Uvoz--- gmo --- u ratarstvo i povrtarstvo ko je za ili protiv vasi komentari

To nema nikakve veze sa gen. mod. organizmima.Hormonska terapija moze da se provodi i na no-GMO biljkama.
 
Sreća je da kasnimo u svemu pa i u bioteku , Gm usjevi naglo izlaze iz trenda , što bi klinci rekli nisu više "IN" . U Americi odakle je i krenulo ove godine se očekuje ogroman pad u zastupljenosti GM tretiranih hibrida . Razlozi su previsoka cijena pogotova sada kada su žitarice pale , pojava rezistentnih korova a i bez njih novi herbicidi su dobri i neizbježni , pojava rezistentnih insekata , a i bez njih šteta i na GM hibridima je nezanemarljiva ako se ne koriste druge metode i insekticidi . Čak je dokazan , neznatan ali ipak veći prinos klasičnih hibrida u istim uslovima zbog nečeg u vezi energije što baš ne razumijem. Štetnost po zdravlje recimo , koje se ovde potencira , tamo ni ne pominju jer niko nije dokazao .

Bilo kako bilo , i da su dozvoljeni ovde , ja prvi nevjerujem da bi išta sijao ako bi bile cijene kao tamo , 50% posto više od klasičnih.
Čudno mi je jedino da se ovde niko ne buni protiv sto posto sumnjivije po zdravlje metode proizvodnje novih hibrida mutanata , samo zato što je to domaće a ne Američko . Sve te mutacije biljnih vrsta da se dobije neka rezistentna generacija na herbicid , bilo suncokret , kukuruz ili šta god su sigurno rizičnije ali tome se niko ne protivi.
 
Jedno je sta bi neko zeleo, drugo dali je to moguće.
@ zcurcic
Razumem vašu zelju da se zdravije hranimo, ali ne verujem da ne znate sta bi bilo kad bi drzava uradila kako kazete.
A zar se i naši tovljenici ne hrane sa GMO sojinom sačmom?
@ ZOLI 549
Kako da utvrdimo GMO u mesu?
ja sam i protiv toga da se kod nas hrane svinje sa tom sačmom. nemamo državu i zato nam je tako. imamo interesne grupe, koje ne rade u interesu države, već ko zna čijem.
 
Profit ili zdravlje biram zdravlje , podmuklo zapadnjacki nam ubacuju kosku da se medjusobno koljemo ,postarace se oni da ce se veliki tovljaci zbog profita i konkurentnosti na kraju zalagati za gmo , uvozno meso oznaciti da je iz uvoza, mozda je gmo a mozda i nije ko hoce da se kocka neka kupuje , domace meso naravno bez gmo soje a to bi moglo postati i brend za izvoz, 100% bez gmo hrane .
 
Domace meso bez gmo soje je naucna fantastika...
NIsta nije naučna fantastika za ozbiljnu državu. Lako bi se to rešilo. Za godinu dana. Kada bi svima redom istarupirali gm soje, ne bi niko ni pomisljo da je seje. Isto tako i za paljenje strnjišta, kada bi neko dobio kaznu da plati, oralo bi se i bez paljenja.
 
Japan i Kina nisu ozbiljne drzave? Da ne pominjem još neku.
Au, al ovde pojedinci šamaraju....
 
:cool:...protivnik sam gmo u meri u kojoj takav usev ugrožava moj konvencionalni usev....to je direktan atak na slobodu i život pojedinca....

...npr...susedov gmo guši svojim polenom moj usev ili rezistentne štetočine ugrožavaju moj usev...



...zdrava ishrana i tako te forice....nek svak o sebi brine...
....a što se tiče konkuretnosti mog konvencionalnog proizvoda...plasman konvencionalnog za mog života neće biti ugrožen...:cool:
 
slazem se CA BLUES komsija je imo problem sa sojom ove godine imo je 10% Gmo u soji jel je komsija pored njega imo gmo
 
Da , jedino u vezi pojave "rezistentih štetočina" nebih se složio , ako se kod višegodišnje upotrebe "GM" soje pojave rezistentni korovi na total , svejedno ne pršćemo soju totalom , sa druge strane pojaviće se onda i rezistentni korovi na bentazon ili neki drugi herbicid koji mi koristimo. Isto je i za insekte u kukuruzu , ista je vjerovatnoća za pojavu rezistentih insekata na neki insekticid bilo da se on koristi klasično prskanjem ili tretmanom biljke "iznutra" .
 
Pitajte nekog ko se razume u medjunarodne odnose kakve bi posledice imala drzava Srbija kada bi zabranila uvoz GMO soje.
Ovo što vi pišete ovde to su samo zelje i lupetanja.
 
Kakve posledice.Kako su Rusi odradili bez posledica.Lepo receno odobravamo uvoz,al prvo dokaz da nije stetno.:osmeh: Mi moramo da uvezemo,pa ako dokazemo stetnost mozda dobijemo izvini.::jako_besan::Za mene je najveca posledica ako ostanemo bez poroda.Svaka zabrana trgovanja vise steti drugima nego nama.Uvozimo mnogo vise kojekakvih ne potrebnih stvari,nego sto izvozimo.Hrane imamo i to NO GMO,a jedino od cega smo zavisni su nafta i gas.To ionako trgujemo sa Rusima,koji nas time ne uslovljavaju.Da li ce biti GMO milke,ili nece,bas me briga,a secer je za Nemacku isao i pod najvecim sankcijama,jer im to treba.
 
SAMA poroda pa jbt mi smo vec malte ne ostali bez poroda zalosno ali istinito.I opet tvrdim da nam niko nije kriv osim nas sami mi smo sebi naj veci neprijatelj a da toga nismo ni svesni.
 
Pitajte nekog ko se razume u medjunarodne odnose kakve bi posledice imala drzava Srbija kada bi zabranila uvoz GMO soje.
Ovo što vi pišete ovde to su samo zelje i lupetanja.

Jedan od glavnih uslova ulaska u STO bila je liberalizacija trgovine GMO.

Rok koji je Srbija dobila od STO da do 15. oktobra dozvoli promet genetski modifikovanih proizvoda, nije ispoštovan. Kako saznaje taj list, Srbiji je STO pokušala da "izađe u susret" time što je bilo dovoljno da izmene zakona o GMO odobri samo Vlada, jer u većini novih članica koje se kandiduju u STO, dozvole prometa GMO mora da odobri i Skupština.
rec je o 2013
 
Šta ćemo koji djavo u STO... da bi uz ionako previše liberalan uvoz još dobili i pravila koja nam nikako ne odgovaraju. I to sada kad BRIK osniva svoju monetarnu uniju i trgovanje u lokalnim valutama da bi se oslobodili tih krvopija iz STO, MMF.... Ceo naš golemi izvoz može da se reši sa par bilateranih sporazuma, ulazak u STO je samo stavljanje okova na roba.
 
Dzionik pa imamo sporazum sa rusijom pa nefunkcionise,mada mislim da nam je dovoljan i sporazum samo sa moskvom u bukvalno svakog grani,samo za to je potrebna volja drzave i odluke od cega konacno mi mozemo ziveti i zaposliti ljude to je definitivno poljoprivreda, samo tako nemisle ,korumpirani politicari.Moze i ovako samo treba biti lucidan u odlukama,svi mi vidimo da mi kao poljoprivrednici bilo mali ili veliki,nemozemo uci u trku sa ostalima,bas iz razloga sto svi rade GMO i vec u startu su u prednosti treba dozvoliti GMO pa isti taj njima izvesti kad hoce da zderu to sranje,ovo pricam za velike proizvodjace koji rade komercijalu ,a kod nas sitni da proizvode pravu robu a po prodajnim centrima oznaciti sta je GMO a sta je nase pa nek voli ko sta izvoli i sve smo resili
 
Nazad
Vrh