Višnja

Najvažnije je da se polemika vodi sa ciljem da se razjasne stvari i da svima bude jasno kako se primenjuje i kolika je karenca.
Evo ja ne razumem da kada ispskam otrovom plod bez obzira na dozu taj plod nije za upotrebu kolika mu je karenca. 14 dana npr. za kajsiju a 3 dana za jagodu. Pa valjda se ta aktivna materija razlaže 14 dana?
Za mene je taj plod otrovan 14 dana pa makar bio veliki kao lubenica ili mali kao zrno ribizle, dok se ne razloži aktivna materija i izbaci iz samog ploda.
Hoćete da napišete da je sa manjom dozom manje otrovan ili se brže razlaže?
 
Nemoj se ljututi ali i dalje mislim da tu gresis.Hlor se koristi i dan danas u poljoprivredi i domacinstvu.A hitler ga koristio samo sa pojacanom koncetracijom znamo svi za sta.A ista aktivna materija.
 
Nemoj se ljututi ali i dalje mislim da tu gresis.Hlor se koristi i dan danas u poljoprivredi i domacinstvu.A hitler ga koristio samo sa pojacanom koncetracijom znamo svi za sta.A ista aktivna materija.
Mora se koristiti propisana doza. Doza je kljuc i tu nema odstupanja.
Ako u jednom preparatu imas 250g/kg aktivne materije a u preparatu drugog poizvodjaca 750g/kg am to znaci da ce koncentracija prvog u tanku biti 3x veca nego drugog i to je ta doza koja s mora ispostovati kako bi oba bila upotrebljena na propisan nacin i u oba slucaja ce se za istu kulturu upotrebiti ista koncentracija aktivne materije.Znaci 1kg/750g am=3kg/250g am
Karenca u istoj vocnoj kulturi iste am ostaje ista i ona nema veze sa dozom jer dozu postujes.



Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Ja bi to ovako rezonovao, fabrika koja napravi dobar insekticid ili fungicid a karanca proizvoda bude 1 dan na sadašnje milijarde koje zarađuju zaradile bi još puno više milijardi. Isto tako i sa količinom upotrebe, pa njima je u cilju da koristimo više i više... Tako da treba ispoštovati uputstvo mislim da su tu navedene maksimalne količine i minimalni dani karence, jer da može još preparata i manje dana sigurno bi bilo navedeno zato što to proizvođaču ide u prilog. A što se tiče nas (Evrope) i Amerike možda je u preparatima aktivna materija ista ali nosilac (slab sam sa hemijom) verovatno drugi i možda on utiče na brzinu razgradnje ili isparenja ili spiranja aktivne materije. Znači ako neki preparat ima 15% aktivne materije i ovde i tamo pitanje je šta je onih 85% dali je to isto ovde i tamo i koliko TO utiče na karencu i razlaganje aktivne materije... Po meni koristiti po preporukama proizvođača...
 
Aha sada kapiram gde ti gresis tj gde se mi razilazimo_Ovo sto si napisao je tacno ali postoji jos jedna varijanta a to je slucaj kada 750g/kg ne mnozi kolicinu sa 3 puta tecnosti u kanti nego npr bude x2 ili 2,5 tecnosti,onda nije ista karenca ako me kapiras,pokusao sam da objasnim e sada koliko sam uspeo videcu po tvom odgovoru.I da dodam ovaj slucaj koji sam ja naveo obicno se desava kod razlicitih kuca kao sto si ti naveo primer da am kod jednog je 7 a kod drugog 14 dana karenca i to po upustvu proizvodjaca preparata.Vrati se malo u nazad kada je bio slucaj sa 15g/l 7 dana i 25g/l 14 dana karence i to po upustvu proizvodjaca preparata,naravno razlicitih kuca
 
Cinjenica je da niko od nas nije hemicar pa ni taj u apoteci, ali proizvodjac ima ceo tim hemicara i to je kicma te firme.

Tako da je neozbiljno da ja sad tumacim ali mogu da pretpostavim, a to je da aktivna materija nije jedini reper za odredjivanje karence, vec i tacna hemijska formula i reakcija sa ostalim elementima u tom preparatu koji su nama nepoznanica.

Primera radi sumpor moze biti sumpor oksid ili sumpor hloroksid lupam sad. Njega moze u dva preparata da bude 20 grama na 100 grama preparata. Sta je ostalih 80 grama? Jel to voda? Jel to dioksid za bolje vezivanje u celijama ploda? Jel to mozda nesto trece i sta je u kom preparatu ja ne znam.

Tako da ako neko zeli da koristi neku aktivnu materiju jer mu je korisna, nek vidi da li postoji preparat sa tom materijom ali manje karence, bas kao u iznetom primeru i nek se toga drzi umesto da se pravimo pametni a materiju ne razumemo i onda trujemo narod ili nam ne prime robu za izvoz.

Ja da se pitam ja bih nalozio oduzimanje i unistavanje robe koja ne prodje fitosanitarni pregled a ne samo "necemo da primimo" jer bi to bilo odgovorno ponasanje nas kao drustva pa bi taj razmislio kada sledeci put slusa tog iz apoteke kojem je u interesu da proda i nema obraz.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Moram nesto primetiti, polemika je bila izmedju mene i Cvele82 pa se ukljucio mihailo1 slozio se sa cvelom i odrzao meni bukvicu da treba da bolje citam,onda se ukljucio oktopod a sada lajkuje i cvela i oktopoda i mene.
mihailo1 jel ti skupljas lajkove :haha:

Ne znam sto si mislio u ovom postu. Nisam nikome drzao bukvicu.

Samo sam rekao da se za svaki preparat treba procitati uputstvo o dozi/koncentraciji i karenci; i da se ispostuje to uputstvo. (Dodatno sam naveo da je npr. "bakar" sirok pojam i da nije svaki "bakar" iliti "plavo prskanje" isti za svaku kulturu niti je registrovan za svaku kulturu - pitanje je NOVCA jer svaka registracija svakog preparata kosta). Dakle, nisam pristalica prica rekla-kazala tipa "ma sipaj slobodno 2x jacu dozu", "moze to slobodno na 7 dana" i ostale.

Dalje, naveo sam dva preparata koji po uputstvu imaju manju karencu (7 dana umjesto 14 dana). Naveo sam jos jedan preparat na bazi lambda cihalotrina sa 14 dana karence i pitao da li ko ima iskustva sa njim? Sve su ovo preparati koji su registrovani za visnju.


PS
j*/*/* se sa tvojom zajebancijom, pokusavam da pomognem nekome. Snalazi se sam. Prskaj na dan branja sto se mene tice.
 
Ne znam sto si mislio u ovom postu. Nisam nikome drzao bukvicu.

Samo sam rekao da se za svaki preparat treba procitati uputstvo o dozi/koncentraciji i karenci; i da se ispostuje to uputstvo. (Dodatno sam naveo da je npr. "bakar" sirok pojam i da nije svaki "bakar" iliti "plavo prskanje" isti za svaku kulturu niti je registrovan za svaku kulturu - pitanje je NOVCA jer svaka registracija svakog preparata kosta). Dakle, nisam pristalica prica rekla-kazala tipa "ma sipaj slobodno 2x jacu dozu", "moze to slobodno na 7 dana" i ostale.

Dalje, naveo sam dva preparata koji po uputstvu imaju manju karencu (7 dana umjesto 14 dana). Naveo sam jos jedan preparat na bazi lambda cihalotrina sa 14 dana karence i pitao da li ko ima iskustva sa njim? Sve su ovo preparati koji su registrovani za visnju.


PS
j*/*/* se sa tvojom zajebancijom, pokusavam da pomognem nekome. Snalazi se sam. Prskaj na dan branja sto se mene tice.

Ovo pod PS ako je meni upuceno,onda mogu sama da kazem da si neotesan i da vaspitanje nije bas svima dostupno,a kome ces da pomazes u to necu da ulazim.
 
Bravo za objasnjenje i stav i pre svega zdrav razum pre ega, ne za vredjanje ako je neko procenio da ga je bilo, ne znam ni ja kome je upuceno.

Meni je ovo drugi clan koji kaze da sam bezobrazan a zapravo je on bezobrazan, mi ovde pokusavamo da naucimo ljude a zauzvrat nas neki vredjaju a nemaju argumente niti znaju materiju, a ne znam ne ni ja, mislim na hemiju i hemijske procese pa i biologiju pa se zato i ne pravim pametan vec citam sta na preparatu pise i ponasam se u skladu sa time jer to voce jedemo i mi i nista mi sladje nego kad neko za dete kupi od mene a ja znam da je karenca istekla pre nedelju i vise dana, a svakom kupcu kazem da je voce prskano i kad je istekla karenca pa ako ne voli tu cinjenicu nek kupi drugde ako veruje da nije prskano

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
mi ovde pokusavamo da naucimo ljude a zauzvrat nas neki vredjaju a nemaju argumente niti znaju materiju, a ne znam ne ni ja, mislim na hemiju i hemijske procese pa i biologiju pa se zato i ne pravim pametan vec citam sta na preparatu pise

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Kako i sta mozes da ucis nekog kad ni ti sam ne znas?
 
Mogu ono sto znam, ono sto ne znam ne pametujem vec se ponasam kako pise, ne znam sta ti nije jasno kad sam jasno obrazlozio, dal citas ili se hvatas za delove teksta samo da bi nastavio raspravu u nedogled.
A ne vidim da kontrasi znaju jer ne iznose argumente.

I ajde prazni frustracije drugde, ovaj forum i tema imaju drugu svrhu.

Pametnom je dovoljno.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Izvinjavam se sto sam posumnjao u vase opsezno znanje i dugogodisnje iskustvo iz vocarstva i zastite voca steceno visegodisnjem skolovanjem,a kasnije usavrsavano na plantazama sirom Srbije.
Necu vise leciti svoje frustracije ovde.
 
Nemam pojma sta vise pokusavas, 7 puta sam napisao da znanje iz hemije nemam a nisi ga ni ti pokazao argumentima.

Citajte sta pise i tako se ponasajte is all im sayin

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
@ Cvele

Za sada nam ostaje a.m. Acetamiprid za koriscenje; nazalost, nekada cemo je morati zabraniti pod pritiskom EU:



A Francuska je zabranila cak svih 5 neonikotinoida:



Do kada cemo moci da ih koristimo - vidjecemo.
...nego sto cemo nakon toga (nakon zabrane)? Exirel ili neki drugi skupi insekticid? Sve nazalost ide u tom smjeru.

Cvele je dao odlicnu informaciju iz iskustva da Decis na 14 dana ne stiti od crva.
Zato, strucno pitanje: da li https://www.adama.com/srbija/sb/products/insecticides/lamdex.html pomaze? Isto je karenca 14 dana.


PS
Ko proizvodi visnju/tresnju za izvoz ka Francuskoj (EU?) ni sada ne smije da koristi Acetamiprid :(
Ja sam ipak za sistemke kod zastite visnje od crva, pogotovo u prvom tretmanu. Ovu am sam koristio u precvetavanju kod visnje i zavrsava posao za vasi.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
da dodam svoje skromno misljenje o vocarstvu. od upotrebe pesticida, da ne pricam, o djubrivima(nitratima koji su i te kako kancerogeni) je.o me otac kad sam se upustio i zasadio visnju, tresnju, sljivu... nista se manje ne razlukujem od onog sto prodaje drogu.
kapa dole ko proizvodi organsko
 
Kolege moze jedan savet?
Nisam zavrsio rezanje, jos malo mi je ostalo...
Jos koliko vremena ima do kretanja vegetacije tj do pocetka cvetanja? Merosina je u pitanju
 
To niko ne zna, zavisi od temperatura u narednom periodu koje su pale pa usporile. Neki raspon je od 2 do 6 nedelja ko ce ga znati

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh