Vremenske (ne)prilike

Ništa nisam izvrta,o tako je rekao. Ne vidim baš svrhu fungicida kada se već sledeće nedelje očekuje nova kiša i tako cele sezone.
 
Sad dolazim iz malinjaka,kisa je tek jutros prestala.U malinjaku katasrofa,slicno kao kod Pola izlomljenih grana,ali najgore nekoliko stibova je palo,izlomilo lastare u u pravcu reda ni jedan stub ne stoji kako treba.Pitanje kako sada da ucvrstim stubove koji su izvaljeni jer je zica zategnuta i tesko ga je vratiti na svoje mesto,plus sto nije dobro ni tuci u stub.Sta raditi i kako dalje samo bog zna.
 
Najlakse se praviti pametan i human. Imam sadnice od tri godine, lijepo rodile, mlade...a ova kisurina iih unistii. Vjetar je neke bas povio i nstvarno tuzno izgleda. Razmisljao sam, a nadam se da rako razmislja i svaki vocar, kako da im pomognem da prezive. Pitap sam za preparat jer sam cuo da je dobar.
Ovdje se stalno prica o preparatima, sta rade, kada se primjenjuju, koji je najbolji... i onda se nadje neki pametnjakovic koji brani Sunce od hemije. I jos kaze bravo, kao ja sam htio da zamijenim Sunce hemijom. Stvarno besmisleno.
 
i kod mene propast vetar porusio dosta stubova , zbog velike kolicine vode i veoma jakog vetra koji je pokidao podosta rodnih grana sad od ove vode ima da bude dosta problema sa susenjem maline
 
A odgovornost?

E moj Deda Lala@ jesam li ti rekao da su ljudi ( i mladi i stari vocari) navuceni na carobni stapic i samo za njega pitaju.
Dzionik@ u pravu si!
 
Nema potrebe se raspravljati kojim pravcem treba zemlju negovati.
Neka svako gleda da mu godina bude blagorodna, pa ako se pokaze da mi koji se manje sa pesticidima druzimo isto blagosloveni rodom, ko zna mozda jos nekome promenimo misljenje.
Ja znam samo da sam prosle godine od 450kg koma jabuka dobio preko 40l rakije bez dodavanja secera, a koga god pitas kazu nemoj bez secera- nikako!
Na vreme sam naucio da se ne povodim za vecinom, vec merim kako meni odgovara - tako i drugima savetujem - izmeri, vidi kako drugi rade, ali uradi po svom - tako je najbolje.
 
To možda natera nekog da razmišlja o pravim rešenjima za sprečavanje takvih stvari -vetrobranima- a ne fungicidima.
 
Sljiva

Evo jos nekoliko pametnih glava, visoko moralnih , odgovornih prema prirodi.
Ne znam odakle vam pravo da pricate i napadate bez osnova.
O kakvim carobnim stapicima govorite ? Ako niste upoznati, vrijeme je nenormalno, odavno ovako nije bilo, ovoliko kise i vjetra, bar u mom kraju.
Ja prvi se trudim da budem odgovoran, da sto manje koristim hemiju. Bacao sam stajnjak, tri puta frezao ove godine, sve sto je bilo do mene , uradio sam.
Sta ima lose u tome da se pita da li neki preparat moze da pomogne ? Nadjite mi bar jednog clana ovog foruma koji nije raspravljao o preparatima za zastitu bilja. Ne zato sto misli da je to carobni stapic, nego zato sto je to realnost i zato sto biljke moraju da se stite. Ili, ovaj Dzionik stiti samo uz pomoc Sunca ?!

Srdjan Žorž: Velika vlaga i vetar su nakrivili stabla koja imaju dosta roda na sebi a sljiva je skoro 3 godine stara.
Rekao sam tacno : Imam sadnice od tri godine, lijepo rodile, mlade...a ova kisurina iih unistii. Niko nije spominjao DOSTA RODA ! Nema potrebe za izvrtanjem rijeci, nema potrebe za bezobrazlukom.

Sto se tice, vjetrobrana, to je dobra stvar, ali u mjestu gdje se nalazi moje voce, nikada nije trebalo. Radi se o pitomom kraju, i sve ovo je nastalo zbog nenormalne kolicine padavina koja se desava ovih dana. Nikada nije palo toliko kise za tako kratko vrijeme, bar niko ziv ne pamti.
Pitanje koje sam postavio je trebalo da mi , kao u milion slucajeva do sada pomogne, da dobijem prave informacije od iskusnh ljudi, a ne da se raspravljam sa nekoliko strucnjaka o potrebi zastite voca fungicidima.

Evo upravo sada je pricao profesor sa poljoprivrednog fakulteta koji je rekao, da, kada prodje ovaj kisni period, moraju da s primjene pune mjere zastite voca, jer je situacija vanredna.
Mozda su i profesori povjerovali u carobni stapic ?! Ili ste vi povjerovali da ste najpametniji ?!
 
U 90 % slucajeva prirodni preparati na veliku zalost svih nas NE pomazu ! Oni koji su upoznati sa mojim radom a mnogi jesu,znaju da sam pune cetiri (4) godine pokusavao da voce odrzim u granicama zakona prirodne-organske-biodinamicke poljoprivrede.Sve bezuspesno,isao sam u propast. Tako da sada odrzavam vocnjak hemijskim sredstvima,ne koliko je tamo negde napisano,ali ipak je koristim , posle ove kise sunce ce navuci na voce moniliju,erviniju,cadjavu pegavost lista,trulez lista i ploda i vasi. Zato odmah nakon kise treba zastiti voce, hemijom (na zalost) .
Srecno svima !
 
Zatravljeni vocnjaci imaju manje problema sa vlagom, samo je bitno cim se moze uci u vocnjak pokositi travu da se podstakne novi rast trave.
 
Niko normalan ne voli da tretira voce kojekakvim otrovima, ali postoje stvari koje moraju da se odrade.
Ja prosle godine nisam htio da tretiram, kao mlade su sadnice... i na kraju sam imao ogromne probleme sa plamenjacom, pa poslije sa rdjom. I na kraju kada sam odnio da prodam to malo sto je bilo, kaze otkupac : Nije dovoljno zasticeno.
Na zalost, bez hemije ne moze. Ne da se nece, nego zaista ne moze.
 
Na zalost istina u komercijali se gleda izgled i veličina, a ne zdravstveno stanje i nutritivna vrednost...
 
Evo jos nekoliko pametnih glava, visoko moralnih , odgovornih prema prirodi.
Ne znam odakle vam pravo da pricate i napadate bez osnova.
O kakvim carobnim stapicima govorite ? Ako niste upoznati, vrijeme je nenormalno, odavno ovako nije bilo, ovoliko kise i vjetra, bar u mom kraju.
Ja prvi se trudim da budem odgovoran, da sto manje koristim hemiju. Bacao sam stajnjak, tri puta frezao ove godine, sve sto je bilo do mene , uradio sam.
Sta ima lose u tome da se pita da li neki preparat moze da pomogne ? Nadjite mi bar jednog clana ovog foruma koji nije raspravljao o preparatima za zastitu bilja. Ne zato sto misli da je to carobni stapic, nego zato sto je to realnost i zato sto biljke moraju da se stite. Ili, ovaj Dzionik stiti samo uz pomoc Sunca ?!

Srdjan Žorž: Velika vlaga i vetar su nakrivili stabla koja imaju dosta roda na sebi a sljiva je skoro 3 godine stara.
Rekao sam tacno : Imam sadnice od tri godine, lijepo rodile, mlade...a ova kisurina iih unistii. Niko nije spominjao DOSTA RODA ! Nema potrebe za izvrtanjem rijeci, nema potrebe za bezobrazlukom.

Sto se tice, vjetrobrana, to je dobra stvar, ali u mjestu gdje se nalazi moje voce, nikada nije trebalo. Radi se o pitomom kraju, i sve ovo je nastalo zbog nenormalne kolicine padavina koja se desava ovih dana. Nikada nije palo toliko kise za tako kratko vrijeme, bar niko ziv ne pamti.
Pitanje koje sam postavio je trebalo da mi , kao u milion slucajeva do sada pomogne, da dobijem prave informacije od iskusnh ljudi, a ne da se raspravljam sa nekoliko strucnjaka o potrebi zastite voca fungicidima.

Evo upravo sada je pricao profesor sa poljoprivrednog fakulteta koji je rekao, da, kada prodje ovaj kisni period, moraju da s primjene pune mjere zastite voca, jer je situacija vanredna.
Mozda su i profesori povjerovali u carobni stapic ?! Ili ste vi povjerovali da ste najpametniji ?!
Ja sam pisao o svojim sljivama.
 
Izvinjavam se onda. Napadose me ni krivog ni duznog, pa sam krenuo da se branim i gdje ne treba. Izvini jos jednom.
 
Nazad
Vrh