Veštačko osemenjavanje: za i protiv

Pozdrav.
Ne moze se mjesat sinkronizacija i umjetno osjemenjivanje s selekcijom. Selekcija najboljih grla se iskljucivo provodi prirodnim nacinom. Selekcijom se dobivaju najbolja grla koja se poslje koriste kao donatori sjemena ili rasplodnjaci u mat. stadima. Ovisi o svrhi proizvoda kvalitetnog muzjaka.
Umj. osjemenivanje ovaca je upitno. Mali je postotak. Najbolji i najsigurniji nacin u.o. ovaca je laparoskopskom metodom, koja se u razvijenim zemljama vec godinama radi, a garantira visok postotak uspjesnosti (i do 97 %).
Normalno je da svako manipuliranje s spolnim ciklusom zahtjeva i odredjen rezim ishrane i pripreme. Svrha intezivnog uzgoja je prvenstveno intezivna proizvodnja. A u intezivnoj proizvodnji u svakom slucaju najbitniji interes je povecati ravnomjerno tjelesnu masu, imati najveci broj proizvoda u najpovoljnije vrijeme, imati sta vecu kolicinu proizvoda, a isto tako i u laktaciji. Npr. otkupna cijena mljeka je znatno veca u ljetnom periodu, kada se uglavnom tesko dolazi do npr. ovcjeg mljeka.
Isto tako kod intezivnih i masovnih uzgoja u cilju proizvodnje mljeka je itekako bitno provoditi umjetnu ishranu janjadi, u svrhu vece zarade prodajom mljeka, postizanjem u kracem roku tjelesne tezine za prodaju i manjim utroskom pri prehrani. To za sobom povlaci i jako povoljno koristenje sinh. spolnog ciklusa, te dobivanje janjadi i ulaz u laktaciju u sto manjem vremenskom periodu.
S obzirom na to sve, treba gledati cemu sluzi uzgoj. Ako sluzi iz hobija i za zaradit koji dinar onda sigurno da ne treba pristupati s ovakvog stajalista, ali ako se radi o intezivnom uzgoju koji ti mora donositi zaradu i dati mogucnost daljnjeg razvoja gospodarstva onda itekako treba primjenjivati sta novije tehnologije uzgoja. Ovca u intezivnom uzgoju ionako se max. drzi 5 - 6 godina, a u tom periodu je treba maksimalno iskoristit.
Pozdrav.
 
Veštačko osemenjavanje kod ovaca

drugovi imam ponudu da vjestacko osjemenjujen ovce ja za to prvi put cujem pa me zanima je li to ko radio i kakva su iskustva,poz..
 
posto imas romanove sundjeri ti ne trebaju
odakle potice i od cega je seme druze(koja rasa ovnova)?
 
Poslednja izmena:
to je valjda sada krenulo i imju sve vrste sjemena,mislim vecinu ovaca koje poznajem a romanova imaju tri linije,cesko-ceski,rusko-ruski,rusko-ceski,samo prenosim sto sam dobio ponudu,ovdje za to niko nije ni cuo a kamoli probao,poz.......
 
Pa ako imaju sve vrste semena onda je verovatno uvoz. Pre nekog vremena je veterinar sto ordinira u mom selu isao mislim u Cesku i tamo su radili sihronizaciju estrusa, V.O. i embriotransfer, valjda su se usavrsavali za rad kod nas u Srpskoj. Mislim da je taj projekat finansiralo ministarstvo i pricao mi je da bih ministarstvo trebalo da finansira V.O. i embriotransfer kod nas. E sada ako se radi o tome znaci da je projekat zaziveo, a ja cu sesledeci vikend raspitati o cemu se radi i sta je sve u ponudi, ako se pre toga neko ne javi i objasni nam.
 
berke,
po mom skromnom misljenju osemenjavanje ovaca kod nas je nedovoljno ispitano, cak i sundjerisanje po meni je out, jer gledajuci neke odgajivace ovaca iz mog kreja vidim da su neslavno prosli!! Zasto? kod nas je uglavnom zastupljena po meni izuzetan soj pramenke "sjenicka ovca" koju zaista covek moze spravom da pohvali po svakom pitanju, ali one su genetski predodredjene za jedno jagnjenje godisnje, sve preko toga u velikoj vecini slucajeva nije dobro sto po samu ovcu ili po drugi nakot. hrana utice pozitivno, ali tako forsirane ovce za par godina moras smeniti iako su po starosti u jeku svoje produktive. i sa ostalim rasama je slicno Wirtemberg. Il de frans je nesto plodnija.... ali kako rekoh nije im u genima tolika reproduktivnost ni plodnost. Romanovka to sto se zeli dobiti kod ostalih rasa ima u genetici pa joj nije problem ( govorim iz licnog iskustava) da iznese toliko jagnjadi . moja ovca ima jagnjenje zimsko letnje i kasno jesenje uhvatila je neki svoj poredak tako da je krenula prvo pocetkom februara, pa pocetkom Avgusta pa opet u periodu izmedju kraja decemra i kraja marta kako koje godine pomera termine. kad je jagnjila cetvorke sledece parenje sam dozvolio tek posle dva estrusa kakao bi se i ona sama odmorila, medjutim utvrdio sam da ona sama pravi pauzu posle tog kruga. zaista fascinantno i ja se tu necu mesati jer ipak ona najbolje zna. tako da licno mislim da to vestacko osemenjavanje nije preporucljivo samim tim sto su ovce veoma senzualne u tom pogledu. ponekad ih i sama meseceva mena moze navesti da udju u estrus sve odjednom....
nista nije kvalitetnije i bezbriznije nego kad pustis da priroda radi svoje a ti uhvatis korak sa njom, nikako da je menjas i naravno bezbrizno uzivas :)
 
osemenjavanje semenom vrhunskih ovnova koji nam niposto ne bi bili dostupni nikako nije losa stvar i pored svih mana tog poduhvata,kao sto su manja uspesnost nego prirodno parenje itd(izvuci nekoliko cerki od nekog sjajnog ovna je za svakog odgajivaca veliki plus)
 
pozdrav od mene za sve

o0vvpf.jpg

1530cwz.jpg

dpemmr.jpg

2ahhcuu.jpg
 
sto se osemenjavanja tice kodnas neznam dali je zazivelo ali znam da ih ima svuda u svetu,malo se radi sa time,radi se sa vrhunskim ovnovima koji su premijerni ali njihovo seme nije 200din,ja sam pokusao preko holandije da uvezem ali nazalost nista nije uspelo jer kodnas nije bilo to zazivelo,seme vrhunskog ovna teksela koje kostalo 65e,normalno se krecu cene od 15 do 100e zavisno od ovna,sta hocu satime da kazem da za vrhunska i njihovo seme moze biti znatno skupo,seme od ovnova srednje klase neisplatise,jedan priplodan ovan kosta 150-250e koji moze oploditi 30-40 pa i vise po sezoni i neka ga covek drzi par sezona i proda i u plusu je,seme plus veterinarske usluge plus sundjeri itd.nece izaci bas jeftino,medjutim ja sam skeptican na kvalitet semena ovnova,koliko su to vrhuska grla?neznam zasto ali mi stari metod mlogo bolji,dobar ovan i polako,to je moje misljenje
 
Umjetno osjemenjavanje ovaca je sigurno i veliki postotak jedino kod endoskopskog osjemenjavanja. Kod osjemenjavanja kao sto je na prethodnoj slici prikazano (nazovimo ga klasicni tip osjemenjavanja - vaginalno) je slaba uspjesnost. Racunaj da su veliki uspjesi ako se radi do 40 %, sta je jako neisplativo.
Rad sa sundjerima je opipljiv posao i ako se ne pridrzava odredjenih pravila (koja su na forumu vec napisana) normalno da ce doci do problema. Ali sinhronizacija je jedno, a umjetno osjemenjivanje drugo.
Pozdrav.
 
Ma ne isplati se ovde otvarati tu pricu iz razloga sto nema dovoljno ovaca.. A kad bi ih bilo onda bi to bio veoma unosan posao za tog ko bi to poceo da radi.. A i za same proizvodjace jel bi dobili jagnjenje svih ovaca u periodu od 10 ak dana i mogli bi da tempiramo jagnjenje kad nama najvise odgovara.. Tipa Uskrs- Djurdjevdan, Nova godina- Bozic
 
Nazad
Vrh