Veštačko đubrivo

Prva stvar je da je fosfor dostupniji na nizim pH .Problem na zemljistima sa nizim pH je uglavnom na nasim zemljistima i kojim maticnim stenama su nastali . Ukoliko su zemljista na stenama sa velikim sadrzajem Fe , Al i Mn a to je do pH 5,5 ( Mn trovalentni 3+ ) dolazi do fiksacije i veoma male ili nikakve iskoristivosti. Takodje u baznim zemljistima preko 7,5 pH je bioloski manja iskoristivost ,a ukoliko je zem. karbonatno , sa velikim sadrzajem Ca , opet je jos vise smanjena iskoristivost. Sto se tice vodorastvorljivosti to je druga prica i zavisi od niza faktora ,a najbitniji je faktor sadrzaj sirovih fosfata .

Послато са GT-S7500 користећи Тапаток 2
 
pozdrav svima.
mozda neko zna sta me interesuje,radio sam po prvi put analizu zemljista i dobio sam sledecu preporuku.
za kukuruz 135 kg N,90 kg P2O5, 50 kg K2O....
za soju 45 kg N,50 kg P2O5, 45 kg K2O.......
e sad mene zanima koje su to formulacije kad kupujem vestacko djubrivo,, posto vidim da ima tu i 15:15:15 i 8:16:24 i 9:15:15 i 5:15:30 i 7:20:30 i ko zna jos koliko...
sad mene interesuje koja je formulacija priblizna onoj sto je meni preporuceno u analizi.
 
Te tri oznake u formulacijama su sadrzaj koji tebe interesuje. Na primer 8-16-24 je 8%N 16%P i 24%K. =u 100kg djubriva imas 8kg N i tako dalje. Moras malo koristiti matematiku da izracunas koju mesavinu djubriva da uzmes da bude sto pribliznija preporuci po analizi za odredjenu njivu.
Mozes i mesati neke formulacije ali je malo nezahvalno+ako su razlicite granulacije pa samim tim i tezine pa ako i izmesas dobro mogu se u rasipapacu zbog treskanja po njivi teza zrna slegati kroz laksa i nece se npk ujednaceno razbaciti po njivi.
Inace N je azot. P fosfor a K kalijum.
Izcitaj malo literature zasto koje treba biljci i kad se primenjuje a uzima se u obzir i ph zemlje.

Послато са GT-S7582 уз помоћ Тапатока
 
pozdrav svima.
za kukuruz 135 kg N,90 kg P2O5, 50 kg K2O....
za soju 45 kg N,50 kg P2O5, 45 kg K2O.......
Za kukuruz bi najbolje bilo 375kg ovog djubriva (http://www.elixiragrar.rs/PageType6.aspx?id=362&pr=2&iz=pgp&idrod=38&kl=57) ono bi dalo 90KG P2O5 i 45 kg K2O, N-a bi dalo 22.5kg + dodati ureju predsetveno 250kg da bi se ukupno dobilo oko 135kg N.
Za soju najidealnije http://www.elixiragrar.rs/PageType6.aspx?id=44&pr=2&iz=vr&idrod=20 300-320kg tog djubriva.
Da pojasnim i ja. Vama su dali preporuku da treba 45kg N(azota) 50kg P2O5(fosfora) 45kgK2O(kalijuma) na vrecici pise N15P15K15 sto znaci da u 100kg ima 15kg CISTOG N,15kg CISTOG P i 15kg CISTOG K,znaci da bi razbacili ukupno 45kg N treba razbaciti 300kg djubriva.
 
Bacali i eurofetil phisiostart 37 plus, kao i 34 plus. Prasi kao i Elixir. Ako cemo po tome onda ne valja nijedno djubrivo.
 
Kako to kod vas prasi elixir zorkin kad kod nas toga nema...? Kod mene KAN Pancevo je prava katastrofa, ukoliko bih jedan dzak ostavio i bacio kasnije za 15-20 dana ne bih imao ni jednu jedinu granulu... ali kad je dzabe dobro je, cinjenica da se brzo rastapa, ali je veliki problem sto se granula jako brzo trosi, i ima mnogo grudve, jedna je bila kao kofa od 10 kg u dzaku od 25kg, dok takve stvari nisam imao sa eliksirom... SAN Pancevo je odlicno djubrivo za razliku od KAN-a, sa KAN-om nisam zadovoljan.
 
hvala na brzom odgovoru, znaci ako sam dobro shvatio meni treba na hektar:
za kukuruz-NPK-15:15:15-375 kg + urea 46% 250 kg
za soju-NPK-15-15-15-300 kg
 
Moze li neko na osnovu analize zemljista da mi preporuci kolicinu i tip vestaka za kukuruz i soju
652f4138f3e08d9dcd2f4c7852556adc.jpg
9655ca17edc2cffb533a01d80009304b.jpg


Sent from my Lenovo K900_ROW using Tapatalk
 
Neko se tu zajebao oko racunice na prvi pogled,imati oko 25mg\100g zemljista P2O5,a dati preporuku za unosom preko 100kg cistog P mi nekako nema logike.
 
Onda ides 500kg 3*15 ili 3*16 i 100kg MAP-a po ha,najbolje razbaciti posebno MAP,posebno NPK.

- - - - - - - - - -

A mozes i 250kg PK djubriva i 150 MAP-a.
 
Ako razbacam 500kg 3x15 i 100kg map da li na prolece treba nesto baciti ili samo ovo na jesen ?

Sent from my Lenovo K900_ROW using Tapatalk
 
Video si da su đubriva rastvori tj. tečna. Pogledaj da li idu u ratarstvu ili ne. Možda je hortikultura? Ako idu u ratarstvu veliko je pitanje da li su startna ili folijarna. Ako su startna mislim da je najveći problem njihovog odličnog delovanja depozitor koji ih unosi i pozicionira. Samo ih izliti iznad semena nije dovoljno. Moji prijatelji i ja smo primenuli rastvor fosforne kiseline u količini koja zadovoljava 20 kg a.m P (aktivne materije) ali smo imali PPF sistem za unošenje đubriva na sejalici. To je onda sasvim OK za P.
Odgovori i preporuke kreću kada saznaš osnovno o đubrivima i to za početak ti kaže onaj koji ti to nudi.
Pozdrav, Gariša.
 
Koristio tokom 2015 a i sad cu da uzmem,Odlicna je!

40din. kod nas.
SAN je 34din.

Trenutno najskuplje a i ubedljivo najgore i najslabije azotno djubrivo je onaj amosulfan.
 
Nazad
Vrh