Veštačko osemenjavanje: za i protiv

Cestitam i hvala za ovako edukativne snimke.da li je bila potrebna neka posebna priprema ovaca pred ovaj nacin osemenjavanja?
 
za @mailovca javno se izvinjavam sto seme nije stiglo za tebe sto i zbok cega nisu poslali neznam sve je bilo unapred naruceno na vreme sto za tebe nisu poslali neznam to je do njih nisam od onih sto pricam prazne price misli da se vidi zadnji dve-tri godine da radim intenzivno na poboljsanju stada i kvalitetu ne zanimaju me tudji komentari volim da svi imaju dobra stada i da uspeju nemam dobro stado ali se borim da ga stvorim mnogi kude miljkov uvoz i nalaze mane ali ja stvaram i vidim sa miljkovim ovnom da imam bolje rezultate radim i na hrani jer moje ovce pasu po celo leto i ne vidjaju lucerku i koncentrat pa postizem rezultate samo zavidni ljudi ljubomorni mogu nesto pricati ruzno za druge farmer miljkovic ima blizu 300 grla ujednaceni to je elita za srbiju uspeh za nase ovcarstvo dali on radi preko to je njegov problem ali se bori za srbiju da joj nesto da jer ona nije pruzila njemu zato je i otiso preko citiram reci jednog kolege ovcara "pun mi je k***c vas gastarbajtera"vecina gledaju u tudja dvorista ne gledaju u svoja nek komsiji crkne krava...samo kazem volim da svi imaju dobra stada kako ih je stvorio njegov je problem bitno da bude sto veca ponuda za kvalitetom u srbiji ne zamerite samo sam iskren :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Komplimenti Ile de france na uradjenom poslu. U svakom slucaju najpozitivnija stvar je u svemu, uvodjenje novih tehnologija u svrhu postizanja sta boljih rezultata u suvremenom uzgoju ovaca. Nove tehnologije svakako donose bolje rezultate i u svakom slucaju na zadovoljstvo vlasnika. Ukoliko je poso dobro napravljen, a vjerujem da jeste, rezultati ce se vidjeti nakon 150 dana, a vjerujem da ce te rezultati stimulisat na povecanje broja ovaca koje ces uvoditi u intezivni ciklus. Za prvi put 23 ovce su velik broj, sto govori o tvom optimizmu, jer obicno ljudi prije nego se uvjere da nesto funkcionira, provaju na relativno malom broju zivotinja.
Kada si me upoznao sa svojim planovima prije nekoliko mjeseci, vidjelo se da si odbacio stari ovcarski mentalitet i da te interesuje uspjeh i dobri rezultati. To se poklapa i s mjestom gjde ste isli na kurs i nabavku materijala. Francuzi zato i imaju najrazvijenije ovcarstvo, upravo zato sto se vec godinama provode najsuvremenije metode intezivnog uzgoja. Tamo je ovaj sistem (endoskopsko osjemenjivanje) vec rutinska stvar koja se pokazala najefikasnijom i najekonomicnijom. Francuska je uz Spanjolsku daleko otisla u svih tehnologijama suvremenog ovcarstva. Kako uvjetno-higijenske, tako i prehrambene i reprodukcijske. Mislim da se u Spanjolskoj vec radi na embriotransferima ovaca endoskopskom metodom. O tom potom, jer kako si poceo, nece se dugo ni na to cekati :)
Pozdrav i jos jednom komplimenti ! :ppozdrav:
 
Mislim da se u Spanjolskoj vec radi na embriotransferima ovaca endoskopskom metodom.
Pre nekoliko godina je Srbiji bila ponudjena ta varijanta sa idf -om samo sto je u to vreme za nas to bio preveliki zalogaj.
Da budem iskren, ja sam ocekivao da ce kolega upravo to uraditi, ali dobro, mozda sledeci put.
 
Prije nekoliko godina ponudjen embriotransfer idf ? Znaci da francuzi vec godinama rade embriotransfer ?
Osim toga ne razumim zasto je to bio preveliki zalogaj ?
 
za sve vas koje su u dilemi ovaj sistem sto strainovic radi je efektivan i radi se iz tih razloga,ja sam licno prisusvovo o diskusiji oko ovakvog rada,da neulazim preduboko,
 
za sve vas koje su u dilemi ovaj sistem sto strainovic radi je efektivan i radi se iz tih razloga,ja sam licno prisusvovo o diskusiji oko ovakvog rada,da neulazim preduboko,
Nisam u dilemi i ne sumnjam u efikasnost ovog metoda ali sumnjam da se mi razumemo po pitanju embriotransfera i njegovih prednosti.

---------- Poruka napisana u 20:23 ---------- Prethodna poruka je at 20:19 ----------

Prije nekoliko godina ponudjen embriotransfer idf ? Znaci da francuzi vec godinama rade embriotransfer ?
Osim toga ne razumim zasto je to bio preveliki zalogaj ?
Neznam koliko to rade Francuzi ali mislim da je to jedan od nacina na koji je npr. J.A.R dosla do tako kvalitetnog idf-a.
Nebih da potcenjujem struku al cu Vam odgovoriti kontra pitanjem: Ko da radi i cime?
Danas je vec drugacija situacija.

---------- Poruka napisana u 20:34 ---------- Prethodna poruka je at 20:23 ----------

Kod nas u Bijeljini je izvrsen embriotransfer
Svaka cast!
 
Komplimenti Ile de france na uradjenom poslu. U svakom slucaju najpozitivnija stvar je u svemu, uvodjenje novih tehnologija u svrhu postizanja sta boljih rezultata u suvremenom uzgoju ovaca. Nove tehnologije svakako donose bolje rezultate i u svakom slucaju na zadovoljstvo vlasnika. Ukoliko je poso dobro napravljen, a vjerujem da jeste, rezultati ce se vidjeti nakon 150 dana, a vjerujem da ce te rezultati stimulisat na povecanje broja ovaca koje ces uvoditi u intezivni ciklus. Za prvi put 23 ovce su velik broj, sto govori o tvom optimizmu, jer obicno ljudi prije nego se uvjere da nesto funkcionira, provaju na relativno malom broju zivotinja.
Kada si me upoznao sa svojim planovima prije nekoliko mjeseci, vidjelo se da si odbacio stari ovcarski mentalitet i da te interesuje uspjeh i dobri rezultati. To se poklapa i s mjestom gjde ste isli na kurs i nabavku materijala. Francuzi zato i imaju najrazvijenije ovcarstvo, upravo zato sto se vec godinama provode najsuvremenije metode intezivnog uzgoja. Tamo je ovaj sistem (endoskopsko osjemenjivanje) vec rutinska stvar koja se pokazala najefikasnijom i najekonomicnijom. Francuska je uz Spanjolsku daleko otisla u svih tehnologijama suvremenog ovcarstva. Kako uvjetno-higijenske, tako i prehrambene i reprodukcijske. Mislim da se u Spanjolskoj vec radi na embriotransferima ovaca endoskopskom metodom. O tom potom, jer kako si poceo, nece se dugo ni na to cekati :)
Pozdrav i jos jednom komplimenti ! :ppozdrav:


@spensi pre ove price sa osemenjavanjem sam prico sa ljudima i raspitivo se jer naj bitnije mi je bilo misljenje ljudi koi su to videli i radili a ne samo necije prazne price i pametovanje..satobom i slavisom sam razmenio mnoga misljenja i odlucio se na taj korak rezultate ce da vidimo nadam se najboljem a naucio sam na padove zato da sam na sve spreman
 
Ja koliko sam upoznat sa situacijom embrio transfera kod malih prezivaca, znam da se jos uvjek praktikuje u znanstvene svrhe. Prvenstveno zbog slabih rezultata sakupljanja embriona, zatim problema s ispiranjem maternice (razlicitost otvaranja cerviksa kod razlicitih rasa ovaca), te se radi pomocu laparoskopskog ispiranja u potpunoj anesteziji, zatim neekonomicnosti, jer sam proces je jako skup, tako da ima problema uvoda u komercijalu.
Mozda grijesim, ali ako je prakticiran kod ovaca sigurno bi nasao nesto konkretnije na internetu osim znanstvenih radova.
Sta se tice dobivanja visoko kvalitetnih grla pojedinih rasa (kao npr. idf koji je vec spomenut), ta grla se dobivaju iskljucivo u selekcijskim centrima. U genetsko selekcijskim centrima kojima je prvenstveno cilj unaprijedjivanje rase, nema rada putem hormonalnih preparata, umjetnog osjemenjivanja, mjenjanje ishrane itd itd.
U selekcijskim centrima se radi reprodukcija prirodnim putem i pripustom muzjaka, upravo zbog ocjenjivanja pojedinih muzjaka na plodnost, mljecnost, kvalitetu mljecnosti, spol potomaka itd itd.

Pozdrav.
 
Kolega Ile de France cestitke za ovaj poduhvat, pravi nacin da se napravi znacajan iskorak u pravcu poboljsanja sveukupnosti ovcarske proizvodnje na prostorima ex ju, sa akcentom na rasu ile de france. Bilo bi pozeljno da nam date (ukoliko nije problem) informaciju o porijeklu sjemena, misleci na odgajivace od cijih je ovnova uzeto sjeme. Jos jednom iskrene cestitke.
 
seme je uzeto od odgaivaca Matry i Senez

kolko sam upucen embrioni su uspesni 40% ponudu imam iz kanade 300 dolara po komadu plus svi troskovi francuzi ne rade sa tim jer jer nije uspesno da je to uspesno radio bi sa embrionima ma kolko kostali jel idem na to da imam sto bolje stado..budeli ovo osemenjavanje uspesno kod mene ce se samo semeniti nece se ovnovi pripustati dalje u priplod
 
Postovani
Hteo bih da se ukljucim u temu .Problem skolovanja kadrova za VO ne postoji. Samo se setite koliko operacija su kod nas
radili strani eksperti, lekari cije dnevnice stostruko prevazilaze eventualne dnevice veterinara iz EU ili jos bolje iz Brazila.Pitanje je samo da li smo mi kao ljudi sposobni da nateramo sluzbenike Ministarstva poljoprivrede da rade svoj posao.
Pozdrav
 
ovakav sistem rada kod nas tesko da ce zaziveti,salemilo druze mi nemozemo da se udruzimo a kamoli da nateramo ministarstvo da nesto urade,drugo da je ministarstvo zainteresovano da unapredi nase ovcarstvo oni bih osposobili olaksice za uvoz ili bih nam pruzili kontrolnu sluzbu koja bih vrsila selekciju oko standarda rase ovaca,takodjer bih sugvencije bile za vise rasa ovaca pa i meleza, sve je ovo oko semena interesantno a dali neko zna za cifru semena i koliko to kosta da se uradi,danas je priplodnog jagnje od oko 40-50kg koje kosta 250-300e skupo za kupce a jedan ovan moze da pari dosta ovaca dok kod semena je cifra dosta veca i traje u jednom parenju,ljudi budimo realni i skromni pa upitajmose dali ekonomika u nasem ovcarstvu dozvoljava evropske radove i tehnike kod nas?
 
Nazad
Vrh