Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Rajko, ovom tvom bi mozda bolje bilo da umjesto sto razmislja da prosiri, da smanji broj grla na ustrb kvaliteta istih i njihove kondicije.
 
Koliko ja znam da je dozvoljena ćuba do medijalnih ocnih uglova tako da su u standardu. Gledajući slike i snimke stada u Nemackoj dosta ovaca ima ćubu. Sve je stvar ukusa.
 
Malo slika ovnova sa izlozbi, smotri ili sta vec u Nemackoj u 2015 godini.

Kao neko ko nije dovoljno kompetentan za ovu rasu, ipak sam se malo "igrao" selekcije pa sam nekako po svojim arsinima selekcionisao ova tri ovna, uz slijedece argumente; ovan sa brojem 52 ima jako lijep pravilan format tijela, od svih prikazanih ima najbolji, apsolutno idealan stav noge, papci, kompletan "stajni trap"; ovan sa brojem 29 ima daleko najdublji grudni kos, nesto malo losiji "stajling" u odnosu na prethodnog, ima jako dobru duzinu i po nekim mojim prosudbama mislim da ima najveci potencijal u smislu gabarita i ovan 67 na mene ostavlja najbolji utisak sto se tice ukupnog dojma, mislim da nije gabaritno najjaci ali jednostavno mi izgleda ponosito i bas onako "frajerski". Naravno ovo su moji subjektivni kometari i arsini koji nemoraju i mozda nista neznace.

- - - - - - - - - -

Drugi set fotografija koje je postavio kolega Bato mislim da je ipak liga ispod.
 
Ovnovi sa drugog seta fotorgrafija su sa druge smotre i drugo udruženje, radi se o mlađim grlima. Sa prve slike je star godinu i po drugi i treci su godišnjaci a ostala tri oko 20 meseci.

Ovan 52 je ojagnjen 09.09.2013, Bliznac. Odgajivač Klemens Ross. Masa mu je 137 kilograma.
Ovan 29 je ojagnjen 12.04.2013. Jedinac. Odgajivač Schmutz. Masa mu je 170 kg.
Ovan 67 je ojagnjen 11.12.2013. Bliznac. Odgajicač Anton Konig. Masa mu je 150 kg.
 
Stvarno ne znam cene, nisu izbacili pa mislim da je bila smotra a ne aukcija.

Ovo su tri ovna prodata 06.02.2014 na aukciji. Detaljnije informacije ne znam jer ne mogu pronadjem katalog ali nesto osnovno evo.

image


Odgajivač: Richard Kiemer. Ojagnjen 27.05.2012. Masa 164 kg. Prodat za 3200 e.


image


Odgajivač: Schaferei Fuller. Ojagnjen 27.04.2012. Masa 177 kg. Prodat za 4100 e

image


Odgajivač: Klaus Buchler. Ojagnjen 12.01.2013 Masa 146 kg. Prodat za 2700 e
 
Taj ovan na slici izleda lepo ali je u svojoj klasi bio pretposlednji 8 od 9, razlog sitan i kratak.
Najboljeg ovna niste ni postavili a to je broj 30 od Fuellera, broj 13 od Kielera je izuzetna zivotinja kao i 29 od Schmutza. Najskuplji ovan je bio broj 13 i prodat je za 5100 a 30 za 4500. Sampion akucije broj 20 je prodat za 3000. Prosecna cena je bila oko 1800 i to kad se uzme u obzir da par zivotinja nisu uopste prodate zbog slabijeg kvaliteta. Inace odlicna ponuda. Triesdorf je imao jako dobru ujednacenu grupu starijih zivotinja i za dobar novac su i prodati, prosek 3800 kao Koenig koji je imao mlade i izuzetno dobre zivotinje. U najmladjoj grupi Ross je imao jednu zivotinju koja je bila druga u klasi a izgledala je vanserijski skladno. Sve u svemu odlican rad odgajivaca vredan velikoh respekta.
 
Miljko hvala na informacijama. Kada imaš vremena mogao bi nas častiti ovakvim informacijama pošto se mi očigledno ne snalazimo sa nemackim jezikom.
Ovan 30 nije okacen na sajtu.
Broj 13 od Kiemera pogodio Deki. Pre par dana pričamo i kaže da mu on izgleda vrhunski, slozim se sa njim i eto ispade on najskuplji :)
 
Poslednja izmena:
Miljko hvala na informacijama. Kada imaš vremena mogao bi nas častiti ovakvim informacijama pošto se mi očigledno ne snalazimo sa nemackim jezikom.
Ovan 30 nije okacen na sajtu.
Broj 13 od Kiemera pogodio Deki. Pre par dana pričamo i kaže da mu on izgleda vrhunski, slozim se sa njim i eto ispade on najskuplji :)

Ja i brat smo bili na aukciji elite i to nam je jedan od obaveznih termina u godini da se vidimo sa svim relevantnim odgajivacma iz D i da sa njima popricamo. Nakon ocenjivanja a pre aukcije je godisnji sastanak odgajivaca pa to bu de dosta zanimljivo. Broj 30 je u onom predizbornom katalogu sa brojem 31 na vratu i to je bila zivotinja koja je imala sve na sebi. Do duse bilo je kao sto sam rekao i drugih zivotinja koje su savrseno izgledale i tu pri ocenjivanju sitne nijanse odlucuju. Na kraju kupci kazu sve kad krene kupovina.
 
Ko ima mogućnosti sigurno bi trebalo da poseti takvu manifestaciju. Vama svaka časti. Sigurno puno znači kada ste u centru dešavanja što se tiče ove rase.
Za kolege ovčare koje interesuje kako izgleda taj ovan, prvi u donjem redu.
 
[/QUOTE]

Zadnji ovan u prvom redu je bio najkompletniji iako to mozda na slici ne izgleda, kao iz kalupa izliven bez i jedne mane. Drugi po kvalitetu je po meni drugi iz prvog reda pa onda predzadnji iz prvog da zadnji iz drugog.....u svakom slucaju mnogo dobrih zivotinja koje mame uzdahe. Nemci su pokazali da se kvalitetnim radom, jakim udruzenjem i dobrom medjusobnom saradnjom mnogo moze uraditi. U razgovoru sa Rossom sam saznao da je njegova cerka koja ce preuzeti stado 5 generacija koja se bavi ovcarstvom, kod Schleicha je Barbara 4., kod Fuellera 3. i takvih ima mnogo
Valjda ce toga nekad i kod nas biti, na nama je da vredno radimo i da medjusobno dobro saradjujemo
 
Sigurno je da životinje uživo izgledaju mnogo bolje, impozantnije. Gledajući njihove slike i kilaže sigurno je da uživo izgledaju uhhh...

Nemci su pokazali da se kvalitetnim radom, jakim udruzenjem i dobrom medjusobnom saradnjom mnogo moze uraditi. U razgovoru sa Rossom sam saznao da je njegova cerka koja ce preuzeti stado 5 generacija koja se bavi ovcarstvom, kod Schleicha je Barbara 4., kod Fuellera 3. i takvih ima mnogo
Valjda ce toga nekad i kod nas biti, na nama je da vredno radimo i da medjusobno dobro saradjujemo

Ako nekome od njih treba zet mislim da znam par kandidata ::namigivanje::
Nadam se da će i kod nas takav sistem zaživeti, a posebno međusobna saradnja jer bez nje nema napretka. U većini stada pada kvalitet ali niko neće da prizna a sve zato što nema međusobne saradnje, sve neki inat, niko neće sarađuje, ma nasa posla... Zato će mnogi da propadnu, a kako je krenulo po informacijiama sa terena biće to ubrzo.
 
- - - - - - - - - -


Zadnji ovan u prvom redu je bio najkompletniji iako to mozda na slici ne izgleda, kao iz kalupa izliven bez i jedne mane. [/QUOTE]
Ja moram priznati da na foografiji citirani ovan (23) meni uopce ne odgovara opisu, naravno uz ogradu da fotografija zna da zavara ali ovako kako se vidi pomenuti ovan ima jako losu opadajucu os pubis koja nije paralelna sa ledjnom linijom, mnogo plice grudi od recimo ovnova 52, 67, 29, 71, i djeluje mi nekako trbusast, na fotografiji je za mene jedan od najlosijih, naravno moje misljenje.
 
Nazad
Vrh