Vremenske (ne)prilike

Samo kolac za podporu i sipraviti da stoji pravo (privezati kako bih rekao u osmicu kad pogledas odozgo 8 ) . Potom dobro nagaziti oko stabla tj da nema rupa, I da budemo sigurni da u zoni korena nema vazduha kao posledica velikog vetra i krivljenja i to je to. Trebalo bi da ide relativno lako jer je stablo puno sokova pa nebi trebalo da dodje do pucanja i ako bude malo natezanja prilikom ispravljanja. Ove koje imaju dobar prirast valjda nemogu da postignu da se dobro ukorene i ojacaju stablo pa lisce sluzi kao jedro i hvata vetar i krivi.
 
Ma zeza me što nemam kočeve neke normalne, moram videti da nabavim....a što se tiče nagažavanja, mislim da će da radi macola od 5 kila okolo jer se zemlja već prilično stvrdla
 
Ne to nikako ostetices koren. Nagazi koliko mozes bitno je samo ta rupa da se zapuni zemljom i nagazi petom malo ako moze ako ne onda i nema potrebe sabijati vise. Za pocetak nabavi koceve za te sto su kriticne a za ostalo polako do pocetka sledece vegetacije da se osiguras.:ppozdrav:
 
Ako je se zemlja stvrdla mislim da netreba ispravljati sadnice jer će doći do oštećenja korena.Treba sačekati kišu pa posle ispraviti.
 
Izgleda da je na dubini još uvek dovoljno vlažna, probaću pa ću videti...
 
Uspeo sam danas da ih ispravim, neke su se bile pošteno razlokale, videlo se maltene ispod korena, ali većina se maltene nije ni iskrivila već samo oko sebe razlokala...čak nisam ni kolac udarao već malo okolo ašovom okrenuo, otac držao a ja malo petom pa malo macolom, ali nisam udarao ko ludak već recimo slobodan pad macole od 5 kila sa visine pola metra :osmeh:
Zatim sam drmusao rukom imitirajući jači vetar i ništa se ne dešava, dobro drži...naravno kolac je poželjan, ali sam u nedostatku istih.

Nego evo projuri grad upravo, veličina je išla do veličine klikera, 10 minuta žestoko a sad evo sunca i ptice poje...klasika za kraj maja, znam po šarenim trešnjama jer tad kreću da zriju, svake godine su "gradobite" kako to kod mene kažu.

- - - - - - - - - -

Kajsija stara preko 20-25 godina pade al još je živa



Nakon samo 3 sata na suncu, od 11 do 13h

 
Au al si nagrebao...
Kod mene stanje stabilno, ispravljene sve dok je jos bilo vlazno, a ne kaljavo. Uz ispravljanje zemlja ubacena u rupu, nagazeno sa svih strana i stoje pravo.
 
Danas zavrsena sezona sljive na području Brčkog.
Grad veličine jajeta je urnisao cijeli kraj.
Poslije onolike borbe sa vodom, sada i ovo. Strašno.
 
Ni ja nisam mnogo bolje prošao. Nije bilo grada, ali jak olujni vetar je omlatio sigurno trećinu roda i polomio dosta grana a to su naravno bile one (najteže) koje su nabolje i rodile. U pitanju je mlad voćnjak i to jedan od retkih koji su ove godine rodili (u celom mom kraju)...
 
Beograd i okolinu je juče zadesio grad doduše sitniji uz jak vetar, kajsije koje su pred berbu sigurno imaju štetu ali mislim da nije bilo lomova grana, videću sutra šta će me dočekati kad odem na plac...
 
Obiđi, pa javi situaciju. Ja bih voleo da danas nisam ni išao, jer sam se blago rečeno... razočarao. Pre ovoga me kiša danima ubijala, ne velika količina ali ne da prskanje a izaziva truljenje. Sad još i ovo, ali kako vidim ovde, neki od kolega su nažalost i gore prošli. Šta reći osim... Šteta.
 
Beograd i okolinu je juče zadesio grad doduše sitniji uz jak vetar, kajsije koje su pred berbu sigurno imaju štetu ali mislim da nije bilo lomova grana, videću sutra šta će me dočekati kad odem na plac...

Pretpostavljam da nije bilo štete, sigurno bi pisao o tome. Kako si zadovoljan sa ovogodišnjim rodom kajsije.?
 
Eeeh zaboravih da napišem....grad je zaobišao Vinču srećom, ima nekih da imaju crne zareze od ranije i verovatno od grana, ali generalno su odlične.

Rodom nisam zadovoljan ali samo zato što su prerodile pa su sitnije, manja će biti otkupna cena a i postoji opasnost da sledeće godine zbog toga ne rode ili jako slabo rode. Ali bolje i to nego kao prošle 2 godine skoro pa ništa, doduše ove domaće i zaklopčanke su standardno rodile odlično svake godine :)
 
Nazad
Vrh