Pošto se ovo pitanje oko kišomera već provlačilo nekoliko puta kroz ovu temu, evo jedno plastično objašnjenje zašto ne mora da bude kišomer oblika tepsije 1m x 1m, već može bilo koja posuda sa jednakom površinom dna i otvora, i vertikalnih zidova.
Ako bi se uzela neka tepsija dimenzije 1m x 1m, dakle površine 1m2 (jedan kvadratni metar), i ostavila na kiši, visina vodenog stuba u mm bi direktno odgovarala broju litara vode (kiše) iz te tepsije. Dakle, 1mm visine vodenog stuba u toj tepsiji bi odgovarao 1l vode.
Sad zamislite da u tu istu tepsiju, stavite vertikalno neku cev, bez obzira na veličinu i oblik (znači može i okrugla, pravougaona, kvadratna, velika, mala...), tako da je jednim svojim krajem oslonjena na dno tepsije, a drugim krajem viri gore van tepsije (pažnja, ne radi se o spojenim sudovima). Kad bi sad tu svu skalameriju ostavili na kiši, šta mislite koliki bi nivo vode bio u toj cevi a koliki u ostatku tepsije? Naravno da bi nivoi tečnosti bili isti, jer je kiša ravnomerno punila celu površinu i zato je potpuno nebitno koliki je i kakav sud koji izigrava kišomer, (ako zadovoljava ona dva uslova da su jednake površine otvora i dna, kao i da su zidovi suda pod uglom od 90 stepeni u odnosu na dno i otvor)!
E sad će neko reći zašto moraju biti biti vertikalni zidovi te posude, kao i jednake površine otvora i dna, kad su fabrički kišomeri obično pravljeni u konus, (znači niti su jednaki otvor i dno, niti su zidovi normalni na dno). To je zbog toga što je merenje male količine vode teško i nepraktično zbog sitne milimetarske raspodele i meniska koji voda pravi uz zidove posude. Zato se fabrički kišomeri prave u konus da bi visina vodenog stuba kod malih količina tečnosti u kišomeru bila lakše čitljivija. Naravno, ti fabrički kišomeri su zato baždareni i njihova skala nije linearna, ali ipak tačno pokazuje količinu padavina...
Nadam se da je sad bar malo jasnije...