Vremenske prilike u 2009. godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ala je napolju hladno .
 
Ja sam pre neki dan bio da obidjem grahoricu i imao sam sta da vidim :udri: zemlja je popucala kao u julu mesecu i rupetine su tako velike da se i ruka moze staviti u nju a kise nema sve jedva zivi ali izgleda da ce neka dobra kisa biti samo u maju :kisa:


 
jeste zemlja nije bila radjena sa setvospremacem jer se nije moglo uci zbog velike vlaznosti zemlje pa smo samo drljacom radili i posejali a na tim mestima gde su tockovi gazili zemlja je ovako popucala :udri:
 
Sad ce doci do izrazaja ko je kako uradio. Gledao sam danas kako stoji vlaga na mojoj njivi i na susednoj. Moja je uzorana na vreme i sve ostalo odradjeno po P.S.-u. Susedna je jesenas uradjena HORCHOM (terano 3 fx). Ne mozete ni zamisliti gde je vlaga. Prosto mislim da rasprodam sve i kupim jedan traktor od 200 konja i horcha.
 
Sad bas nisam razumeo . Gde je vlaga bolja ? Dali si imao problema u nicanju? ili nesto trece?
 
pa kakva je razlika kad prodje horsch ili obican plug zar to nije isto, u cemu je onda razlika ako si ti uzaorao na vreme i on sused radio samo sa horschom i ima vise vlage od tebe?pa koko je to moguce niji mi jasno? :bravo:
 
Kako nisi razumeo :sta:
Kod mene na njivi soja nice i vlaga stoji dosta dobro oko 4-5 cm ispod povrsine je bas mokro,a na susednoj horchovanoj njivi vlaga stoji fenomenalno,na 1-2 ispod povrsine. Toliko je bolje uradjena zemlja da je to prosto neverovatno. Za njega susa ne postoji. Nemoj misliti da sam ja lose uradio i da sam nezadovoljan,naprotiv ja sam prezadovoljan kako je kod mene,ali ovo do mene je prosto neverovatno.
 
pa ako je on posle razrivanja sa horchom nista nije radio do proleca a ima ravnu zemlju ,ne kao kad poores i imas grudve , onda je verovatno prosao jedan prohoh sa germinatorom u prolece pred setvu koje ne izbacuje toliko vlagu kao setvospremac i on ima vise vlage nego kad ti spustis setvospremac na nikih 5 10 cm i izbacis vlagu pa onda se taj sloj prosusi i tamo je suvo a kad germinator prodje on neide dublje od 5 cm i manje vlage izbaci...i kod mene nema vlage na nekih 5 8 cm ali kukuruz vec nice posto je seme dublje posejano i ima vlagu :ppozdrav:
 
Prosao je prvi prohod setvospremacem,a drugi germinatorom. Ako budete u prilici pogledaj te kako i sta radi ta sprava,horch. Dosta bolje zemlja cuva vlagu,pa ga bas puno ne interesuje kad ce kisa. Mada je kod nas za 2-3 dana palo oko 10-12 litara po kvadratu,pa i to utice da je vlaga nesto vise.
Sve u svemu jako,jako dobra stvar taj horch,samo kosta ko sam :zli:
 
Verovatno si primetio da kad u jesen sejes psenicu na tanjiranu zemlju ima vise vlage nego gde je orano.2000 sam imao na jednoj parceli podzemne vode , koja se kasno povukla te je za oranje bilo kasno ,te sam samo 2 puta tanjirao i posejao sucokret.Prinos je bio isti kao i na parcelama gde je sve radjeno po PS. Od tada razmisljam da neku parcelu u jesen samo 2 puta istanjiram a u prolece da radim spremac i setvu.
 
Mene jutros oko polasest probudi pljusak ,ali brzo presta. Taman da pokupi prasinu .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh