Vesti o poljoprivredi ( Saša Dragin )

Nisi napisala da se vracaju na selo, vec da vracaju povrsine date u zakup. Kad sam napisao da se vracaju na selo mislio sam da pocinju ponovo da se bave poljoprivredom, sto je vrlo redak slucaj
 
Ali moras priznati da ipak postoje takvi primeri, sto je dokaz da se nesto ipak zaradi.
Ne uvek, ali ako bi ljudi svake godine i na svim kulturama poslovali sa gubitkom sigurno se ne bi bavili poljoprivredom
p.s. ne mislim da je situacija idealna, ali nije ni tako crna. A ti koji se vracaju, sam si napisao da moraju od necega da zive, kako da zive ako posluju sa -
@ branko
moj komsija ponovo obradjuje svojih 10 kj koje je do sada davao u zakup

necu vise da pisem o ovome u ovoj temi :off_topic:
 
Tema opet ne prati naslov teme :cao: . Ali moram i ja da dodam nešto .... Podržavam Green-a .Živim pristojno od poljoprivrede , plaćam 250 € za zakup , plaćam kredite , idem na odmor .............
 
slazem se sa Green da niko nije lud tj i nemoguce je da su mu rashodii veci od prihoda i da nastavi da se bavi sa tim poslom i da zivi... znaci svi koji se bave iskljucivo poljoprivredom imaju dobit inace sad ne bi bili zivi verovatno jer ne bi imali sta da jedu i od cega da plate struju i druge komunalije..

a problem je sto ste nezadovoljni jer bi ta dobit mogla da bude znatno veca, da nam je drzava normalna... :ppozdrav:


Ova tema je privremeno zaključana, da se malo ohladi....
 
Intervju... Saša Dragin, ministar poljoprivrede
Cvetković i seljaci me podržavaju!

Ministar poljoprivrede Saša Dragin tvrdi da niko iz Vlade nema zamerke na njegov rad i nada se da će ostati ministar i posle rekonstrukcije
Saša Dragin
Tvrdi da je na meti tajkuna... Saša Dragin

On kaže da iza priča oko njegove ostavke stoje tajkuni kojima se zamerio, zbog čega je veoma zadovoljan svojim dosadašnjim radom.

Šta mislite o rekonstrukciji Vlade?

- Nemam neki strah od rekonstrukcije. Naprotiv! Ponosan sam na rezultate Ministarstva poljoprivrede. Kada sam došao na njegovo čelo izvoz poljoprivrednih proizvoda bio je 1,3 milijarde dolara, a zaključno sa 2010. godinom ostvarili smo izvoz oko 2,5 milijarde dolara. Doneli smo 35 zakona i preko 200 podzakonskih akata u skladu sa EU i oformili nove evropske institucije. Kada je počela da se spominje moja smena, sva udruženja i sindikati poljoprivrednika dali su mi podršku i to govori o mom radu. Mi smo se trudili da zastupamo interese seljaka i na tom putu smo se zamerili moćnim lobijima u zemlji.

Kome ste se zamerili?

- Već prve godine nismo dozvolili da se obnove ugovori za otkup uljarica od poljoprivrednika jer su bili krajnje bezobrazni. Tada smo pripretili uljarama da ćemo im ukinuti izvozne subvencije. Posle toga smo želeli da subvencionišemo privrednike kako bi izašli iz proizvodnje duvana, kao velikog otrova. Tu smo imali velike probleme sa duvanskim kompanijama. Kod svake žetve objavljivali smo kolike su cene pšenice u svetu i ukazivali da ne može nekoliko ljudi da se dogovori oko otkupne cene i tako vara poljoprivrednike. Uveli smo i praksu da inspektori uvek stoje pored vage kada neko otkupljuje poljoprivredne proizvode, pa ni tu nisu više mogli da zakidaju seljacima. A poslednji slučaj je što smo prvo ministarstvo koje je uspelo da razbije jedan monopol i to investicionog fonda „Salford".

Ipak, pominjete se kao jedan od ministara koji će biti smenjen?

- U poslednjih pola godine u medijima je neki neimenovani izvor stotine puta rekao da ću biti smenjen. Pošto mi niko iz Vlade nije rekao da treba da budem smenjen, voleo bih da vidim ko su ti ljudi iz senke koji bi želeli da odem. Znam da te priče imaju veze sa tajkunima kojima smetam.

Znači, premijer Mirko Cvetković je zadovoljan vašim radom?

- Razgovarao sam sa Cvetkovićem i nikada mi ništa nije zamerio.

Smatrate da ćete ostati i u rekonstruisanoj vladi?

- Ja se iskreno nadam da će ta odluka biti donesena na osnovu rezultata. Naravno, voleo bih da ostanem i nastavim posao koji sam započeo.

Šta biste uradili ako ostanete?

- Hteo bih da formiram Agenciju za intervencije na tržištu poljoprivrednih proizvoda koja će onemogućiti velike oscilacije u cenama poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda kao i da se usvoje zakoni i podigne nivo institucija za ulaz u predpristupne fondove EU vredne oko 50 miliona evra. Napomenuću da će u ovoj godini biti uloženo više novca u mlečno govedarstvo, premija će biti pet dinara po litru isporučenog mleka, a davaćemo i 25.000 dinara za kvalitetne krave. Dajemo 30 do 50 odsto bespovratnih sredstava za nabavku matičnog stada, a sa 100 odsto subvencionišemo svaku sertifikovanu sadnicu voća. Takođe, subvencije od 14.000 dinara po hektaru isplatićemo do polovine godine.

A ako ne budete više ministar?

- Ja sam profesor Poljoprivrednog fakulteta, a da li ću pored toga nešto raditi, videćemo.

R. Marković
 
Neverujem da ce ga zadrzati kao ministra ako pripoje oba ministarstva sa Milosavljevicem kako mogu dva ministra da vode jedno ministartvo.Samo neka oni navreme daju posticaje i subvencije briga me ko ce vise da bude ministar
 
steva 1984 je napisao(la):
Neverujem da ce ga zadrzati kao ministra ako pripoje oba ministarstva sa Milosavljevicem kako mogu dva ministra da vode jedno ministartvo.Samo neka oni navreme daju posticaje i subvencije briga me ko ce vise da bude ministar

Nisi upravu, ako ode Dragin, za godinu dve nećemo sigurno imati subvencija....

A ako ostane Dragin verovatno će subvencije biti povećane, kao i unapređena u svim pogledima poljoprivreda narednih godina...
 
Ljudi nemojte se zavaravati,i da Dragin ostane i da bude Milosavljević ili neki treći,nama će biti bolje ili gore u zavisnosti od toga kakve će poteze vući ljudi koji drmaju ovom zemljom.
Da Dragin ima neki status sigurno budžet ne bi bio toliko mali.
Mi samo možemo da komentarišemo šta je bilo za vreme njihovog mandata i to je sve.Ostalo se ne pita ni on ni mi.
Da li bi jedan ministar poljoprivrede trebao da zna kakve će uredbe biti donesene,normalno da zna ali što ih ne iznosi :nono:
 
Zoran0230 je napisao(la):
Ljudi nemojte se zavaravati,i da Dragin ostane i da bude Milosavljević ili neki treći,nama će biti bolje ili gore u zavisnosti od toga kakve će poteze vući ljudi koji drmaju ovom zemljom.
Da Dragin ima neki status sigurno budžet ne bi bio toliko mali.
Mi samo možemo da komentarišemo šta je bilo za vreme njihovog mandata i to je sve.Ostalo se ne pita ni on ni mi.
Da li bi jedan ministar poljoprivrede trebao da zna kakve će uredbe biti donesene,normalno da zna ali što ih ne iznosi :nono:

Upravu si, ali mislim da se svaki drugi neće truditi, da ima ni ovakav status....

A Dragin će imati iz godine u godinu sve bolji status, šta smo imali pre njega, ništa, a sad opet bar nekih subvencija i podsticaja, a ne može ni on protiv drmatora, malo po malo, nekad nimalo, uzmi od života šta je ostalo....
A da drmaju tajkuni i ko zna ko ovu državu, tu se potpuno slažem....

A da, trebao bi da zna, i mislim da mu je potrebno samo društvo, kojima je isti cilj ono što i njemu, mislim na društvo koje radi u min. polj.-u, njegovi saradnici...
Pa onda natanane da staje za vrat drmatorima, ja mislim da je sposoban... Ne u velikoj meri, ali dovoljno....
 
Moje mišljenje je dijametralno suprotno tvom kao direktna posledica rada dotičnog profesora /najurio bih ga i sa fakulteta/ jer me je ostavio bez državnih subvencija. Zahvaljujući njemu subvencije dobija oko 10% gazdinstava te zbog toga i stravičnog uništenja stočarstva u Srbiji dotičnom treba suditi a ne puštati ih bez posledica da se uče na nama.
 
cukaneca je napisao(la):
Moje mišljenje je dijametralno suprotno tvom kao direktna posledica rada dotičnog profesora /najurio bih ga i sa fakulteta/ jer me je ostavio bez državnih subvencija. Zahvaljujući njemu subvencije dobija oko 10% gazdinstava te zbog toga i stravičnog uništenja stočarstva u Srbiji dotičnom treba suditi a ne puštati ih bez posledica da se uče na nama.

Poštujem, ali ja eto mislim suprotno...

Ne kažem da nema grešaka, ali mislim da on kao individua je jako dobar i hoće da pomogne nama svima, ali da mu treba i potpora drugih, i ne može jedan čovek da promeni stanje poljoprivrede u Srbiji za par godina....
 
cukaneca je napisao(la):
Moje mišljenje je dijametralno suprotno tvom kao direktna posledica rada dotičnog profesora /najurio bih ga i sa fakulteta/ jer me je ostavio bez državnih subvencija. Zahvaljujući njemu subvencije dobija oko 10% gazdinstava te zbog toga i stravičnog uništenja stočarstva u Srbiji dotičnom treba suditi a ne puštati ih bez posledica da se uče na nama.
Potpisujem.
-Ne razumem ljude po kom kriterijumu se gleda da li je neko dobar ili jedino ako se nalaziš u tih 10%
 
ma dajte ljudi budimo realni koliko je manje krava posle ove tri godine,cena svinja i prasadi katastrofa za zitarice sam Bog je zasluzan sto nam je rodilo pa su cene ok ko nije prodo zito po devet ili 12 dinara , favorizovanje Viktoria grupe za Fertilov vestak da se samo oni regresiraju,jedini plus je da je ratarima isplacena subvencija brzo naravno ko nije Hobi
 
Ljudi nije bitno da mi procenjujemo da li je neko dobar ili nije,vec dali je bolji od predhonika i da li radi da bude bolji.Normalno da nije sve kako treba jer treba da budu 90% zadovoljni seljaci da bi neki ministar bio dobar.Moje misljenje da je Sasa Dragin radio na tome da bude dobro svima,ali je zato i promenjen jer u Srbiji cim neko radi za dobrobit vecine taj brzo nestane.Zato komentari treba da budu na temu sta da se radi ili predlozi ministarstvu u svom mestu kako bi bilo bolje vecini.Nemojmo da svljujemo krivicu na ovih 10% sto kazete koji dobijaju subvenciju kao da su oni to doneli zakon za sebe.Jer da je tako ja bih imao 500he. a ne 25.I opet kazem ja bih bio srecniji da radim u firmu za sigurnu platu nego da gledam u nebo i u ministra da li ce da da subvenciju iliti socijalnu pomoc.Pozdrav :ppozdrav:
 
Srđane niko ne krivi vas,kako ne shvatate.To se odnosi na zadnjeg ministra koji finansira samo 10 %,a pre njega su svi registrovani dobijali ili ste to zaboravili čak i bez podnošenja računa do 10ha.
Što ne probaš da se zaposliš,prodaj zemlju pa plati za posao,videćeš da ne cvetu ruže,pa te još zajebava gori od tebe,što je najgore plata ti je takva kakva je a ipak u poljoprivredi možeš da zaradiš više ako radiš-veruj mi da vrlo dobro poznajem obe strane ali je najgora varijanta i posao i ozbiljnija poljoprivreda-teško se stiže
 
@ srdjan žorž

srdjan žorž je napisao(la):
.Normalno da nije sve kako treba jer treba da budu 90% zadovoljni seljaci da bi neki ministar bio dobar.Moje misljenje da je Sasa Dragin radio na tome da bude dobro svima,ali je zato i promenjen jer u Srbiji cim neko radi za dobrobit vecine taj brzo nestane.Zato komentari treba da budu na temu sta da se radi ili predlozi ministarstvu u svom mestu kako bi bilo bolje vecini.Nemojmo da svljujemo krivicu na ovih 10% sto kazete koji dobijaju subvenciju kao da su oni to doneli zakon za sebe.Jer da je tako ja bih imao 500he. a ne 25.I opet kazem ja bih bio srecniji da radim u firmu za sigurnu platu nego da gledam u nebo i u ministra da li ce da da subvenciju iliti socijalnu pomoc.Pozdrav :ppozdrav:


Sam si rekao da ministar treba da radi da bi većini bilo bolje, a u ovom slučaju bolje će bili samo manjem delu ljudi koji se bave poljoprivredom.

Što se tiče zaposlenja u dobroj firmi za dobru i redovnu platu, niko ti ne brani da se zaposliš, a onaj ko to ima sigurno ne obija atare i neide svaki dan u štalu. Na žalost velika većina koji su zaposleni za minimalnu platu i obrađuju malo zemlje to je zato da bi opstali i prehranili porodicu, školovali decu i bar malo pristojno živeli, a ne da se obogate ili da "preko hleba uzmu pogaču.

Sit gladnom neveruje

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Nazad
Vrh