerite visinu znate koliko je po kvadratu.....Malo ste zbunjeni ali zažmirite i malo razmislite .Jako je jednostavno i logično.:ppozdrav:KAMENI @Već napisao post pa je moj nepotreban al nek stoji....
 
Spasoje, hvala i tebi . Upravo tako sam i uradio kad je dukej rekao da nisam u pravu, zažmirio i razmislio. Čovek se uči dok je živ:ppozdrav:
 
@Spasoje

Bosna samo danas miruje,sutra će već ponovo da grmi sve u 16...a tek za prekosutra su reči suvišne :osmeh:


Po meteo kartama centralna Srbija od subote do ponedeljka lokalno i preko 50 litara.
sfc_tpr_63.gif
gde bas u mom kraju da bude ovako opasno.:kisa:
 
Pošto se ovo pitanje oko kišomera već provlačilo nekoliko puta kroz ovu temu, evo jedno plastično objašnjenje zašto ne mora da bude kišomer oblika tepsije 1m x 1m, već može bilo koja posuda sa jednakom površinom dna i otvora, i vertikalnih zidova.

Ako bi se uzela neka tepsija dimenzije 1m x 1m, dakle površine 1m2 (jedan kvadratni metar), i ostavila na kiši, visina vodenog stuba u mm bi direktno odgovarala broju litara vode (kiše) iz te tepsije. Dakle, 1mm visine vodenog stuba u toj tepsiji bi odgovarao 1l vode.

Sad zamislite da u tu istu tepsiju, stavite vertikalno neku cev, bez obzira na veličinu i oblik (znači može i okrugla, pravougaona, kvadratna, velika, mala...), tako da je jednim svojim krajem oslonjena na dno tepsije, a drugim krajem viri gore van tepsije (pažnja, ne radi se o spojenim sudovima). Kad bi sad tu svu skalameriju ostavili na kiši, šta mislite koliki bi nivo vode bio u toj cevi a koliki u ostatku tepsije? Naravno da bi nivoi tečnosti bili isti, jer je kiša ravnomerno punila celu površinu i zato je potpuno nebitno koliki je i kakav sud koji izigrava kišomer, (ako zadovoljava ona dva uslova da su jednake površine otvora i dna, kao i da su zidovi suda pod uglom od 90 stepeni u odnosu na dno i otvor)!

E sad će neko reći zašto moraju biti biti vertikalni zidovi te posude, kao i jednake površine otvora i dna, kad su fabrički kišomeri obično pravljeni u konus, (znači niti su jednaki otvor i dno, niti su zidovi normalni na dno). To je zbog toga što je merenje male količine vode teško i nepraktično zbog sitne milimetarske raspodele i meniska koji voda pravi uz zidove posude. Zato se fabrički kišomeri prave u konus da bi visina vodenog stuba kod malih količina tečnosti u kišomeru bila lakše čitljivija. Naravno, ti fabrički kišomeri su zato baždareni i njihova skala nije linearna, ali ipak tačno pokazuje količinu padavina...

Nadam se da je sad bar malo jasnije... :ppozdrav:
 
Naravno da nema,to je samo karta raspodele padavina.

Uslovi se pre svega ispoljavaju u tome što će biti 10-15 stepeni razlike u temperaturu u odnosu na zapadne i centralne predele Balkana...hladnoća će napredovati na jugoistoku sredinom dana i popodne,dok će oblaci ići do 13km u visinu.Gore je hladno,i tako lako nastaju ćelije sa ledom (gradom)

Ima slabih uslova i za najjači (superćelijski) oblak.

@zico78

Ima i u tome istine...veći su mi kandidat za ozbiljna nevremena ovi južnije,posebno potez od Višegrada do Bratunca.ž

Problem je što se ne zna kada će hladan front (okretanje vetra na pojačan severozapadni) tačno stići u naše krajeve.Zbog toga mi Vojvodina (posebno sever i zapad) nije kandidat za nevremena...severac će produvati ujutru i uništiti parametre za oluje.
 
Tamo od utorka čini se da ide stabilizacija vremena uz osetniji porast temperature(konkretno za veći deo Srbije i krajnji istok BIH,na zapadu Balkana već u nedelju stabilnije),e sad videćemo koliko će potrajati.

Sudeći po ENSIMA GFS-a,a i dobu godine u kojem smo,teško da to može potrajati duže od 2-3 dana.
 
joj druze i ja gledam stalno gore svaki da kisa ali danas nema je i sutra se vec moze ici u njivu raditi ko ima prskati kukuruz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh