Uzgoj glista - lumbrikultura

Dragče je napisao(la):
Evo i nekoliko prakticnih saveta koje sam stekao u desetak godina bavljenja sa glistama. "Leja" je preporucljivo da budu sirine 1-1.5 metar i zeljene duzine (prvo dok se ne razmnoze 1-2m). Obavezno mora imati zastitu od eventualnog upada krtice(ona moze unistiti leglo). Ja stavljam filc koji se koristi u izradi puteva. Hranjenje treba vrsiti kad se predhodno djubre obradi i ne stavljati jako debeo sloj, sem zimi. Leje da budu, ako je moguce, u senci i leti cesto zalivati. Ja ih hranim djubretom od ovaca i koza ali ne sveze.
MOj savet je svima koji imaju djubre da nabave gliste jer uz malo rada dobijaju jako kvalitetnu prihranu za svoje biljke. Umesto pet prikolica stajnjaka bolje je imati jednu prikolicu humusa. Smanjuje se utovar, vuca, razbacivanje...
Ja bih hteo da se uključim u ovu temu-mislim da se kod nas o tome malo razmišlja a trebalo bi.
Interesuje me (o ovoj temi baš ništa ne znam)-ja godišnje imam oko 60 tona stajnjaka
-koliko treba glista da bi tu količinu preradile
-koji im je vremenski period potreban da prerade tu količinu đubreta
-ispod đubreta je zemlja
-orijentaciono-koliko bi trebao da investiram u proizvodnju
:sta:
 
brbljivica je napisao(la):
.....Obzirom da se gliste koriste za preradu feklanih otpadaka zanima me da li mogu da preradjuju pseci izmet jer imam odgajivacnicu pasa i taj otpad mi pricinjava veliki problem. Normalno taj humus ne bih koristila za djubrenje zemljista gde se gaji voce, povrce ili zitarice, ali sume su tu, zar ne?
Pseci izmet je potpuno neupotrebljiv. Mislim da je i toksican za gliste.
 
Ja imam mini farmu koki nosilja i konkretno me interesuje da li je moguce iskoristiti zivinsko djubre za uzgoj glista, s obzirom da ima oprecnih misljenja.U knjizi "Gliste-humus" Nenada Rajkovica i Bratislava Minica iz 1986.godine zivinski stajnjak se takodje navodi kao potencijalna hrana za ckg.Koliko sam ja razumeo ono nije stetno,vec se dobija humus losijeg kvaliteta.
 
Pozdrav svim citaocima,
Prosle godine sam pocela sa uzgajanjem kalifornijskih glisti. Nisam uspela da nadjem informaciju koliko jedno leglo moze da proizvede glistenjaka i kako se vrsi njegova berba. Takodje me zanima dali je moguc izvoz glistenjaka i legla kalifornijskih glisti. Unapred zahvalna na svim informacijama.

P. S. Takodje povoljno prodajem legla kalifornijskih glisti.
 
ljudi, sutra slikam moju mini farmu glistica jer ih imam oko 20-ak legala ali ih neradim ozbiljno vec kao rezervnu varijantu i za potrebe mojih jagoda :bravo:
 
Ladybird je napisao(la):
Pozdrav svim citaocima,
Prosle godine sam pocela sa uzgajanjem kalifornijskih glisti. Nisam uspela da nadjem informaciju koliko jedno leglo moze da proizvede glistenjaka i kako se vrsi njegova berba. Takodje me zanima dali je moguc izvoz glistenjaka i legla kalifornijskih glisti. Unapred zahvalna na svim informacijama.

P. S. Takodje povoljno prodajem legla kalifornijskih glisti.

Jedno leglo godisnje utrosi za ishranu 1000-1200kg hraniva, od toga se dobije oko 600kg glistnjaka. Humus se vadi jednom godisnje tako sto se glistama izostavi jedna prihrana. Kada im se nakon toga da prhrana gliste ulaze u taj gornji sloj koji se nakon nekoliko dana pomera, a vadi se donji sloj iz legla gde je zapravo rinfuzni glistenjak.
U Niskoj Banji je registrivano Udruzenje proizvodjaca i potrosaca organskih djubriva kalifornijskih glisti "Bio-humus" Zaplanje gde mozete dobiti sve informacije i eventualno postati clan Udruzenja.
 
pozzzz
ja se bavim uzgojem i prodajoj glista na veliko i malo za ribolovacke radnje ali ocu da se prestanem time baviti jel nemogu da stizem da radim...da li ima ko da je zainteresovan da kupi...cena je po dogovoru....neka mi se javi na pvt...
 
Mene glista zanima isključivo kao izuzetna hrana za uzgoj ribe, tu kalifornijska nije najsrećnije rešenje, znam za neke druge vrste a i za humus/kompost proizvodnju su joj našli konkurenta ali da ne pričam van konteksta ovde, ako nekog zanima neka javi pa da otvorimo temu.
 
futurefarming je napisao(la):
Mene glista zanima isključivo kao izuzetna hrana za uzgoj ribe, tu kalifornijska nije najsrećnije rešenje, znam za neke druge vrste a i za humus/kompost proizvodnju su joj našli konkurenta ali da ne pričam van konteksta ovde, ako nekog zanima neka javi pa da otvorimo temu.
Sta bi za tu novu temu?? :sta:
 
@futurefarming:
Ima još interesenata za novu temu. Ako mogu neki linkovi ili neka lična saznanja o nekim drugim vrstama glista.
:cao:
 
Odg: Problem kalifornijskih glista

Odličan link! :ppozdrav:

U proizvodnji i uzgoju glista postoje zvanično 6 vrsta glista koje se uzgajaju. U Evropi postoje 4 vrste glista i to su: Crvena kalifornijska glista, Eisenia Fetida, Eisenia Andreii i Dendrobena Veneta.

Sve navedene gliste možete da nabavite preko mene. Ja uzgajam dvije vrste, a imam certifkiate za sve 4 vrste glista koje mogu plasirati na naše tržište, tržišta u regionu i tržišta EU.

Od gore navedenih vrsta glista Dendrobena Veneta se pokazala kao najbolja vrsta sa kojom možete da prerađujete sav organski otpad, a ujedno je možete koristiti i za ishranu kod riba, živine i da je koristite kao živi mamac ili u kasi kod ribolova.

Humus ja također proizvodim i možete ga uzeti kod mene, naravno uz atest koji dobijete.

S poštovanjem, Tanja
E:
tatjana.vuckovic@poljoprivreda.ba
 
Odg: Problem kalifornijskih glista

futurefarming je napisao(la):
Odličan link! :ppozdrav:

U proizvodnji i uzgoju glista postoje zvanično 6 vrsta glista koje se uzgajaju. U Evropi postoje 4 vrste glista i to su: Crvena kalifornijska glista, Eisenia Fetida, Eisenia Andreii i Dendrobena Veneta.

Sve navedene gliste možete da nabavite preko mene. Ja uzgajam dvije vrste, a imam certifkiate za sve 4 vrste glista koje mogu plasirati na naše tržište, tržišta u regionu i tržišta EU.

Od gore navedenih vrsta glista Dendrobena Veneta se pokazala kao najbolja vrsta sa kojom možete da prerađujete sav organski otpad, a ujedno je možete koristiti i za ishranu kod riba, živine i da je koristite kao živi mamac ili u kasi kod ribolova.

Humus ja također proizvodim i možete ga uzeti kod mene, naravno uz atest koji dobijete.

S poštovanjem, Tanja
E:
tatjana.vuckovic@poljoprivreda.ba
Ima li toga u Srbiji?
Daleko mi Bosna
 
Odg: Problem kalifornijskih glista

Crvenih kalifornijskih ima, malo po netu zagrebi i naći ćeš sigurno a za ovu belgijsku nemam pojma, ova gospođa ih prodaje ne samo u BiH već ima sertifikat za region pa ih verovatno i šalje nekako. Cene su jake.
 
Odg: Problem kalifornijskih glista

FruitBoy je napisao(la):
@futurefarming
pa ti sve živo znaš! :D

Bato moj, znam možda 0,1% od onog što je potrebno da bih bio dobar poljoprivrednik. :ppozdrav:

francuz, kolega, šta su vam rekli, koliko legala/kg preporučuju za đubrenje glistenjakom jednog ara? Na linku koji je vojin stavio, može se pročitati i preporuka od 2 legla po aru što je 200 legala za hektar i 20 000 evra!
fldh1z.jpg
 
Hajde da oživimo malo ovu temu.
Interesuje me cena glistenjaka. Da li neko od vas prodaje ili zna kako se kreće cena? Druga stvar, interesuje me i cena legla kalifornijskih glista.
 
Nazad
Vrh