Vertikalni uzgoj jagoda

I ja sam bio prošle godine na savetovanju u SU. Udavili su sa kojekakvim reklamiranjem a kad su konačno počeli sa nečim pametnim ja morao da idem :haha:
 
imam plastenik koji ce biti postavljen ove nedelje (hermes tunel 5*24*2.5) pa me interesuje dali moze sta da se u njemu radi sto se tice jagoda? mislim na vertikalni uzgoj.
posto vidim da nebojsa ocrnjuje taj biznis kao nesto najgore zamolio bih da se bar na meni suzdrzi i ako ima neki pravi savet da ga ponudi, a i ostalima bih bio zahvalan na pravim savetima.
hvala unapred
 
moze oko 60-70 stubova da se postavi, ali ako nisi gajio jagodu na otvorenom ili ako nisi do detalja upoznat sa tom tehnikom moj ti je savet da razmislis ili da se dobro upoznas sa vertikalnim uzgojem. ali odmah zaboravi to sto pisu da na m2 moze da stane 32 biljke, racunaj na maksimum 20-24 biljke, to ti je 5 ili 6 saksija na stubu. to ti je moj savet iz iskustva. pozz.
 
pozdrav svima.... imao sam jagode u vertikalnom uzgoju... nisam loše prolazio ali me nesto pokosilo sad u prolece pa sam ih rasadio.... zadovoljan sam i sa rodom i sa plasmanom... jedino je tacno sto gosn Miletic kaze je da nema inprovizacija... to me i kostalo sadnica(mislio sam da sve znam i eto) nezalim se, samo kazem... uspeo sam i da vrati deo novca ulozenog...nemogu reci da sam na gubitku ali nije ni ekstra zarada...toliko za sada...ako nekog nesto zanima?
evo i neke slike mog plastenika
2uh7ski.jpg
2d6lkck.jpg
2d8gnki.jpg
23vj1ih.jpg
345ou9w.jpg
 
Ti si prvi kod koga na slici vidim zrelu jagodu u ovakvom sistemu gajenja.Do sada sam sve i jedan plastenik video sa zelenim jagodama.Mislim ono sve super izgleda ali nigde nijedne crvene jagode,eventualno neka zarudela.
 
Pre svega pozdrav.

Zeleo sam da mi se jave ljudi koji se bave ili koji zele da zapocnu posao vezan za vertikalni uzgoj jagoda.
Surfujuci internetom retko sta sam mogao naci,puno informacija ali nista konkretno nisam dobio.Kome god da sam se obratio on me je upucivao kod gospodina Miletica o kojem sam cuo kako dobre tako i lose stvari(nista licno samo zelim da cujem o jos nekom uzgajivacu)

Potrebni su ljudi koji se bave ovim poslom,da napisu par redova o planu rada izgradnji plastenika,povrsini ceni celokupne izrade i ostale pratece opreme.
Takodje u par reci da kaze nesto o stanju prodaje,potraznje i isplativosti ovog posla.Na zalost ne posedujem veliku obradivu povrsinu zemlje tako da nemam uslova za gajenje na otvorenom.

I jos da dodam da sam mlada osoba (imam 21 godinu) koja zeli zapoceti nesto svoje i bio bih najsrecniji kada bih imao mogucnost da posetim i porazgovaram sa vlasnicima o svemu ovome,mozda puno trazim ali se nadam da u Srbiji ima jos uvek ljudi koji ce pomoci.

Puno pozdrava i sve najbolje.

Milos
 
Kada je kampanja za vertikalni uzgoj jagoda bila najžešća, pre nekoliko godina, i sam sam bio zagrejan za istu. Srećom tada sam sreo našeg velikog stručnjaka za voće, koji mi je na pitanje o tom načinu gajenja jagode hladno odgovorio da je to obična glupost, jer jagoda bez dovoljno svetla jednostavno ne uspeva. Svaki dan prolazim pored jednog plastenika u kom su u to vreme bile jagode (samo jednu sezonu) koje izgleda nikada nisu sazrele. Zaradili su prodavci te opreme i živića, a vlasnik je ostao bez nekoliko hiljada eura.

U svakom slučaju izbor je vaš a ja sam samo izneo svoje skromno zapažanje.

@Miloše: Triput meri jednom seci
:cao:
 
@ Meeker hvala na misljenju,cenim sto si izdvojio vreme da mi odgovoris.Ja sam u velikoj nedoumici,puno sam citao ali jos uvek nisam imao prilike da razgovaram sa nekim ko se time bavi.Ne ocekujem ja nesto preterano. Osim toga ne znam koju kulturu bi mogao poceti da izucavam ako ovo ne ide kao sto kazes.
 
milosp@
ovako druze ja sam trenutno u formiranju plastenika za vertikalno gajenje jagoda, 5 godina pratim gajenje na ovaj nacin, ovo sto imas na netu ima dosta propusta kojih su mi potvrdili mnogo strucniji ljudi kako iz bivse juge tako i iz inostranstva. Prva mana je to sto 4 sadnice nemogu da opstanu u saksiji od 5,5l u takvoj saksiji nemogu da opstanu ni cetri sadnice cveca koje samo cveta a kamoli da daje plod od 0,5kg po sadnici, druga mana je navodnavanje mora svaka saksija da ima kapaljku a ne samo na gornju, ja sam to regulisao pravim sam saksije u kojima stane 11l supstrata, svaka ima posebno navodnjavanje. A sto se tice ulaganja to zavisi od tebe za koliko nabavis plastenik, dali sam pravis navodnjavanje itd ako te nesto interesuje slobodno pitaj.
 
@bushny
Slazem se za to sto ima na internetu,na zalost ima puno nekih savetnika,covek ne zna koga da poslusa.U glavnom se javljaju oni koji zemlju nisu videli ili oni koji su culi za to ili drzi neki njihov komsija i da mu ide ili ne ide(niko sa ovog foruma vec sa gomilu ostalih). Moram ti reci da od pocetka ovoga sam sumnjao za ono sto si rekao da ne mogu 4 sadnice u tu saksiju ,a takodje sam pogledao milion slika i bilo mi je jako cudno kako su ljudi uradili navodnjavanje na svim saksijama (lose)

Ja cu naj verovatnije naruciti konstrukciju po narudzbini u metalservisu posto sam iz kraljeva,ili ako imas nekog da mi preporucis.Takodje jos uvek istrazujem gde kupiti foliju i ostalu opremu, mnogo ljudi prica samo o tom ATPu i Mileticu tako da mi je to pocelo liciti na neki TOP SHOP i jako sam skeptican. Svaka preporuka bi mi dobro dosla s obzirom da imas iskustva sa time.
 
Mogao bi neko da preporuci neku literaturu ili da napise svoja iskustva,jako bih mu bio zahvalan.Zaista je tesko doci do ovih informacija
 
Oni koji su se zeznuli u tom poslu ćute kao ribe. Uspešni ne postoje pa se i ne javljaju!

Razmisli o jagodi u niskim tunelima, to puno rade Španci.
:cao:
 
Eh,ja i dalje gajim nadu :) Vidim,i italijani u obicnim plastenicima i u zivotu nisam video onoliko plastenika na jednom mestu.
 
Da.bas to, u glavnom kao cetvrta slika,i kapalice sa vrha. Stvarno zastracujuce izgleda kolika je to povrsina pod plastenicima.A ovo mozda jednog dana,kad mi tata bude miskovic :D
 
Mi smo siromašni jad što se tiče kupovne moći, ma u svakom pogledu . Razmisli koliko košta ovakva proizvodnja.
 
Da ne idem daleko od teme, samo cu ti reci da sam juce kupio pola kilograma tresanja za 3 eura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zemlja je mnogo mnogo skupa,a da ne pricam o sertifikatima i dozvolama.
 
meeker je napisao(la):
Oni koji su se zeznuli u tom poslu ćute kao ribe. Uspešni ne postoje pa se i ne javljaju!

Razmisli o jagodi u niskim tunelima, to puno rade Španci.
:cao:
pogledaj stranicu nazad dzipko se zove , on mi je tu blizu bio sam kod njega i nije se zalio kao sto i sam kaze :D
 
bushny je napisao(la):
milosp@
ovako druze ja sam trenutno u formiranju plastenika za vertikalno gajenje jagoda, 5 godina pratim gajenje na ovaj nacin, ovo sto imas na netu ima dosta propusta kojih su mi potvrdili mnogo strucniji ljudi kako iz bivse juge tako i iz inostranstva. Prva mana je to sto 4 sadnice nemogu da opstanu u saksiji od 5,5l u takvoj saksiji nemogu da opstanu ni cetri sadnice cveca koje samo cveta a kamoli da daje plod od 0,5kg po sadnici, druga mana je navodnavanje mora svaka saksija da ima kapaljku a ne samo na gornju, ja sam to regulisao pravim sam saksije u kojima stane 11l supstrata, svaka ima posebno navodnjavanje. A sto se tice ulaganja to zavisi od tebe za koliko nabavis plastenik, dali sam pravis navodnjavanje itd ako te nesto interesuje slobodno pitaj.
E ovako. Prosle godine sam poceo sa uzgojom jagoda u plasteniku{vertikalni} . Imao sam svega 250 grama po sadnici u dve berbe( septembar i maj) Sada me najvise interesuje dali mogu ove iste sadnice da isforsiram ponovo u septembru i da imam berbu. Po njihovom trebao bi da menjam sadnice posle godinu dana. A ove iz plastenika da rasadim na otvoreno. Ako neko ima iskustva u ovome neka mi se javi
 
naravno da mozes trebalo bi da imas dve glavne berbe u septembru, cak moze i treca ali na svoj rizik sto ja licno neverujem :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh