Višnja

Ja sam juce obilazio zasade i primecujem da je situacija dobra. Od visanja mi samo mlada Sumadinka ima zelenu tacku, ostale sorte su samo sokove pokrenule al su pupovi u fazi mirovanja. Mislim da najranije sto moze biti je prva nedelja aprila. Predpostavljam da u tvom kraju nece sigurno pre toga. Naravno podrazumeva se da su vocke u dobroj kondiciji i da su lepo usle u fazu mirovanja.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Najavise kisu za popodne ,pa jednogodisnja Sumadinka pred drugu vegetaciju dobi po saku 3x16.U nedelju presadih tri visnje i nije bila krenula,a danas svi pupoljci krenuli.Sofija juce dobi po saku 12:52 i po pola sake zeomin jer analiza pokaza ph 5,05 a CaCO3 0.
 
Lepa vaza.
Trebao si neke ramene grane i malo duze da ostavis vec su dovoljno jake a ove tanke treba isto da skratis na pola ili dve trecina ( zavisi od snage ) na spoljni pupoljak. Suvise su dugacke i tanke i mogu da se pokrive pod teretom i onda ces imati sranje jer ce ostati savijene i neces imati " nastavak " za ramenu granu i moraces da cekas opet godinu dana za novu granu i terace bez veze u nepotrebne grane.
Eto neki moj savet kao dugogodisnjeg rezaca sto ne mora da znaci da znam da rezem ( salim se ) :LOL:
 
Dobar savet, jos nesto, mnogo si ih otvorio. Imaces problem kada rode, lomice se grane a moze i cela visnja da se razcepa. Ovo su ti dobronamerni saveti i smernice da ti rezanje bude sto uspesnije. Pozdrav
 
ja sam kontao da ce zadebljati na ovu visinu, posle berbe da je zaustavim. ne bih vise ni cm u visinu. ako bude krenula da se povija, capicu je. moze tako ?
 
''Zadebljace'' ona ako se pre toga ne savije ;)
Dok je vocka u formiranju manje gledaj na rod vise na formiranje. Puno roda pre vremena moze samo da je uspori u razvoju. Kada ojaca dovoljno i kada se razvije nadoknadice ona sve to zato nemoj da je pustas previse i prebrzo. ;)
 
Skrati ih neces pogresiti i gledaj da bude na spoljni pupoljak jer cer ces dobiti sledecu granu na mestu.
Preporuka je u mladom vocnjaku ( naravno ako imas vremena ) da se radi i zelena rezidba ( u junu ) jer ces otkloniti nepotrebne grane i pre ce se formirati i ojacati "potrebne" grane a samim ti ces pre i formirati vocnjak.
 
da bila bi mrtva trka, prod bi krupneo i grana debljala pa da skratim trku sutra cu da je capim na spoljni. sve na 40cm, skolski.
 
Ne moze sve bas skolski da se izvede, mada bilo bi lepo,svako drvo je prica za sebe tako da grane koje su jace i uspravnije mozes i malo duze da ostavljas dok tanke i savijenije moras na krace da seces.
One grane koje su previse savijene i verovatno nece uspeti da se usprave ( a vidim da ih ima ) trebao bi da skratis na 20-ak cm i da ostavis na gornji pupoljak da bi dobio novu uspravnu granu sa kojom ce dalje moci da radis i da formiras ramenu granu.
 
Osnovni sistem kod formiranja vaze je da krosnju od pocetka siris a posle je postepeno vracas tj uspravljas da ne bi bila presiroka i da se savije ko zalosna vrba a onda i grane pucaju pod teretom i odvaljuju se.
 
da, na ovoj drugoj slici vec se savile, nema mnogo takvih, uglavnom su kao na prvoj i trecoj slici. jbg kako mi se namesti tako cu capiti. Inace njoj se cesto menjaju grane, tj cesto se prevodi, bezi joj rod na kraj
 
Sumadinka, kalemljena marta 2018 na mesto.
a022c26ed1e8bb318cd5b92dffbd228b.jpg
b51f4a493e93754aaf4500e6ab7c6fd1.jpg


Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
boga mi i tebi ce ove donje da se opuce :rolleyes: po neka, ne svaka. lepa piramida
Ovde i mora da budu takve,ovo je piramida,nije vaza. Dve skroz razlicite tehnike. ;)
Treba samo ove tanke skratiti ( donje manje gornje vise ) da ojacaju i centralnu treba zaustaviti jer je preslaba i doci ce do savijanja.
Izgubices vodilju pa ces morati posle da se zezas i da "pravis" drugu.
 
Pocele
7a38cab77868db4d9d9a81423ff6831e.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovakvom rezidbom bas zato sto nemas vertikalnu konstrukciju imaces puno vertikalnih vodopija - puno hrane ce biljka bacati na nepotrebne grane
Bez obzira ako radis tzv vazu uzgojni oblik grane rasiri dole od grananja stabla i onda je pusti da raste vertikalno
Jer na vertikalnoj konstrukciji ne mozes imati vertikalni bocni porast.
 
Nazad
Vrh