Veterinarske usluge

Zoran0230

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
1 Jan 2010
Poruka
13.998
Lokacija
Kikinda
Hvala,ovih dana me je veterinar oladio za skoro 4000=.Otoka i dalje ima ali nema više krvi.
 
Ma to je super kod nas bi te olaksao brat bratu za cca 150 eura.
 
Ma to je sve ludnica s tom stokom dosle vet.usluge pola teleta.
 
Menadžment veterinarske prakse treba da bude zasnovan na preventivi i veštačkom osemenjavanju, a ne na kurativi (lečenju).
Objašnjenje je prosto: dobra i pravilna preventiva daje za rezultat jako, zdravo, proizvodno i profitabilno grlo što znači da odgajivač nema troškove lečenja koji su uglavnom visoki i, što je najvažnije, nema pada i stagnacije u proizvodnji gde nastaju najveći gubici jer svako lečeno grlo teško ili uopšte ne povrati proizvodni kapacitet po izlečenju.
U tom slučaju svako bi se odrekao tih troškova što daje prostora vet. struci da poveća cene preventive i održi,a možda i poveća profitabilnost. Farmer tada izdvaja istu ili približnu količinu novca za vet. servis, ali NEMA proizvodnih gubitaka-svi rade i svi zarađuju.
Da li je to dobro? ................a da li je tako...?
 
zx je napisao(la):
Menadžment veterinarske prakse treba da bude zasnovan na preventivi i veštačkom osemenjavanju, a ne na kurativi (lečenju).
Objašnjenje je prosto: dobra i pravilna preventiva daje za rezultat jako, zdravo, proizvodno i profitabilno grlo što znači da odgajivač nema troškove lečenja koji su uglavnom visoki i, što je najvažnije, nema pada i stagnacije u proizvodnji gde nastaju najveći gubici jer svako lečeno grlo teško ili uopšte ne povrati proizvodni kapacitet po izlečenju.
U tom slučaju svako bi se odrekao tih troškova što daje prostora vet. struci da poveća cene preventive i održi,a možda i poveća profitabilnost. Farmer tada izdvaja istu ili približnu količinu novca za vet. servis, ali NEMA proizvodnih gubitaka-svi rade i svi zarađuju.
Da li je to dobro? ................a da li je tako...?

Potpisujem sve sto je izneto u gornjem postu. Sad problem sa farmerima u Srbiji je onaj koji muci i sve ostale koji zive od poljoprivrede , a to je hronican nedostatak novca. Niske cene mleka i zive vage stoke, vezale su ruke proizvodjacima, koji sto se tice preventive rade po principu "nece valjda biti bolesti"...
Iz svog primera znam da je to tako, jer i sam ne mogu cesto da ispostujem ono sto bih zeleo i sto bi trebalo.
Inace, veterinar koji mi radi oko stoke je odlican strucnjak i covek, nije alav na ::novac::, ne leci bez veze ono sto se ne moze izleciti, a ono sto pocne da leci do sada je uvek spasavao. Cujemo se telefonom, dogovorimo sta treba raditi i nema greske. To je jedan pozitivan primer, a o onim losim bolje da vam ne pricam.
 
kod mene za osemenjavanje jedne krave 2000din ,a za dve 3500din ,tri krave 5000din samo kod jednog veterinara kod ostalih nema snizenje ! On uvek gleda da mi ustupi najbolje sto ima !
 
Nešto sam računao i ispada da su veterinarske usluge po l proizvedenog mleka 1,23 evrocenti, nemci se hvataju za glavu sa 0,8 a kako mi preživljavamo?
Račun ide ovako, prosek 6500kg po laktaciji za crnobele krave i nekih 80e za veterinarske usluge uz osemenjavanje. Neki kažu ide i do 100e po kravi? Kako je na farmama simentalki i kod ostalih sa crnobelim kravama?
 
Kod nas se cena osemenjavanja krece od 1500-3500 u zavisnosti od kojeg bika se trazi seme.
 
mislim da je najbolje da ovu temu zatvorimo da se ne nerviramo,ali je na kraju i dobro sto postoji da vidimo da ,oni, zive bolje od nas.primera radi meni je vet.uzeo 1300 za pasos kada sam prodao kravu,kod nas uzima od 4000-5000 za telenje,a ako ne daj boze mora da je leci e nagrabusio si.semenjenje je bilo ali kazem bilo pre 5 meseci kada sam semenio kravu 1700 za drugi put ne znam nikad mi ne povadja stoka-mozda zbog solidne hrane i vitamina.jednom recju veterinari nas ubise malo stoke pa da zarade na nama.u mom kraju 22 samo ja imam krupnu stoku.
 
Pa trudim se da imaju sto manje posla kod mene u stali jer sam i sam veoma dobro upucen u problematiku odgoja i lecenja dom. zivotinja, ali neke stvari ipak prepustam profesionalcima.
Nikad nisam nesto precizno racunao , ali ugrubo je tu negde 60-80e godisnje po kravi.
Za teljenje zovem vet. kad pregledom utvrdim da ce teljenje biti tesko zbog krupnoce teleta ili ako je tele u nepravilnom polozaju.
Ako je teljenje prirodnim putem moj vet. naplacuje 2500 , a carski rez (sto hvala Bogu kod mene nije bilo u stali) 11000 din.
 
Pre 4 godine veterinar (koga inače ne zovem, jer sarađujem sa drugim, ali taj je bio na letovanju pa tako nedostupan), naplatio mi je "lečenje" krave 14000 dinara, a situacija je bila sledeća:
Teljenje proteklo dosta dobro, s obzirom na veličinu teleta (muško, simentalac), krava ostala da leži, jer je, kako se tek na kraju ispostavilo, ukočila ligamente i mišiće karlice, ali nije izbacila posteljicu. Dotični veterinar je očistio kravu, davao tri dana neke lekove, i infuziju, i kada sam ga upitao zašto to radi kada krava ležećki uzima hranu ko alava, pije vodu ko kamila, i gledajući sa strane ne bi nikada rekao da joj nešto fali, rekao da se ne mešam i da ako sve znam zašto sam ga zvao. Skoro ljutito sam mu odbrusio da ja nisam veterinar, to je tačno, ali nisam ni ovca sa runom za šišanje, pa ako misli da me zavrne i naplati mi nešto što nije radio, neće dobro proći. Trećeg dana krava je ustala, normalno nastavila sa svojim redovnim "aktivnostima", mleka imala dovoljno za tele i pritom i viška, kao da se ništa nije desilo.
E zato sam se ja o'ladio kada me je pametnjaković nazvao i rekao koliko mu dugujem i napomenuo već unapred da ako ne nameravam da mu platim podneće TUŽBU protiv mene, za pretnje i neplaćanje računa. Koji bezobrazluk :zli: pomislih, i reših da mu ne platim, ali sam se predomislio kada sam čuo od drugih ljudi da on na taj način posluje i gde sam baš na njega naišao da mi leči stoku!!!!! Na pitanje zašto mi to tek sada kažu, vele da ih je bilo sramota!? Pa ČIJA SRAMOTA?!!!! Dreknuh ko ošuren, vaša ili NJEGOVA?!!!!!
Na tome se završilo, i sada sam malo pametniji pri izboru veterinara i pre zvanja se propisno preračunam i odlučim šta mi je činiti, ali sam taj nauk debelo platio, jer ispada da mi je, po mojoj proceni, samo čišćenje materice i par inekcija u dva dolaska naplatio one novce s početka priče.......
 
Nazad
Vrh