Veštačko osemenjavanje DA ili NE ??????

Pa ne znam da li ima, ja nabavljam preko veterinara i sam semenim.
 
to sam i ja jednom prošle godine doživio, išao u Osijek po sjeme,a oni podvaljuju i po 3 dana, na kraju oprasila 3 komada, bit će da ga u centru ne čuvaju dobro ili ga toliko razrijede da na kraju ništa od toga, za razliku dok je u Vukovaru bio centar, uvijek je bilo sjeme od istoga dana i super kvalitete, prasile su i po 16 komada-

MILOŠ D.T je napisao(la):
E sad pitanje je koliko će oprasiti. :cao: Može da ostane pa da oprasi 2 komada(da bude bajato seme)
 
Zavisi od dosta toga , a ponajvise od semena .. Od toga koliko je puta vepar ajakulirao te nedelje, od uslova transporta semena, od toga koliko se seme razredilo... Od toga zavisi kolika je kolicina prasadi na prasenju. :ppozdrav:
 
Prijatelju tu praviš grešku.Broj oprašenih presadi najviše zavisi od krmače a ne od načina osemenjavanja.Krmača ima ciklus od72 časa traženja "Estrusa",i one imaju 25 "žutih"jajnih ćelija što znači što više zrelih jajnih ćelija to više prasadi.Kada pogodiš termin kad su joj najviše spremne te ćelije dobiješ maksimalan broj prasadi.Po ovome što sam rekao ispada da svaka krmača može da oprasi 25 prasadi,ali taj trenutak kada su joj sve jajne ćelije spremne za oplodnju je teško pogoditi.Kod nekih krmača se javlja duži period "zrenja"jajnih ćelija pa odotud ve,i broj prasadi a druge suviše brzo "prezre# pa se oprasi manji broj prasadi.Od vepra ili od semena najviše zavisi da li će ostati sprasna ili ne :ppozdrav:
 
None, od krmace zavisi samo kad je V.O. u pitanju, ali kad je nerast tu , on stimulise nazimicu da udje pravovremeno u estrus , i tako se priroda postara za ostalo. Naravno , ako su ispostovani pariteti o telesnoj masi, vremenskoj dobi vepra, i o broju skokova u toku nedelje...
Inace , skinuo sam Ti iz knjige "svinjogojstvo" tacnu vremensku odrednicu vezano za V.O.
:ppozdrav:

Post je spojen: [time]1297173519[/time]
_________________________________________________
P.S. Proestrus (bucanje ) traje 48H, tek onda krece Estrus (pozuda) koja traje 60H..Tako da nema govora o nekih 72H.Optimalno vreme osemenjivanja (Pasivni refleks stajanja) je u nekom roku od 36h, uz duplo ponavljanje..
A to sve kod nerasta ne vazi , jer je on dovede u stanje estrusa, slinama i njusenjem oko usiju.. I tacno pogode termin..
Poseban problem predstavlja i to ako se seme razredi vise od 1:4 , koliki je normativ.. Pa jos ako je seme uzimano vise puta u toku nedelje od nerasta.. I.T.D.
:ppozdrav:
 
Moje iskustvo mi govori a i ono što mi je veterinar objasnio da broj prasadi ne zavisi od načina osemenjavanja.Moje krmače prase od 12 pa do 18 prasadi sve jedno kako osemenjavam da li sa milojkom ili to vršim VO.Normalno da radim dvokratno i mlogo bolji su rezultati nego samo jednom(ima slučajeva da ostaje i da oprasi lepo od jednog osemenjavanja)ali meni je ovako mlogo sigurnije.A što se tiče kvakiteta semena ti si rekao ono što sam ja mislio.Možda ja te rezultata postižem i zbog toga što pre osemenjavanja ja puštam milojka da skoči na krmaču ali mu ne dozvoljavam da je nabukari nego ga sklonim. :ppozdrav:
 
Neznam tvoja iskustva što se ove teme tiču ali ja radim ovako i neprase mi ispod 12 .Da bi imao efekta treba mlogo stvari uskladiti.I zato ti kažem da kod mene broj oprašenih prasada zavisi od krmače.A što se tiče kvaliteta semena iz plane mlogi se žale. :ppozdrav:
 
none 73 je napisao(la):
Možda ja te rezultata postižem i zbog toga što pre osemenjavanja ja puštam milojka da skoči na krmaču ali mu ne dozvoljavam da je nabukari nego ga sklonim. :ppozdrav:
Kako ti nije zao Milojka, sta mislis kako je njemu kada ga oteras a on se siroma napalio?
 
juce sam prvi put radio vo,ako bude sve ok videcemo otprilike 10 juna vredi li to raditi.krmaca je v.jorksir/durok a semenio sam ja sa norveskim landrasom,seme je iz v.plane staro 3 dana.prvi put je vepar pripustan i oprasila je 9 kom.
 
Moje svinje su se uvek bolje prasile kad je skakao vepar,tako da sam ja protiv osemenjivanja,ako gresim ne zamerite,mlad sam pa cu nauciti :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh