Veštačko osemenjavanje goveda

Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Do nedavno sam koristio Imlekov kontejner na revers, pa kad sam promenio mlekaru morao sam da ga kupim. Uzeo sam nov za 600€.
Ne vodim neki utrošak semena-ja imam već 3-4 god. oko 10 krava+podmladak (nisu me baš hteli ženski, a i prošle godine sam izlučio 7 krava), osemenjavam sestri oko 15-ak grla i prijateljima. Radio sam i teren dok prprošle godine nisam puko 1000€ i sve gurnuo u pm. Ako ti ne radiš vo ne isplati se da ga kupuješ (eventualno sa nekim ortakom).
Trenutno imam Semex i CRI, a povremeno uzmem i po nešto iz V. Plane. Imao sam i Marmax-a (WWS), seksirano ali samo po potrebi (5 000 din. nabavna). S njim sam osemenio 3 junice.
 
Odg: Koje bikove koristite za VO krava i kakva su iskustva sa njihovim kćerima?

Neka je tema. Dao sam link da se ne ponavljam. Može ovde da razradimo genotipove, ako je to moguće, jer ono što sam ja pratio od kad radim, mogu ti reći da baš i ne postoje neki modeli - vrlo često mi se dešavaju neočekivani.
 
Tema je trenutno pod ključem, biće spojena sa odgovarujućom da se ne bi gomilale slične teme.
Post je spojen: [time]петак, 09. јул 2010. 00:18:18 MST[/time]
_________________________________________________
Teme su spojene u jednu novu - Veštačko osemenjavanje goveda :ppozdrav:
 
Da, u tome i jeste caka, pošto se bavim genetikom, profesionalno i više teoretski, mi prilikom osemenjavanja govorimo o verovatnoći da dobijemo tele saodređenim osobinama od datih roditalja! Pa da vidim praktično koji su to roditalji, barem muški sa kojima ste vi zadovoljni?
 
Moj veterinar koristi Krnjacina semena,moja iskustva su sto se teladi tice da Fanger daje dobru tovnu telad,Hiperova su jako sitna i napreduju jako sporo bez obzira sto se koriste za junice
Dajte preporuku za nekog bika njihovog koji daje dobre mlecne cerke simentalke
Unapred hvala
:ppozdrav:
 
Koliko kod Vas košta osemenjavanje krava? Kod veterinara koji je kod mene to radio i kod koga sam čuvao inseminacione doze dosad je bilo 1500 sem Mall-a i Realist-a, njih dva sa mojim naručivanjem i njegovim radom 2000. Potrošio sam zalihu tih doza a junica mi potraži juče, nazovem ga između ostalih bikova koje ima većina nije za junice i nađem u katalogu nekog Festa a on ga ima, sve u svemu bik jedva upao u katalog, široka populacija mu je namena al nebitno, samo da sve bude kako treba, i cena 1700, stvarno me neprijatno iznenadio. Drugi veterinar koristi Krnjačine doza međutim sve su to bikovi bez progenog testa, cena doze u nabavci je oko 200 din a on naplaćuje 1300. Izgleda da ću morati opet naručivati doze za svoje krave. Kakva su Vaša iskustva sa gospodom, bikovima i cenama? :ppozdrav:
 
kod nas se sad ne placa, a moja preporuka ti je malket, sitno tele, ali izuzetno, otelilo se kod mene pre neki dan...
 
Ok je za bika, Mall je vrhunski bik, do ove godine najkvalitetnijii koji se mogao nabaviti u V. Plani, a izuzetno laka teljenja i kod krava i junica. Cena. to je pitanje. Relativno lošeg bika naplaćivati 1700 din, pa reko da uporedim sa drugim krajevima. Kod vas sad opšina pokriva troškove osemenjavanja ili...?
 
da, od ove godine

ja sam se preorjentisao na krnjacina semena, mnogo bolji kvalitet grla i pouzdaniji podaci
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Nmkj5gq1cQU&feature=related[/youtube]

Moli se poštovani kolega da ne postavlja iste snimke u više tema!
 
to ti je pjetren al u svetu krava, gomila mesa al ko da jedes camovinu, nema nista dok to nije prosarano ::svaka cast::
 
Bilo je pitanja oko seksiranog semena... Danas sam otelio junicu HF, osemenjenu Marmax-om RC (WWS), tele crno i žensko što se i očekivalo (verovatnoća za ž. tele je od 90-95%). Još 3 treba da se otele u narednih 2 meseca isto od Marmax-a.
 
E to mi je bas drago da cujem da neko koristi, ja sam nesto razmisljao i preracunavao se, za HF se definitivno isplati. Cak smo i na katedri radili projekat, na PKB korporaciji su radjeni odredjeni pokusaji, mada je to gotovo sigurno buducnost. Koliko je kostala inseminaciona doza i jel bilo povadjanaj?
 
Tri su junice i jedna drugotelka. Sve su ostale iz prvog puta. Cena doze je bila 4 900 din. Preporuka je da se seksiranim semenom osemenjavaju samo junice jer je kod njih najmanji procenat povađanja (zbog visoke cene). Tri junice su bile u planu, ali sam uzeo 4 doze za slučaj povađanja. Pošto je jedna pretekla, ubacio sam je u drugotelku. I ona je "zalepila".
 
Ljudi kakva su vam iskustva sa bikovima iz SVC Krnjača? Skoro sam bio tamo i upoznao sam kolege koje tamo rade, i svidja mi se kako se radi, tj kako sprvode selekcijske mere. Dosad smo koristili bikove iz V. Plane, ali sad bi da probam i neke bikove iz Krnjače, ali nisam video kćeri tih bikova sem na slikama i to su verovatno kćeri izuzetnih krava, pa da čujem od vas kako ste vi zadovoljni kćerima bikova iz Krnjače. :ppozdrav:
 
mi smo na nakon promene veterinara presli sa planinih na krnjacina semena, manji je procenat povadja drasticno - dal zbog semena ili smo se mi bolje izvestili ili je ovaj bolji majstor :haha:
 
Danas mi je vet. osemenio junicu sa Weniboy-om kad da je dobar bik ! Kod mene je zadnje povadjanje bilo kod jedne jjunice pre godinu dana povadjala Zastradu 4 puta i 5 put Ma*s kod bika i ostala steona musko je bilo !
Post je spojen: [time]1291747347[/time]
_________________________________________________
SVC VELIKA PLANA I NISTA VISE !
 
Nazad
Vrh