Uticaj agrotehnike na kvalitet zemljišta

oldtimer

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2008
Poruka
2.430
Lokacija
Zrenjanin/Tomaševac
Prevrtanjem zemljista(oranjem) se podstice aeracija zemljista, sto dalje podstice rad mikro organizama.Oni razlazu organsku materiju(sto implicira da ako se ne koristi stajsko djubrivo dolazi do razlaganja humusa)...To u krajnjoj liniji dovodi do smanjenja plodnosti zemljista!!
Preporuka nauke je da se na zemljistima koja se ne djubre stajnjakom sto manje ore, da bi se ocuvala plodnost!
 
oldtimer je napisao(la):
Prevrtanjem zemljista(oranjem) se podstice aeracija zemljista, sto dalje podstice rad mikro organizama.Oni razlazu organsku materiju(sto implicira da ako se ne koristi stajsko djubrivo dolazi do razlaganja humusa)...To u krajnjoj liniji dovodi do smanjenja plodnosti zemljista!!
Preporuka nauke je da se na zemljistima koja se ne djubre stajnjakom sto manje ore, da bi se ocuvala plodnost!
jel ti to mislis da ja onda gresim ako orem zemlju 3 put u godini,ali ja sam primetio da je na 3 put oranoj zemlji najbolji kukuruz a na onim samo jednom oranim nije takav,i znam ako ja 3 put uzorem da mikroorganizmi to vec rade svoj posao i razlazu slamu ili biljne ostatke i tako djubre zemlju i ja ako 3 put orem isprovociram sve korove na toj njivi i unistim ih sa plugom i spremacem,a i 3 put orana zemlja se mnogo lakse obradjuje jer nema grudve i ima najvise vlage pa to dobro dodje u vrelim julskim danima mada smo na jednoj njivi lane bacili 3 tone stajnjaka onako samo na 100metara od uvrati tako da tamo ima i dodatnog djubriva koje ja jako korisno za kukuruz :ppozdrav:
 
oldtimer je napisao(la):
Prevrtanjem zemljista(oranjem) se podstice aeracija zemljista, sto dalje podstice rad mikro organizama.Oni razlazu organsku materiju(sto implicira da ako se ne koristi stajsko djubrivo dolazi do razlaganja humusa)...To u krajnjoj liniji dovodi do smanjenja plodnosti zemljista!!
Preporuka nauke je da se na zemljistima koja se ne djubre stajnjakom sto manje ore, da bi se ocuvala plodnost!
ajde mi sad objasni, ako zaorem slamu ili kukuruzovinu, kako ce ona da istruli u zemlji i postane humus BEZ VAZDUHA!!! :sta:
 
Ne Dzoni, ne gresis, ali recimo kad bi uzeo njivu od recimio 2ha, i polovinu orao triput, a polovinu jednom godisnje, za 20 ak godina bi imao veliku razliku u plodnosti.Humus se me razlaze bas tako lako, ali se i ne nadomesta tako lako...
Jbg, to su podaci koji su dobijeni preciznim merenjima.Vojvodjanske njive su u proseku izgubile 1% humusa od uvodjenja traktora...

I da, gresis da se lakse ore njiva koja je vise puta orana....uglavnom je tako, ali ima izuzetaka, kao npr prosla godina.....

@Case ih
Sta ustvari pitas?
 
Oldtajmeru normalno da se humus smanji kad se ne dodaje stajnjak a organske materije posle zetve se spale ili odnose u vidu glavnog proizvoda ili nusproizvoda /slama ,tulaj ..../
 
oldtimer je napisao(la):
Preporuka nauke je da se na zemljistima koja se ne djubre stajnjakom sto manje ore, da bi se ocuvala plodnost!
Ako se zaore slama treba je sto vise puta prevrtati da slama dobije vazduha da bi istrulila, a ti kazes da treba sto manje da se ore.
U sustini ja prvi put cujem da oranje necenu steti! :sta:
 
oldtimer je napisao(la):
Prevrtanjem zemljista(oranjem) se podstice aeracija zemljista, sto dalje podstice rad mikro organizama.Oni razlazu organsku materiju(sto implicira da ako se ne koristi stajsko djubrivo dolazi do razlaganja humusa)...To u krajnjoj liniji dovodi do smanjenja plodnosti zemljista!!
Preporuka nauke je da se na zemljistima koja se ne djubre stajnjakom sto manje ore, da bi se ocuvala plodnost!

Wikipedija kaze da je humus krajnji produkt razlaganja zemljista "In soil science, humus refers to any organic matter that has reached a point of stability, where it will break down no further and might, if conditions do not change, remain essentially as it is for centuries, if not millennia" tako da se humus ne moze dalje razlagati kao sto si ti napisao.(ili se veoma sporo ako i uopste razlaze)
Koliko sam ja znao o humusu je da se dobija razgradnjom lignina iz biljaka.Mikroorganizmi razgrađuju lignin tako da pises da oranje pospesuje aeraciju,aeracija rad mikroorganizama pa logicno je da onda oranje povecava sadrzaj humusa u zemnjistu.
Pitanje je sad da li za mikrobiolosku razgradnju lignina potreban kiseonik ili ne,odnosno da li je aeroban ili anaeroban proces od toga bi trebalo zavisiti da li je bolje cesce oranje zemlje ili ne.

Ovo sto Janko radi po meni mislim da nije bas i najbolje za plodnost zemljista jer suncani zraci ce unistiti one mikroorganizme koji se nalaze u povrsnom sloju a bas ti mikroorganizmi su odgovorni za sadrzaj humusa u zemljistu.
Mislim da ugoriti i ostaviti zemlju da se sunca u julu i avgustu nije bas najpametnije...ja cu moje potanjirati a ugoricu pocetkom septembra kad prođu malo vrucine.
 
Rekao sam da njive koje se ne djubre stajnjakom treba sto manje obrdjivati....
Evo primer...Skinete psenicu, razbacate slamu , i ugarite njivu.
Prevrtanjem zemlje povecavate njenu zapreminu, a samim tim kapacitet za vodu i vazduh.To dovodi do razvoja mikroorganizama koji razlazu slamu, zaorane korove, itd....deo se pretvara i u humus(Hvala Rastislave, to bash nisam znao da se stvara samo od lignina u biljkama, mislio sam da se stvara od svih delova biljke!)....Kako vreme prolazi, zemljiste se sleze, pa zamire i aktivnost mikroorganizama.
E sad ako vi posle nekog vremena opet orete njivu, opet pospesujete razvoj mikroorganizama, koji sad nemaju neki izbor hrane, pa razlazu i humus....na taj nacin smanjuju plodnost zemljista...

Nisam ja rekao da je oranje stetno u apsolutnim kategorijama, vec sam naveo i poseban slucaj...
 
Napisao sam da je humus krajnji produkt raspadanja organske materije tako da se ne moze vise razloziti.Humus pretezno nastaje raspadanjem lignina iz biljke ali i iz drugih organskih materija biljke (secera,proteina,skroba...)
Humus ima crnu ili tamno smeđu boju zbog akumulacije ugljenika.
 
Ne bih rekao da se razlaze, vec da se iznosi iz zemlje u obliku poljoprivrednih proizvoda i nusproizvoda.
 
E ajde sada onda objašnjenje: ako se u Vojvodini već duži niz godina ne unosi stajnjak u zemljišta, ili se unosi vrlo malo i na malim površinama, kako onda da je samo toliko malo smanjen % humusa?
 
Ne usvaja biljka humus vec koliko sam shvatio humus sluzi kao jonoizmenjivac i apsorbuje jone u gornjem sloju zemljista sprecavajuci da ispiranjem odu u dublje slojeve.Humus se veoma sporo ralaze koje se meri stotinama ili hiljadama godina a dobija se razgradnjom organskih delova biljaka tako da po meni bas je to iznosenje organske materije (poljo proizvoda i nusproizvoda) odgovorno sa smanjenje humusa u zemljistu.Mislim da je to presiroka tema za ovaj forum pa ja necu dalje.
 
http://209.85.129.132/search?q=cach...j+humusa&cd=10&hl=en&ct=clnk&client=firefox-a
Post je spojen: [time]1248117522[/time]
_________________________________________________
deo texta "Intenzivnije iskorišćivanje zemljišta deluje se na gubitak humusa. Povećanom frekvencijom obrade
zemljišta ubrzava se mineralizacija organske materije, a dubokim se okretanjem zemljišta snizuje sadrţaj u
gornjem sloju zemljišta"

"Primena herbicida utiče na sadrţaj organske materije, jer smanjuje potrebu obrade radi uništenja
korova, a ponekad se takva obrada i ne vrši. Na taj način ne čuva se samo humus nego i struktura zemljišta"

To je sve sto sam hteo da kazem, necu ni ja dalje....trebao bi nam letnji dan do podne
 
branko je napisao(la):
E ajde sada onda objašnjenje: ako se u Vojvodini već duži niz godina ne unosi stajnjak u zemljišta, ili se unosi vrlo malo i na malim površinama, kako onda da je samo toliko malo smanjen % humusa?

Branko, u Vojvodini se % humusa prepolovio, sa 7-8 % je došao na 3-4 a negde i manje a to nikako nije "malo smanjenje".
Kod nas je problem nedostatak stajnjaka zbog manjeg stočnog fonda i drugačijeg sistema držanja stoke. Ali zaoravanjem kompletnih žetvenih ostataka i dovoljno min. đubriva se nivo humusa može održati a čak i povećati.

Pod humusom se najčešće podrazumeva sva mrtva organska materija koja u složenom procesu prelazi u tzv trajni humus. On jeste relativno stabilan ali se i on na kraju mineralizuje i pretvara u CO2, vodu, nitrate i dr. i tek tada postaje ponovo dostupan biljkama. Dakle biljke ne mogu usvajati humus nego produkte njegove razgradnje.

E sada dilema orati ili ne orati t.j. koliko puta orati. Svako ima neki svoj sistem rada. Kako god radili imajte na umu da se intenzivnom obradom podstiče proces mineralizacije a samim tim se i smanjuje % humusa. Da ne spominjem koliko se zemljište sabija svakim prolazom po njivi. Zbog toga se na zemljištu sa manjim % humusa savetuje što manje obrade.
 
Da, i upravo iz tog razloga u SAD je jako raširen proces redukovane obrade, jer su do sada sa konvencionalnom obradom strašno degradirali zemljište.
Znači minimalizovana obrada zemljišta i smanjen broj prohoda, pa samim tim, i sabijanje zemljišta.
Rezultat je mnogo veće prisustvo korisnih mikroorganizama u zemljištu i samim tim i veći % humusa.
 
@ Branko
Takvi smo mi ljudi, prvo sve uništimo, pa posle saniramo posledice :haha:
Na svu sreću mi nismo baš toliko uništili zemljište ali treba učiniti dosta toga da se dalje ne degradira ono što je ostalo. Pod broj jedan prestati sa spaljivanjem žetvenih ostataka. Ako već nema stajnjaka vratiti bar nešto, inače...
 
80-etih godina iz predmeta agrohemija nije bilo knjiga vec samo skripte.Profesori nisu izdavali knjige posto su se saznanja iz te oblasti toliko brzo menjala te bi za kratko vreme bilo smesno to sto je napisano.
 
Ja redovno bacam stajnjak,ali palim biljne ostatke jer ih ne mogu zaorati.Ako budemo imali neki bolji traktor i plug,zaoravacemo sve!
 
Nazad
Vrh