Uzgojne bolesti pilica

E kakve se sve crkotine pojedu,a antibiotik im viri iz zadnjice.Mnogi ni ne znaju za bolje.U principu ako pile nije krzljavo i ako je prosla karenca,naravno ako ti se ne gadi ,posto znas kroz sta su prosli.Moze da se jede.Ipak bih ja iznutrice bacio.
 
Mozeš li da pokušaš sa orvažil lekom,imam jedno bolesno doneo sam ga kući da ga lečim znači gotovoje,juče sam mu dao četvrtinu leka i danas vidim izmet stvrdnut,čak i piuče oglašavase,a terapija 7 dana po četvrtina leka.ili stavi im u pojilice po jednu tabletu pa sve tretiraj.ako hoćeš pokušaj znam da košta,produzetak čuvanja.

- - - - - - - - - -

Evo sad sam pogledao koku,drastična promena,kao da nikad nije bila bolesna,pojela sve kukuruz pila vodu bezi nemogu da je uhvatim maltene.
 
Poslednja izmena od urednika:
Moze li neka pomoc prijatelji,pilice sam uzeo 07.03 i sve je bilo ok do pre nedelju dana.Kupio sam ih od neke zene kojoj brat radi na nekoj farmi pa kao dali su mu pilice jer mu duguju platu.Ko zna dali su i vakcinisani ili sta vec treba,samo su mi uginula vec deset komada i to bas krupni.Kod veterinara sam kupio one vitamine i dao mi je kao preventivu neki antibiotik Oksitetraciklin VP-40 %,i to sam im mesao svakog dana u vodi za pice!Sinoc sam ih nesto gledao ono sto je spremno za put:zli:,lezi odvojeno od ostalih,tesko dise,perje na glavi mu je nakostreseno,i uopste svi pilici imaju vrlo malo perja na ledjima i krilima!Sta da kupujem od lekova ili da dovedem nekog veterinara da ih pogleda?Molio bi neki odgovor ali sto brze,hvala
 
Moze li neka pomoc prijatelji,pilice sam uzeo 07.03 i sve je bilo ok do pre nedelju dana.Kupio sam ih od neke zene kojoj brat radi na nekoj farmi pa kao dali su mu pilice jer mu duguju platu.Ko zna dali su i vakcinisani ili sta vec treba,samo su mi uginula vec deset komada i to bas krupni.Kod veterinara sam kupio one vitamine i dao mi je kao preventivu neki antibiotik Oksitetraciklin VP-40 %,i to sam im mesao svakog dana u vodi za pice!Sinoc sam ih nesto gledao ono sto je spremno za put:zli:,lezi odvojeno od ostalih,tesko dise,perje na glavi mu je nakostreseno,i uopste svi pilici imaju vrlo malo perja na ledjima i krilima!Sta da kupujem od lekova ili da dovedem nekog veterinara da ih pogleda?Molio bi neki odgovor ali sto brze,hvala
Dovedi veterinara,ili bolesno pile odnesi njemu na noge.Na osnovu navedenog je tesko postaviti diagnozu.Pilicima sta god da fali,oni ce kunjati i biti nakostreni.
 
Koliko kapljica Enrocina 10 ima u 1 ml ?
I koliko ide kapljica Enrocina 10 u 1 lutru vode, protiv proliva ?
 
Pozdrav

Imam pitanje možda se netko od vas susreo sa time pa da mi malo pomogne
počeli su mi krepavati pilići stari cca 2.5 mjeseca samo im neka voda ide na usta
kad krepaju nema proljeva nisu čak ni neveseli samo padnu i voda iz usta.
U pitanju su domaći pilići koji su pušteni van na ispust zadnjih 15-20 dana na travu
 
Poslednja izmena:
Pozdrav

Imam pitanje možda se netko od vas susreo sa time pa da mi malo pomogne
počeli su mi krepavati pilići stari cca 2.5 mjeseca samo im neka voda ide na usta
kad krepaju nema proljeva nisu čak ni neveseli samo padnu i voda iz usta.
U pitanju su domaći pilići koji su pušteni van na ispust zadnjih 15-20 dana na travu

Pilići ti najverovatnije dobili Salmonelu, pošto je jedna od karkteristika ta da tad pilići ne kontrolisano piju vodu, primetićeš da im je guša puna i kada ga uhvatiš za noge i lagano pritisneš gušu (voljku) piletu, počne da curi voda i sluz iz njega.... Iskoristi to što piju dosta vode, što pre im i vodu stavi lek Kolistin,

http://www.vetmedic-pharm.com/proizvodi/kolistin-p
Kupuje se kod veterinara.
Prvi dan daj 1 kafenu kašičicu na 5 litara vode, a posle malo smanji jer je lek jak, i u isti balon od 5 l vode nakaplji oko 40 kapi Enrocina. To im daj 5 dana i obezbedi da piju samo tu vodu, da se ne kreću po polju i piju drugu vodu, i biće ok.
Sledeći put, pogotovo ako kupuješ piliće od drugog ili jaja za nasad, 15 dan od izleganja a onda na svakih 30-40 dana daš im preventivno 2 dana duplo blažu dozu, tako do 3 meseca njihove starosti i nećeš imati problema.
 
Pozdrav

Eto mene opet sa pitanjem dakle zadnjih 2-3 dana mi mlade kokice starosti 3-4 mjeseca počele kao pijane hodat
jedna legla prekjučer i više nije mogla na noge krepala danas vidim još jednu dvije koje teško stoje na nogama dal netko zna što bi mogao biti razlog
i kakva ih je sad boleština napala?
 
a što neuzneš kokošku u ruke i pregledaj je,moguće da su pune sa vaške,takose ponašaju pijano od iscrpljenosti organizma a iuginjavaju,menisu tako neke stradale kvočke pred izvodenje pilića u gnezdo,ranijih godina.
 
[h=1]Finansijski gubici usled nekrotičnog enteritisa[/h]Datum: 15/11/2015
Kategorija: Opste

Poslednjih godina došlo je do povećanja pojave nekrotičnog enteritisa kod živine i do sve težih formi u kojima se on ispoljava. Kada se gubici usled ove bolesti izraze finansijski, uobičajeno je da se računa 0,05 dolara po ptici, što na globalnom nivou čini 2 milijarde dolara godišnje. Ove procene su iz 2000. godine, a danas je situacija toliko pogoršana da se računa da će gubici u 2015. godini dostići blizu 6 milijardi dolara.Nekrotični enteritis (NE) pojavljuje se na farmama širom sveta. Uzročnik je bakterija Clostridium perfrigenskoja izaziva lezije na crevima pilića, a klinički NE može da dovede do mortaliteta pilića i do 1% dnevno. Ova bolest pojavljuje se kod brojlera koji su stari od dve do pet nedelja, a simptomi su teška depresija i smanjenje apetita, pojava proliva tamne boje, zatvorene oči i nakostrešeno perje. Ptice uginuinjavaju relativno brzo. Najveći gubici, ipak, ne nastaju zbog ptica koje uginu, nego zbog onih koji prežive infekciju, a onda značajno sporije napreduju i imaju jako loš proizvodni rezultat. Ove ptice imaju smanjenu sposobnost usvajanja hranljivih materija, slabiju konverziju hrane i donose znatno manju zaradu.Posle zabrane upotrebe antibiotika u hrani za živinu pojava i ozbiljnost infekcija NE je u značajnom porastu. To se može dokazati na primeru skandinavskih zemlja koje su među prvima ukinule antibiotike i kod kojih je povećana pojava NE usledila odmah nakon toga. Povećan broj istraživanja na ovu temu (broj radova u naučnim časopisima na temu nekrotičnog enteritisa povećao se 10 puta u poslednjih 15 godina), samo pokazuje ozbiljnost i raširenost problema.Ono što proizvođače najviše interesuje su finansijski gubici. Oni su se do sada računali 0,05 dolara po ptici, ali najnoviji podaci pokazuju da troškovi dostižu 0,0625 dolara po ptici. Ovo su podaci iz Južne Amerike i Evrope koje pokrivaju 1/3 svetske živinarske proizvodnje.Stara procena (iz 2000. godine) je bila da se godišnje na svetskom nivou izgubi 2 milijarde dolara zbog NE. Stručnjaci smatraju da je to potcenjeno i da su stvarni troškovi i tada iznosili 2,5 milijarde (dovoljno je samo uračunati razliku koja postoji u Evropi i Latinskoj Americi). Pošto se broj živine značajno povećao, kao učestalost i ozbiljnost infekcija, stručnjaci procenjuju da će šteta u 2015. godini biti najmanje između 5 i 6 milijardi dolara na globalnom nivou.Ovaj novac pruža značajan argument da se finansiraju istraživanja koja će pojavu nekrotičnog enteritisa smanjiti, posledice što bolje sanirati i samim tim smanjiti i finansijsku štetu koja je, kao što vidimo, ogromna.Izvor:Ben Wade and Anthony Keyburn, World Poultry, Octobar, 2015

 
pozdrav kupio sam pilice pre nedelju dana sve bilo dobro do sad zadnjih nekoliko dana dolazi do uginuca svaki dan ode jedno ili dva pileta neznam zbog cega hrane imaju redovno vitamine im dodaljem u vodu i hranu neznam sta bih moglo biti razlog tome ???
 
pozdrav kupio sam pilice pre nedelju dana sve bilo dobro do sad zadnjih nekoliko dana dolazi do uginuca svaki dan ode jedno ili dva pileta neznam zbog cega hrane imaju redovno vitamine im dodaljem u vodu i hranu neznam sta bih moglo biti razlog tome ???
Moze biti milion i kusur razloga.Ako zelis pomoc,potrebno je vise podataka.Kakva je stolica,gustina i boja.Dali se izvrnu bez prethodnih simptoma,ili kunjaju.Koja je hrana,temperatura.Ima li promena na trupu,glavi............................................................Mada je najbolje da pozoves veterinara.Dok ti mi odgovorimo,moze biti kasno.
 
e ovako do uginuca dolazi bez ikakvih simptoma ceo dan veseli a ujutru imam sta da vidim primetio sam da su nekoliko imali prazne guse ko da nisu uzimali hranu a hrane i vode imaju na pretek jos im dodajem u vodu vitamine kako sto su kapi Promotor L i prasak zivimicin od hrane koristim Tenen za ishranu pilica .
 
Jel ih nalazis na ledjima,ili na boku?Jel budu modri,ima li krvi.Aman covece,daj jos neki podatak.Sve sto si primetio napisi.Ti si sad ovde izneo samo simptom da su uginuli.:osmeh:
 
Imao sam slican problem davno sa domacim pilicima, iako sam ih vakcinisao, dodavao rastvore u vodu i sl. Jednostavno pile koje vec ima kilu nadjem mrtvo, nema ostecenja niceg, nije kunjalo nista. Tako su krepavali do jednom i prestalo. Provjeri ti one koji su zivi da nemaju tekut ili ti "pipu". Ja kokosinjce i drvene kaveze gdje drzim pilice obavezno redovno cistim i vrsim prskanjem onim sredstvom protiv tekuta sto ima jak miris mala flasica od par ml. Pilice cim dobiju perije mazem svinjskom mascu i nemam problema sa tim, nema kunjanja i mrtvih pilica. Isto tako i odrasle kokosi mazem nekoliko puta u toku godine.
 
Nazad
Vrh