Vlašićka (Travnička) pramenka

Ma ovčari su čudni ljudi i ima ih raznih zanimanja i stepena obrazovanja. Počev od običnih seljaka (ja) pa do profesora na fakultetima. Jedno im je zajedničko ljubav prema ovcama. Koliko znam na forumu ima nekoliko visoko obrazovanih čija struka nema veze sa ovcama.
 
Zemune mozda i jesmo taoci ali mi jedemo svoje ljubimce. Šta da rade ovi sto se bave kinologijom ili ovi što drže gmizavce. Mirko jel to onaj što mu neki seksualno uznemiravo ovce? Slušo sam ga pre dve god kako se žali na cenu jagnjadi. Ako bude ministar videćemo šta će uraditi!
 
Sarbanac ovci koja je 365 dana napolju sigurno da nece smetati, kao sto ne smeta jelenima na primer i da ne nabrajam, ali ovci koja vise od pola godine provede u stali sigurno da hoce! Trenutno male su sanse da im se bilo sta desi jer trava nije toliko bujna a i realno rose slabo i da ima bar ovde kod mene vec u 7 ujutru nestane. Konkretno prosle godine jedna komsinica je dva jutra zaredom napasala ovce rano po rosi rezultat je da su dve uginule i jos dve im je sigurno veterinar uzeo za lecenje ostalih jer su dobile proliv, ako vas zanima i koja rasa ovaca je u pitanju mogu i to napisati mada mislim da nije bitno
 
Ja godinama nisam ovce zatvarao preko noći. Sad moram zbog pasa lutalica. Pustam ujutro čim svane. A valjda se zna da je prelazak na pašu postepen. Zarijusove ovce su na paši i naviknute na travu.
 
Bitno je da rosa nije hladna . A sada je i pozeljna, jer je trava napola suva i izgorela pa je samo po rosi ovce hoce da pasu.
 
Moje ovce idu na pasu od marta mjeseca. Dobro, desavalo se po nekoliko dana provedu u stali i ispustu, jer nemam vremena, tj radim,a zena nije u prilici zbog cerkica da ih pazi po cjeli dan.Ali zadnjih mjesec dana su skoro svaki dan na pasi. Bez sjena sam ostao pocetkom aprila. Nisam nigdje mogao naci i odustanem od kupovine. Tako da sam im od tad davao kosenu travu. Hvala Bogu dobro su bile sve! Prije par dana u sele nekih 25 km udaljenog od mog sela vukovi napravili pravi pokolj ovaca.26 komada za noc zaklali. Sta je poenta toga sto to spominjem, pa vukovi su zadnji put tu vidjeni 50-ih godina. I jedan copor vec neko vrijem krstari sumama, tako da ko zna mozda "zalutaju" i ovde, a 9 km sam od Banja Luke.
 
Kod mene ovce idu na pasu jedino ako ima snijega onda ne idu ali opet na rosu ih ne pustam a kakve su lude u 2 satagt po danu pasu bila kosa ili sunce one su po njivi neki dan su se na pljusku sve okupale i bijele se ko snijeg
 
Ljubitelji vlasicke pramenke upravo sam dobio fotografije od mog prijatelja ciji je ovan na vaseru 6.5 zauzeo trece mjesto pa da ih postavim i tako da kolega Bosnianu kazem da nije dobro gledao jer u njegovom davnosnjem postu ove ovnove nije spomenuo ili ih mozda nije ni vidio ili nije ni htio da vidi kao sto nije ni mog nigdje spomenuo.


Sila je od ovna sto jest jest nijanse su vagale.


Samo da ima jos par cm duzine bez dileme bi bio najbolji ovan na vasaru, ko se razumije vidi da mu je sve ostalo dovedeno gotovo do perfekcije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Vidim markirane ovnove pa me interesuje da li i takvi idu za Kurban?

---------- Poruka napisana 24-07-12 u 08:01 ---------- Prethodna poruka je 23-07-12 at 21:42 ----------

Radi se o tome da kupci koji kupuju ovnove za ovaj muslimanski praznik uzimaju samo one koji su "nedirnuti". Ovnovi kojima su kupirani repovi, sječeni rogovi ili u ovom slučaju probušene uši se ne uzimaju. Mislio sam da nam to neko objasni ko se bolje razumije.
 
Bogme nakupci iz podrucja sandzaka sada pred praznike kupuju sta ima,nema veze dal je sa repom dal je bez,ranije nisu hteli ni kad ima usnu markicu.
 
od davnina je se gledalo ovan za kurbana da bude bez mane i nedostatka ,slomljen rog ,sjecen rep ,slomljene noge ,bez oka itd svaki nedostatak je mogao da izazove pustanje krvi sto nije propisno a markice mislim da su nebitne
 
Kod mene stalno dolaze i cak se raspituju za vecu jagnjad ali ih ima jako teskih kupaca vole se puno cjenjkati i obariti cjenu tvojoj robi al ionako oni uvjek izvuku deblji kraj jer ja ne dam svoju robu u bescijenje jer doce i drugi kupac
 
Pozdrav kolege sto se tice ovnova za Kurban kolega Bosnian bi to mogao najbolje objasniti jer jednom je meni objasnio preko privatnih poruka pa ne bih htio da kopiram njegove rijeci volio bih da vam on objasni sta znaci pravi Kurban tj. kakav ovan treba da bude i sta treba da se kolje za Kurban.
 
Nazad
Vrh