Veštačko osemenjavanje goveda

prfo jel poznato tebi o bliznkinjama i ovim bikovima sto sam naveo... veli pozzzzzzz
 
Malket i Hum su domaći bikovi, solidne priplodne vrednostnosti, koji daju kvalitetne junice i krave. Pogotovu se ovo odnosi na Malketa, koji je Manitobin sin ako se ne ne varam. Korektni bikovi za grla koja će proizvoditi u nekim standardnim uslovima karakterističnim za naše domaćine, u takvim uslovima njihove kćeri imaće čak i prednost nad bikovima znatno veće priplodne vrednosti. Što se toče bliznakinja moje iskustvo a i teorija kažu da ih je potrebno nešto kasnije pripuštati u odnosu na grla koja su jedinci, jer obično imaju manji porast zbog deljenja hranljivih materija u placenti, inače to je jedina razlika između jedinica i bliznakinja, ako imaju potencijal ispoljiće ga kao i jedinice. kod mene najbolje krave su upravo bliznakinje.
 
Izuzetan bik, bar po rezultatima u inostranstvu. Kod nas ga uvoze kao bikovskog oca i bio je u prvih 5 bikova simentalske rase kod nas prošle godine po ukupnoj priplodnoj vrednosti, ako se ne varam.
 
[TABLE="class: tabela, width: 1028"]
[TR]
[TD="class: levi, width: 187"]Danas osemenjena jedna krava sa Fabianom(krnjaca).Kakav je taj bik?
[/TD]
[TD="class: levi, width: 208"][/TD]
[TD="width: 95"][/TD]
[TD="width: 76"][/TD]
[TD="width: 57"][/TD]
[TD="width: 57"][/TD]
[TD="width: 57"][/TD]
[TD="width: 54"][/TD]
[TD="width: 107"][/TD]
[TD="width: 90"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]


[TABLE="class: tabela"]
[TR]
[TD="class: levi"]
FABIAN V-1026
(Faber x Delco)​
[/TD]
[TD="class: levi, width: 208"]
PIK Bečej
Bečej​
[/TD]
[TD="width: 95"]17.10.2007.[/TD]
[TD="width: 76"]1162 gr
-223[/TD]
[TD="width: 57"]91,0[/TD]
[TD="width: 57"]122[/TD]
[TD="width: 57"]38,0[/TD]
[TD="width: 54"]4,80[/TD]
[TD="width: 107"]L 0%
4%[/TD]
[TD="width: 90"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Poslednja izmena:
Juce osemenjena junica od bika HUM stara 18 meseci sa bikom VANSTEIN HB: B-304
08062012002.jpg
 
Moja prvotelka od Hupsola je osemenjena sa Imposiumom ... :) Plasim se da nije ostala steona je je bila mnogo nemirna na osemenjavanju nismo mogli da je svrtimooo to je bilo uzasno ...
 
mladi agronom sa po struci zavrsio sam smer stocartvo,imam farmu krava i zanima me dali postoji mogucnost da sam osemenjavam krave,znaci kupis seme,kanister gde se drzi seme i sve redom naucim kako se to radi i sve drugo sto treba,pitam posto sam razmisljao i dosam do zakljucka da bi mi se puno vise isplatilo da to radim sam sa skupljim i kvalitetnijim semenom umesto da to radi veterinar za po meni skupoj ceni sa semenom od prosecnih bikova?
 
Pa kupis kantu za cuvanje ima u plani prodaju i dopunjujes azotom , a mozes da ides od centra do centra da kupis seme koje god hoces .. Mogu i oni da ti donesu.
 
Jednom godišnje SVC oranizuju obuku za osemenitelje, košta oko 100e, kanister 500-600e i seme prema kvalitetu od 1-50e. Isplati se i to dosta. Sa srećom kolega.
 
izvini sta znaci to SVC i gde se to nalazi,kad je to u toku godine i koliko traje obuka?i el znas mozda koliko kosta seksirano seme?
 
Pa zavisi, najčešće se kod nas sreću holštajn bikovi čije je seme seksirano, cena je tu negde oko 50 dolara. Mislim da je to preskupo, tj visoke su marže uvoznika. Znam farmera koji uzima Semexovo seme u BiH, inače je iz Srbije, duplo je jeftinije nego kod nas, marže su čudo.
 
Nazad
Vrh