Višnja

Plures...
Aktivna materija:
Deltametrin 15 g/l

Decis Bayer...
AKTIVNA MATERIJA: deltametrin 25 g/l

Nije da je isto!
Kako nije, ne razumem te? Aktivna materija je ista te bi i karenca trebala da bude ista.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Tonus i Afinex je karenca u visnji 14 dana, a polux i decis na 14 dana zvanicno, al ce ti svaki zastitar reci da brzo isparava na visim temperaturama te ga na 7 dana pre berbe mozes koristiti. Evo sad si video gde gresis. Pozdrav

"Svaki zastitar" koji ti kaze tako nesto,nemoj ga slusati.
U mom vocnjaku deci je dozvoljeno da jedu dok beru.
 
"Svaki zastitar" koji ti kaze tako nesto,nemoj ga slusati.
U mom vocnjaku deci je dozvoljeno da jedu dok beru.
I nekolko puta moze biti veca koncentracija iste aktivne materije u razlicitim preparatima ali karenca ostaje ista, jer su to iste aktivne materije. Razlika je koncentraciji upotrebe i tu se takodje mora voditi racuna i postovati doza. Ali ponavljam, kod istih aktivnih materija karenca mora biti ista. To mora da zna svako ko koristi pesticide da bi proizveo kvalitetan i zdrav plod.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
@ Zeder
Moj odgovor je bio cisto na racun KARENCE.
Jedan clan se zalio da prska 14 dana prije berbe i da opet ima crva u plodu kada obere.

Dakle, ISTA aktivna materija (Deltametrin) u dva razlicita pesticida ima razlicitu karencu (7 dana naspram 14 dana).

Sto tacno znaci da 15 gr/l nije isto kao i 25 gr/l?
Hoces da kazes da se po 1 ha prska 1 litar sredstva? Jedino u tom slucaju nije isto.
Plures i Decis nemaju istu preporucenu dozu za prskanje.

Dalje, vrlo brzo ce se uvesti kontrola prodaje pesticida (imacete kao vozacku dozvolu - samo za kupovinu pesticida) i pravdacete gdje se potrosili pesticide i kada i koliko. U Crnoj Gori to polako pocinje sa primjenom (dio postupka je zapocet).

E sad - doci ce situacija kada na otkupu prilikom predaje robe ce gledati i knjigu prskanja i vide da ste prskali Decis-om 7 dana pred berbu i automatski vrate svu visnju/tresnju koju ste donijeli (pa nosi kuci i jedi je sam) jer nije istekla karenca od 14 dana.

Formalno pravno imace pravo. Veoma ce se voditi racuna o karenci. Sada mozda ne toliko, ali ce doci vrijeme kada hoce.

A recimo vas komsija donese svoju visnju koju je prskao Poluxom 7 dana pred berbu i njegovu visnju otkupe (jer je istekla karenca od 7 dana).

(znam da su oba pesticida skoro isto i da bi se vjerovatno i Decis mogao prskati 7 dana pred berbu, ali je registrovan na 14 dana. I za to mogu da te dr***u). j*** ga - poljoprivrednika svako maltretira.

Jos jedan primjer - Nordox nije registrovan za tresnju, a Bakarni Oksihlorid od Galenike jeste. Oba su bakar (druga formulacija) - ali ce doci vrijeme kada ce te pitati Min. Poljoprivrede gdje si potrosio toliki Nordox kada imas registrovan samo visnjar za koji on nije dozvoljen.

Npr. U SAD je Azoksistrobin registrovan za tretiranje tresnje, a kod nas nije.
 
Svi imamo problem zastite ploda pred berbu od insekata i trulezi a da ispostujemo karencu.
Otuda te price o brzom isparavanju, da bi se vise prodalo, te price jesu delom tacne ali proizvodjac bi to znao jer mu je u interesu zar ne, tako da su te price lazne i racunajte vi lepo 14 dana a pratite vocnjak redovno da ne okasnite

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Svi imamo problem zastite ploda pred berbu od insekata i trulezi a da ispostujemo karencu.
Otuda te price o brzom isparavanju, da bi se vise prodalo, te price jesu delom tacne ali proizvodjac bi to znao jer mu je u interesu zar ne, tako da su te price lazne i racunajte vi lepo 14 dana a pratite vocnjak redovno da ne okasnite

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Onda je bolje da ga ne koristite. Ako se na decis oslonis 14 dana imaces visnju punu crva. Ima tu mnogo faktora koji uticu ali da ne bi svako od nas morao da razmislja o tome moj vam je predlog da se ne oslanjate na Decis i tu am na 14 dana jer ce te imati ogromne gubitke u proizvodnji. Bolje koristite am acetamiprid i necete imati problema.
 
@ Cvele

Za sada nam ostaje a.m. Acetamiprid za koriscenje; nazalost, nekada cemo je morati zabraniti pod pritiskom EU:

in 2018, the EU banned the three main neonicotinoids (clothianidin, imidacloprid and thiamethoxam) for all outdoor uses.

A Francuska je zabranila cak svih 5 neonikotinoida:

By enforcing the blanket ban, France is going further than the European Union, which voted to outlaw the use of three neonicotinoids - clothianidin, imidacloprid and thiamethoxam - in crop fields starting on December 19.
France has banned these three, along with thiacloprid and acetamiprid, not only outdoors but in greenhouses too.

Do kada cemo moci da ih koristimo - vidjecemo.
...nego sto cemo nakon toga (nakon zabrane)? Exirel ili neki drugi skupi insekticid? Sve nazalost ide u tom smjeru.

Cvele je dao odlicnu informaciju iz iskustva da Decis na 14 dana ne stiti od crva.
Zato, strucno pitanje: da li https://www.adama.com/srbija/sb/products/insecticides/lamdex.html pomaze? Isto je karenca 14 dana.


PS
Ko proizvodi visnju/tresnju za izvoz ka Francuskoj (EU?) ni sada ne smije da koristi Acetamiprid :(
 
Onda je bolje da ga ne koristite. Ako se na decis oslonis 14 dana imaces visnju punu crva. Ima tu mnogo faktora koji uticu ali da ne bi svako od nas morao da razmislja o tome moj vam je predlog da se ne oslanjate na Decis i tu am na 14 dana jer ce te imati ogromne gubitke u proizvodnji. Bolje koristite am acetamiprid i necete imati problema.
Ako je tako onda ga bolje ne koristiti nego izmisljati price da brzo isparava i na svoju ruku racunati karencu bez ikakvih podataka

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ako je tako onda ga bolje ne koristiti nego izmisljati price da brzo isparava i na svoju ruku racunati karencu bez ikakvih podataka

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Gdine Oktopod, u pravu bese neko u grupi kad je rekao da si bezobrazan. Prosetaj do najblize apoteke i popricaj sa strucnim licem na tu temu.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Strucno lice u apoteci,ne moze svojom "strucnoscu" da skracuje karencu koja je ispisana na ambalazi preparata.Posao zastitara u apoteci je da ako nema preparata koji trazite,uzme knjigu od te kuce i pogleda am i njen procenat u istoj,pa preporuci od druge kuce ali samo u slucaju da je ista am i procenat.Novije kuce nemaju na upustvima preporuku za vise kultura ali u vecini slucaja je to zbog toga sto mnogo kosta istrazivanje i dobijanje dozvole za svaku kulturu posebno.Zato novije kuce daju apotekama bolji rabat i onda zastitari u apotekama nude njih.Sve se svodi na profit.
 
Tako je. Odes u apoteku da pitas, on procita iz knjige ili sa pakovanja gde pise 14 dana i kaze ti "ali ne brini ti, moze to 10 dana, ako je vrucina i manje, znas to brzo isparava". Pa ko je taj da tako tvrdi? On zna bolje od proizvodjaca koji je radio laboratorijske eksperimente u skladu sa zakonom?

Ne vidim zasto sam bio bezobrazan jer sam to istakao.

Po meni su bezobrazni oni koji sire dezinformacije i truju narod jer njima u praksi tako vise odgovara.

Ostar jesam to nije isto sto i bezobrazan. Bezobrazan bih bio da sam bez argumenata rekao da lupas gluposti, slicno ovome sto si ti meni rekao.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Tako je. Odes u apoteku da pitas, on procita iz knjige ili sa pakovanja gde pise 14 dana i kaze ti "ali ne brini ti, moze to 10 dana, ako je vrucina i manje, znas to brzo isparava". Pa ko je taj da tako tvrdi? On zna bolje od proizvodjaca koji je radio laboratorijske eksperimente u skladu sa zakonom?

Ne vidim zasto sam bio bezobrazan jer sam to istakao.

Po meni su bezobrazni oni koji sire dezinformacije i truju narod jer njima u praksi tako vise odgovara.

Ostar jesam to nije isto sto i bezobrazan. Bezobrazan bih bio da sam bez argumenata rekao da lupas gluposti, slicno ovome sto si ti meni rekao.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Evo, ista am kao i Decis, kad vec moram da ti nacrtam i objasnim tvojoj ostrini.
Plures
c546f196bb330f02500cd4f489ac8e11.jpg


Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Cvele nisi ni ti bez ostrine.Oktopod dobro zbori,mozda nisi imao losu nameru ali bas si napinjao a ovaj put nisi u pravu, taj tvoj zastitar nije bas reprezentativan primerak zastitara
 
Moram nesto primetiti, polemika je bila izmedju mene i Cvele82 pa se ukljucio mihailo1 slozio se sa cvelom i odrzao meni bukvicu da treba da bolje citam,onda se ukljucio oktopod a sada lajkuje i cvela i oktopoda i mene.
mihailo1 jel ti skupljas lajkove :haha:
 
Cvele nisi ni ti bez ostrine.Oktopod dobro zbori,mozda nisi imao losu nameru ali bas si napinjao a ovaj put nisi u pravu, taj tvoj zastitar nije bas reprezentativan primerak zastitara
Stvarno mi nije namera da nekog uvredim, ali se trudim da pripomognem ljudima svojim iskustvima.
Npr. I tebi sam pomenuo da koncentracija aktivne materije u prepartu nema veze sa karencom vec iskljucivo sa dozom primene i ti si mi opet rekao da to nije tako i to nekoliko puta. A to su osnovne stvari, elementarne.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh