Varenje bloka motora

Ma spric git i te zajebancije, to je sve sminka. Nego me zanimalo kako tacno vari gus. Znaci i CO2 nije losa opcija. Gledao sam skoro komsiju kad je vario i koristio je gusanu elektrodu. Medjutim, desavalo se da dok vuce var on vec pocne da puca. Ja mu predlagao da zagrejemo dobro gus, pa onda da vari. Na kraju ga napljuva nekako.
 
Gus bi trebalo dobro zagrejati prije varenja. Ali isto tako nakon zavarivanja spriječiti da se zavreni dio naglo ohladi. Tu najčešće dolazi do pucanja odmah. Gledao sam kako majjsto+r zavreni dio stavlja u pijesak gdje se postepeno hladi.
 
Lepo izgleda, a kada upali motor, da li drži vodu ???
Da se gus lako vari, svaki iole majstor bi krpio blokove. Nisam čuo da ima gusana žica za co2.
Ovo mi liči na šminku za prodaju.
 
Sa Co2 se moze navariti ali ne i zavariti da ima cvrstinu pravu. Radio sam sebi i na par blokova i uspesno okrpio ali jos sto sam cuo za rad elektrodom u amaterskom varenju sa gusanom elektrodom je da se duz vara i obavezno na krajevima pucija izbuse rupe 4-5mm .Onda se vari do rupa a same rupe se na kraju popune.To je jedan varioc koristio tu tahniku pa se moze probati , ali u principu treba odabrati pravu elektrodu za vrstu gusa koja se vari i tehniku varenja kojom se radi. To kvalitetni varioci vecinom znaju pogotovu ko se time vise bavi. Ali Co2 sa celicnom zicom uglavnom moze da odradi obicne naprsline koje nezahtevaju cvrstinu. Polako kracim varovima i odradi se
 
Vareno je zicom ali gas argon,niko nije naivan da izvari ovako sve i da na kraju pusti vodu.tu nema nikakv pritisak ali voda bi lako iscurela kada se zagreje motor.Traktor nije za prodaju covek ima pare hoce da sredi i bice dobro.pre nego sto je zavareno probano je na drugom parcetu od bloka i var drzi odlicno ako ga udaris cekicem gus puca na zdravo.Bolok je zagrejan pre nego sto je zavaren jer je tako bolje.sve je savrseno zavareno bez i jedne rupice posle je obruseno a spric kit ide pred farbu.Nema nikakvih problema traktor je namesten i nema razloga da curi jer nema gde.sve je paziljivo odradjeno.Gusanom elektrodom moze da se zavari ali treba da znas da varis a ne da pljujes po bloku.

- - - - - - - - - -

Svaki blok moze da se odradi ali treba da se skine motor i da se rasturi sve a mnogi vare na licu mesta a to je nemoguce u tome je problem.isto je i ovaj pre 25godina varen na licu mesta sve var preko vara ali to neide tako.Doktori menjaju organe a ovo je veoma lako izvadis parce i zavaris drugo.
 
To što je na oko dobro, neznači da nema mikro pukotine u materijalu.
Gus je jako zeznuto variti, naročito na ravnoj površini gde treba zakrpiti neku rupu, zbog toga što je jako krt, i prilikom zagrevanja i hlađenja na mestu vara puca.
 
Prije mnogo godina sam čuo od dva stara majstora da se var klepće. U pitanju je gus. Zavari se malo i dok je var još usijan, laganim čekićem udara po njemu kao da otkiva kosu. Kažu da je takav var mnogo kvalitetniji. Dali je to tačno ili je to samo priča i zastarjela metoda?
 
Vazno je da drzi i da ne curi.ovde mnogi znaju kako se vari gus a nikad aparat u ruke nisu uzeli.Moze c02 da zavari gusbu to sam ubedjen ali treba umeti.Neznam u cemu je problem ako se argonom zavari i ako dobro drzi?Ja znam sta sam j vario i gledao sam brat sta je vario pa kada bi o tome pisao ovo bi otislo u nedogled jer svi nesto najbolje znaju.Ovo je ispalo dobro to je najbitnije.
 
Da gus se navaruje sa CO2 i stvaraju se kristali martenzita(mislim po sjecanju , pogledati literaturu) koji su jednih od najtvrdjih pa je strojna obrada jako teska. Plin je CO2 i obicna zica, postoje i neke zice koje ne stavaraju tvrdu kristalnu resetku.

Ovi tipa "einhel" to ne mogu trebaju malo ozbiljniji CO2.

- - - - - - - - - -

Prije mnogo godina sam čuo od dva stara majstora da se var klepće. U pitanju je gus. Zavari se malo i dok je var još usijan, laganim čekićem udara po njemu kao da otkiva kosu. Kažu da je takav var mnogo kvalitetniji. Dali je to tačno ili je to samo priča i zastarjela metoda?

To je jedan od nacina uklanjanja unutrasnje napetosti da ne puca. Inace se vari sa rel i nikl elektrodama mozda i bolje od gusanih za koje treba priprema.
 
I top moze da se napravi od drveta...da jeto tako kao sto pises,niko ne bi kupovao elektrode za sivi liv,koja kosta na komad 190 dinara 99ni 3,25,ja je prvi ne bih kupio,jer godisnje potrosim oko 3do4 kutije tih elektroda i to 3,25,u jednoj limenci ih ima 190 kom...i nemoj da mislis da nisam probao i sa co2 i sa inox elektrodom i slicno...ja prvi bi bio najsrecniji da takav var drzi,jer godisnje dam preko 600 evra za elektrodei to ih jako povoljno kupujem na najlonu u ns,od onog coveka sto prodaje elektrode i drusne ploce,i da,,,nisam vario ja,nego majstori varioci,koji imju ateste i preko 30 godina iskustva...

- - - - - - - - - -

A kakve li to druge osim Ni elektroda postoje?
NiFe .
 
Zar je moguce da niko od prisutnih nezna cime se najbolje zavari blok.Moj otac je specijalizovani elektozavarivac sa svim mogucim atestima,zavario je blokova koliko vecina nas nema kose na glavi.Najbolje varenje bloka je sa hromovom elektrodom.Zagreje se blok,zavari se u delovima-prekidima uz grejanje i polako se uz grejanje hladi na sve manjoj temperaturi i to je to.

Brat je autolimar i zavario jednom blok sa co2,sve super izgledalo dok covek nije zagrejao traktor u oranju,propisalo na 100 mesta.

Ja sam zavario nekoliko blokova,a u zadnje vreme se sve manje vare jer ima jeftino polovnih od tamica.Prica je za domace traktore.


Videcete na vecini zavarenih blokova se sija var,sve vam to govori.Samo treba znati zavariti a ne napljuvati.
 
Jedan rodjak je popravljao blok kod nekog majstora u Rumi, postupak kako mi ga je on opisao nije prosto varenje vec ubusivanje gomilu sitnih sravova u cik cak oko pukotine, glave se zatim odseku a ostatak srafova uz zagrevanje posebnom masinom kako sam ga razumeo prekriju pukotinu tako da nema sanse da procuri. Izuzetno profesionalno, evo traktor ore neko vreme nigde kapi nije pustio.
 
- - - - - - - - - -

NiFe .[/QUOTE] mene je zanimalo loje su to druge elektrode koje nisu nikl a grabik ih pominje. Mene koliko secanje sluzi druge varijante nema.
 
Nama je strugar vario gussani tuljak od tanjirace. Zapecao ga na par mesta sa nekom sjajnom elektrodom. Koja je nisam pitao. Verovatno sto vi kazete Nikl.
A i nama je pucao blok na traktoru 2 puta. Prvi put je vareno gusanom elektrodom i preko je dosao tecni metal koji se skoro poceo polako ljustiti, ali var ne pusta ni malo. Drugi put san nasuo 2 kutijice Abrovih kristala i ni kapatke ne pusta. Sada sam i antifriz sipao i nisam primetio da negde curi tecnost.
 
Nemam nameru da se uključujem u temu, jer nije (baš) moja oblast rada (veoma posredno).
Ono što hoću da kažem (a može biti korisno):
Sve je definisano standardima, samo ih treba poznavati. Varioci sa sertifikatima (uz višemesečnu obuku) svakako su najpozvaniji (ne računajući one koji su ih obučavali) da kažu više, ALI na forumu se može rešiti samo u smislu opšte preporuke jer konkretan slučaj mora da se razmotri na licu mesta.
Sivi liv (gus, tuč) nije baš nešto što spada u "osnovni kurs zavarivanja", i spada u zahtevne poslove (amateri često imaju velike probleme).
No, u današnje vreme može se zavariti i "jaje prepelice" ALI je stručni pristup u tome da se uzme u obzir i ograničenja, i da se ne vari nešto što ne može.
(tako da ono "da se proba" obično bude "probao pa se usr...ećio"; uglavnom je "može" ili "ne može", ako može onda "isplati se" ili se ne isplati).
...
Lično sam se nadovezao za ovo poslednje: materijali za elektrode koje se koriste za varenje sivog liva spadaju (uglavnom) u dve kategorije (šire jednu):
Legure sa visokim sadržajem nikla (55%) i (skoro) čist nikal (99%) po standardima.
Često se modifikuje i umesto 99% Ni koriste legure sa "samo" preko 85 (90)% Ni (opet po standardima)**.
Najčešće se ova dva materijala za varenje (ili kao "filler metals") kombinuju po proceduri za varenje.
**Uglavnom su legure koje poseduju relativno visok sadržaj silicijuma.
Postoje razni načini da se gus zavari ali preovladava onaj gde se materijal greje* (već pominjano u prethodnim postovima).
* zapravo se uvek greje samo može biti niža temp. (oko 200 cel.) i viša temp. (do nekih 600 cel. ovo pišem napamet, postoji tačno procedura, ne valja ni preći max. temp. utvrđđena za postupak )
 
Nemam nekog varilackog iskustva ali sto se tice sivog liva(gusa) neke sam stvari vario prohromskom elektrodom i drzi ali ono sto sam naucio od tece coveka koji godisnje sagori elektroda koliko svi mi zajedno nismo ni videli,a covek je jedan od najacih varilaca da ne preteram u Srbiji da nije tako ne bi mu dolazili ljudi iz cele zemlje da im vari blok jedino gusanom elektrodom mada ima kada i on koristi tecni metal negde gde je nepristupacno i kada se radi na licu mesta.
 
Nazad
Vrh