Valjanje zemljišta

Ja takodje imam glatki valjak, al' bih ipak vise voleo kembridz. Sto se pokorice tice, ako se stvore potrebni uslovi (sitno spremljena zemlja, dobar pljusak i da upece sunce odmah zatim ili vetar, uglavnom da se brzo osusi), itekako moze da se stvori dobra kora koja moze da dovede i do presejavanja. Glatki valjak tome moze samo da doprinese jos vise. Zbog toga smo ponekad kukuruz valjali tek kad nikne (2 lista), jer cak i tada koristi zbog bube, a i lakse je za paranje posle. Ako je susno prolece i kriticno sa vlagom (kao 2007.) onda obavezno valjanje odmah posle setve. Psenicu obavezno valjam posle setve a i u prolece ako je potrebno.
 
Valjak je kupljen na Čeneju.Firma je Tanjirača komerc.Ne sećam se tačno ali mislim da je bio oko 1000 evropljana. :osmeh:
 
E vidis moj valjak je kopija cenejskog samo sam ga ja jos malo doradio. Video si i sam da se kod mog valjka strane podizu jeste da se sve radi rucno ali uspeva se.
 
Неки дан завршен и испробан!
32zqdte.jpg
zspikl.jpg
156wak5.jpg
 
Lepo si to rešio! :D
Inače vidim u pozadini da će biti još dosta "materijala" za forum! :ppozdrav:
 
Fino, (mada je za moj ukus malo komplikovana konstrukcija). Mora da je i sam ram dosta težak. Koliko je širok valjak? Čini se, (onako sa slike), da je transportna širina dosta veća od širine valjanja.
Da ne pomisliš da ti držim pridiku (jer sigurno mi to nije namera), reći ću samo da je bolji od mog valjka (koji je iz jednog dela i ne kopira teren)... :ppozdrav:
 
Рам сам купио на отпаду и нисам хтео да га скраћујем да би био тежи. Ма да се може пунити са (водом,прерађеним уљем или сувим песком).Ваљци су направљени тако да покривају житну сејачицу од 23 реда и пнеуматску од 4 реда (сетва на 70 см.) Размак између сегмената је 13.6 цоли, нема потребе да покрива точак јер мој трактор је тежак 2750 кг и сигурно ни један ваљак нема ту тежину по 1 см2.Незнам зашто људи по сваку цену желе да се ваљци преклапају?!
 
nikt je napisao(la):
Незнам зашто људи по сваку цену желе да се ваљци преклапају?!

Pa da im se ne pozna trag točkova, lepše izgleda! ::sramota::
 
Pa ni jedan valjak nemoze idealno da prikrije trag tockova. Kembridz malo zamaskira krampone ali su tragovi i dalje ocrtani. veci je pritisak traktora na zemlju bez obzira da li je valjak tezi od njega jer mu je gaziste uze i samim tim veci pritisak. Znate ono veci pritisak pravi igla nego lokomotiva.
 
koliko god je važno valjanje posle setve pšenice još je važnije valjanje u proleće.To se pogotovo odnosi kada su zime sa jakim mrazevima.U samoj zemlji blizu korena jakim mrazevima se stvaraju vazdušni džepovi.I još ako na to dodamo da smo zaorali kukuruzovinu, valjanje je neophodno.Glatki valjak je majka prolećnog valjanja.Kembridž mnogo oštećuje same biljke,a pogotovo ako je mekši teren.Ovo je valjak moje izrade.Punjiv je sa vodom koju zimi ispuštam.
dsc00430uq2.jpg


Edit by Čugi:ja rekoh nešta za postavljne slika, do 800x600 bez thumbs-a, zadnji put ispravljam.
 
Moj je isti takav. Umesto vode sipaj ulje iz motora tako da nemoras vise nista da ispustas. Ulje ujedno i stiti valjak od korozije.
 
pa mogu ti reći da ti je super predlog.Imam 30 litara starog ulja koje sam ispustio iz 539.Ovih dana bi trebao da zamenim i hidraulično u 560,pa će mi i tu dosta ostati.Hvala na savetu Jugos.Ovaj forum stvarno vredi
 
Bolje je ulje jer ako ti nedaj boze nestane preradjenog ulja za podmazivanje lanaca na prikljucnim masinama uvek mozes iz Valjka izvaditi 5 litara za druge namene! :cao:
 
@ didi - može li fotka tog IMT-ovog spremača interesuje me mehanizam koji drži zadnji kraj a vezuju se na prednji trougao . Stavi na
temu spremači !


Hvala ! :ppozdrav:
 
jubilarni 23 pokusaj da okacim sliku jbm ti jpg
_________________________________________________Post je spojen: [time]субота, 07. март 2009. 10:01:16 MST[/time]_________________________________________________
nemogu da verujem da je uspelo, malo mojih ideja, malo ukradenih, proban pre neki dan po jecmu prezadovoljan, inace sirina 3,75m a tezina 500kg okruglo
 
Super izgleda.Sličan trodelni od 3x1.1m proizvodi neki kovač iz Kanjiže i cena mu je bez hidraulučnih klipova 520 eura.
 
to nije mnogo, mene je ovaj izasao oko 350e dinar nisam dao za tudj rad ,sve sam,kad se i to zaracuna ako je materijal ok to je badava
 
Nazad
Vrh