Vezivanje teladi ili držanje u boksovima

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Vrlo česta dilema pogotovu ako ta ista telad kasnije idu u štale sa slobodnim sistemom držanja.Nebitno u tov ili u mlečno govedarstvo.Šta mislite,šta je bolje?
 
moja telad je odvezana vezuje se tek pred osemenjivanje zensko a musko se ne vezuje cim bude 400 i vise ide u klanicu !
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Pa ako ih pohvataš?
]
ja imam slobodan tov bikova.pa cu ti odgovoriti na pitanje.sto se tice utovara bikova,moram ti priznati da je mnogo lakse ih utovariti u kamion nego kada su vezani.idu sami za nekih 10-15 min utovarim 10-15 bikova.jednostavno idu sami nema da ih vuces.otvorim boks i teram ih u kamion.za takav utovar je dovoljno 3 coveka.
 
pa ako tele kad poraste ide u štale sa slobodnim sistemom držanja...ja msm da bi trebalo da ide u boks...a ako ide u stale gde se krave vezuju...onda ga traba vezati.... :haha:
 
NI ja , Zorane lepo dodju nas nekoliko vezemo za rogove bacimo krpu preko ociju i teramo u stalu gde i ostale junice i krave a bikovi idu sami samo otvorimo kapiju doteramo kamion do nje i udjes unutra i teras a oni se plase i eto u ponedeljak tovarim sve bikove !
 
hocu da kazem da ako ce se tele kada poraste vezivati...onda mislim da ga treba vezivati jos dok je malo da se navikne i da posle kao velika krava-bik ne bi ljutilo kada je vezano...a ako ce se cuvati "slobodno" onda ga treba drzati u boksu...
 
blago tebi nycolas :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1267696160[/time]
_________________________________________________
mi jedva prezivimo,a kod tebe svadba :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: sala ::svaka cast::
 
MIslis za bikove? Pa dobro nije svaki put isto ! Ali u globalu nije bas lako, uvek nas neki namuci !
 
Pa znam ali naprimer ceo dan budu pusteni a nocu su vezani tako je i kod krava i junica itd osim bikova !
 
Zike da se malo ukljucim u temu jel to bas tako kao sta pricas ili je drukcije katkad.Jel zna leći tako da ga ni traktor dupljak nemoze pokrenuti a kamoli na rampu natijerati.Sta radis sa takvima ili bas svi idu kao ovce. :nono:
 
Car
pa ja do sada nisam imao problema sa utovarom bikova.Pazi desi se da neki malo zeza ili da se popne u kamion pa onda sidje ali se opet popne.Tovarim po 10-15 komada i nikada ih duze od 20min nisam tovario.a tovarimo ih tata ja i ovaj sto vozi kamion.nemam razlog da lazem ili izmisljam,ja govorim o mom iskustvu tj kako je kod mene.ali isto tako znam da ce jedna tura da zeza nemogu svi da ulaze u kamion stalno,znaci jednom ce morati da zezaju.ali do sada su isli bez problema.
 
Moj je otac drzao u turnusu 220 tovnih bikova to su bila zlatna vremena kad se radio usluzni tov za Sljeme Zagreb bilo je tu svega i svasta vijeruj mi jednom se sijecam smo ga polili benzinom i zapalili ga po dupetu da se digne ali nema sanse koza gori i puca on se krivi ali nece da ustane.Ma kakvi elektro sokovi i gluposti nema sanse dok mu dobro "nezacvrci oko guzice"nece da ustane a moras ga natovariti kako znas i umijes.Sta sam se sve nagledao majko mila zato nekad burno reagiram kad netko npr.nedonosce oce da spasi ma njega je i bog otpisao i sad bi da zivi kao ono najbolje grlo.
 
Moze struja,a i prst u oko i on ide,komsija je jos pre svercovao i secam se uhvati ga za rog i prst u oko ili prstima stisne oko i ide gde ga gazda vodi.
 
North ARMY je napisao(la):
Moze struja,a i prst u oko i on ide,komsija je jos pre svercovao i secam se uhvati ga za rog i prst u oko ili prstima stisne oko i ide gde ga gazda vodi.
zanimljina metoda :haha: :haha: :haha:
 
Koliko si upoznat Sljeme je davno propalo a sad se ovcama bavim nista od tova a i otac i mater su vani a i kod nas se to vise neisplati jer uzmes 30 % vise za bika nek za tele od 3 mijeseca a koliko je taj bik smazao do cca 650 kg pufff.
 
Krpa na oci,lula na nos 3 sposobna coveka i svaki ce bit otovaren
bez preterane vike i galame da se ne uplasi zivotinja sve polako i opusteno,eventualno,malo rep uvrnuti ili dobar prut tanak nikako palice i slicno(palicu imaju samo 2 coveka koja ga vode u slucaju da pobesni pa se mora medju rogove malo da se smiri ::namigivanje:spavam:
ovako bar mi u mom kraju radimo sa bikovima koji su vezani
 
Nazad
Vrh