Vezivanje teladi ili držanje u boksovima

miladinovic je napisao(la):
Krpa na oci,lula na nos 3 sposobna coveka i svaki ce bit otovaren
bez preterane vike i galame da se ne uplasi zivotinja sve polako i opusteno,eventualno,malo rep uvrnuti ili dobar prut tanak nikako palice i slicno(palicu imaju samo 2 coveka koja ga vode u slucaju da pobesni pa se mora medju rogove malo da se smiri ::namigivanje:spavam:
ovako bar mi u mom kraju radimo sa bikovima koji su vezani
Ahhah extra ovo sa palicom !
Mi ne koristimo palice samo krpa na oci, prut i uvrcanje repa eventualno bic ali retko !
 
Kako mislis lulu Miladinovicu ja sam gledao bosance samarase kad su konje u sumi potkivali da su mu nos nekako sa kanapom vezali ali nisam se bas previse zagledao sta se radi od konja sam vidio pa sam otisao jednog su povalili kao da ga skope pa su potkivali,a za krpu znam kad konj nece kroz tunel da prodje ili preko drvenog mosta onda mu se metne jakna na glavu i ide bez problema.
tako je vijerovatno i sa bikom.Mi smo to sa elektrosokerom radili ili kako sam vec rekao u prvom postu ali sam jos bio mlad skolarac pa se nisam s tim baktao puno osim sto sam kad dodji kuci hranu im razvozio po koritima i sijena bacao.
 
Sto pre to bolje, najbolje posle teljenja da se odmah navikne na takav sistem drzanja. Inace moja preporuka ko ima uslove i ko pravi nove objekte neka budu sa slobodnim sistemom drzanja.
 
drzali smo od oko 80-ti vezane bikove u stali, i od pre 2 godine imamo slobodan tov preuredjena ta ista stala, pre je stajalo 30 vezanih a sad u 4 boksa ukupno stane 34 komada, i mogu vam reci da je bolje ovako, dok su bili vezani cesto se desavalo da im kolena nateknu a i teze je bilo za utovar, ovako za pola h cela stala ode uz parce okitena, savijanje repa, struju za one koji nece i naravno dedino iskustvo :osmeh: ... ovako kad su slobodni, problem je medjutim sto mogu da skacu jedni na druge pa se desi da nekom noge povrede ali uvek postoji neki divljak :osmeh: ... telad kod nas dodju sa u proseku od 160-180 kg tako da nisu bas mala
 
mi u zadnje vreme cim ga izvucemo iz krave, obrisemo ga slamom i odmah stranjka oko vrata i za beocug, pazimo ga dok ne legne jer odmah pocinje da zateze unazad - malo ga onda gurnes u napred da olabavi stranjku i caskom se navikne
ranije smo mu pravili kao boks, gde je bilo pusteno sa stranjkom oko vrata da se navikne na nju, kasnije ga vezemo, al smo digli ruke od toga od kako imamo vise, i lakse je naravno za dojenje na kofu kad su vezani, onako kad su pusteni i treba da dojis - gori nego praci
 
Ja sam moje zensko danas vezao i pratio kako se ponasa.Kao da je bilo vezano u kravi staro je samo 1 dan a nikakvih problema.Ranije sam ih vezivao posle nedelju dana i tada se veoma tesko navikavaju.
 
pozdrav svima.secam se dok smo ranije drzali bikove,uvek su bili vezani i bilo je muke pri ulasku na rampu,ali sam primetio kako to sverceri rade,cim bik naidje na rampu dugackim stapom ili debljom plasticnom cevi osine june tik iznad kolena,posle toga uskace u kamion kao jarac.
 
Ja sam dosad uvijek odmah vezivao telad nakon kupovine, ali ove godine sam ih pustio i držao tako gotovo 3 mjeseca. Moram priznati da im je takav pristup mnogo koristio i da su se vrlo brzo oporavili od stresa i bolje jeli. Trenutno su dosta napredniji nego ijedna tura junadi do sada (sada su naravno vezani). Nemam prostor za stalno držanje u slobodnom tovu, ali od sada ću telad uvijek držati puštenu par mjeseci.

Da napomenem da sad imam 8 junadi.
 
To je tačno, potrebno je uložiti nešto više vremena i pažnje, ali sve se to na kraju isplati. Kod mene svako tele/june/bik dobija puni tretman i maksimalnu pažnju, jako pazimo na hranu, koliko/šta/kad, da bude raznoliko kako im ne bi dosadilo. ZAto mi bikovi uvijek budu u prosjeku oko 850kg (imao sam neke sa preko 900kg uz starost od samo 18 mjeseci). Nemam prostor za slobodni tov (mala štala i plac) a ni zemlje nemam mnogo, pa svemu moram da dajem mnogo pažnje kako bi obezbijedio dovoljno hrane (vrlo rano naviknemo stoku da strašno mnogo jede). Ove godine mi se tih par mjeseci slobodnog tova pokazalo kao izuzetno korisno te to planiram raditi i u budućnosti.
 
ja da mogu da telad-bikove držim vezane ne bi ih nikad pustao
ali za dobar objekat za vezane treba dosta više nego za puštene pa su samim tim i kod mene pušteni od kako dođu kod mene....
 
Nazad
Vrh