Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Rekao bih po slikama da ti dzakovi nisu dobro nabijeni.
 
Ja 15tog januara skuvao 150 dzaka p 80 i ponovo zelena plesan. Izbacio sam 100 dzaka ostalo 50 ali i oni su verovatno zarazeni. Dzakovi slabo prorascuju neznam zbog cega. Tek desetak dzaka su pobeleli ovi ostali nista i onda nastupa plesan. Temperatura u dzakovima od 24 do 30. Kuvao sam 30min mozda i duze, slama je zdrava ali nije seckana.
Ako je seme ispravno onda pravim negde ogromnu gresku i to 2put za redom.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]:sta:
 
Ma mismo samo laici sa manje ili više iskustva zvao sam polj fakultet u bgd u vezi zelenila i znaš koji je odgovor vlaga : 1velika 2 ako si imao i pre zarazu ostala njema micelija , jasam bacio 5 tura po 450-500 dzakova minus ogroman sad sam kupijo zivu sodu za dezinfekciju ako ona ne pomogne da pobijem gamad nece ništa
 
Sta reci. Ja 2 ture po 150 dzakova sam bacio. Trenutno sam ugasio proizvodnju.
Probacu sam da proizvedem micelje pa ako uspe uspe.
Juce sam 1 dzak raseko na pola koji nije proraso i koji nije imao plesan i unutar njega stoji seme kao da sam ga sad sejao. Micelje kao da nije aktivno a temp. 25c.::lose::
 
2put sam uzimao u Backoj Topoli Hk35, sad sam uzeo italijansko seme p80. Mislim da je ovo seme dugo stojalo. Kad sam sejao bilo je suvo i nije imalo onaj miris pecurke.
 
Hvala za opomenu da nesmem da pitam od koga je uzimao a po celom sajtu se prica
 
Poslednja izmena od urednika:
Borca da li sam pravis supstrat ili kupujes? Ako sam pravis napisi ukratko kako pasterizujes slamu.
 
Poslednja izmena:
Imamo veliku pec za parno grejanje kupljena od jedne firme polovna kojom proizvodimo paru ona dalje ide u komoru koja je stara hladnjaca uparavamo na 65+cu slami merimo na 4-5 mesta ,
 
Zelena plesn je najvece zlo koje moze da zadesi proizvodjaca ako nema vise komora u kojima proizvodi. Ja imam komoru u kojoj stane 700 dzakova u koju odlazem svaki sumljiv dzak i tu radja. Doduse porad nje imam 4 tunela po 150 + 2 komore po 300, jednu od 500, jednu od 350 + jednu od 620 dzakova. Tu komoru gde smestamo sumljive i zarazene dzakove zovemo SOK SOBA. Jednostavno iskasapimo mesta gde je plesn ili ako je skroz plesniv skinemo ceo dzak. Pustimo ga da da prvi talas koji rodi izmedju 1 i 3 kg pa ga onda izbacujemo.Grehota je baciti zasejan dzak zbog plesni. Zasto se ona pojavljuje? U 99% slucajeva su 2 razloga. prvi je visak vlage u dzaku, koji se resava vesanjem dzakova a drugi je SLAMA. Losa slama je jedno veliko zlo. Micelij kod plesni ne igra toliku ulogu kolko se smatra...
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Meni dzakovi vise ovako to bi trebalo da je dobro. Znaci vlaga nije.
Slama nije ni jednom kisla.
Ostaje samo da sam je nedovoljno pasterizovao.
 
Ne slama je ok znaci sva je lepa kad je meljemo svaku gledamo nema šanse da promakne , vlaga nije ? zašto znamo da nije , kolega cija je komora seje isto i uparava isto i slama je ista znaci sve sa jedne gomile postoji šansa a toje 100% SIGURNO daje plasni bacila svoju miceliju u prostoru i stalno krece , sad smo uzeli ZIVU SODU i sanjom cemo da radimo dezinfekciju + ostali preparati .
Onda neznam sad cu probati daje kuvam kao i pre štosam radio pacu videtiako opet ne uspe onda je kraj neradim više a verovatno ni moji drugari
 
A da li ti zelenilo krece od rupe koju si izbusio na dzaku? Po mom misljenju ako ti je plesan ostala u prostoriji onda bi zaraza krenula od rupe koju si izbusio.
Kod mene na 2 dzaka je klijalo zito to je znak da nisam dovoljno kuvao.::lose::
 
Ja 15tog januara skuvao 150 dzaka p 80 i ponovo zelena plesan. Izbacio sam 100 dzaka ostalo 50 ali i oni su verovatno zarazeni. Dzakovi slabo prorascuju neznam zbog cega. Tek desetak dzaka su pobeleli ovi ostali nista i onda nastupa plesan. Temperatura u dzakovima od 24 do 30. Kuvao sam 30min mozda i duze, slama je zdrava ali nije seckana.
Ako je seme ispravno onda pravim negde ogromnu gresku i to 2put za redom.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]:sta:


Milose , nemoj da se ljutis ali po ovoj slici temperatura prostora ti nije bila veca od 12 do max.15 stepeni , miceli ako je na sobnoj temperaturi cca 22 stepena , dzak proraste do 30% za 4 do 5 dana , do tada zelena pljesan ne stigne da se aktivira jer joj treba izmedju 7 i 9 dana da krene , za 9 dana ako je sobna temperatura 22 a to je onda u vreci oko 25 stepeni do max 27 sto je i neki max. proraste 100% , mogu da budu dva razloga , ili je bio topal supstrat kod zasijavanja , ili je niska temperatura prostora nakon zasijavanja , naravno da uzmemo u obzir da je micelium ispravan , trece ne postoji , znam iz iskustva .

Sto se tice kuhanja slame , a to svi misle da znaju pa ispadne da ne znaju , slama se kuha na 80 stepeni minimalno 45 minuta , nakon toga se tako vrela stavlja na hrpu na cist najlon i pokriva da bude zatvoreno od utjecaja zraka do sutradan , tu se nastavlja pasterizacija na nekoj temperaturi od oko 60 stepeni do sutradan , a i visak vode se ocjedi , nakon toga se rasiri slama da se ohladi i pomogucnosti se pokrije tim najlonom da ne padaju spore od pljesni , tako se slama ohladi za par sati i nakon toga se vrsi zasijavanje miceliuma.
Jos jedan savjet , ne stedite na miceliumu , ide na 25 kg vrecu 0.7 litara po vreci , minimum je 0.5 litara , ispod toga zaboravite ako zelite da imate konstantan uspjeh.

Meni je prosjek prinosa bio 21% , ( kupovni supstrat ) sto je jako dobar rod , to vam moze potvrditi svatko ko se duze bavi uzgojem bukovace , jednom sam imao 30% al je to bila pocetnicka sreca , sam sam pravio supstrat .
 
TEMPERATURA u prostoriji je prva 5 dana bila 22c. Posle 5 ili 6 dana temperatura u kompostu je dosla na od 28 do 32c. Onda sam temp. u prostoriji oborio na 19, tako da je temp. u kompostu bila od 25 do 28c. Ova temp. u kompostu od 32c je bila samo na desetak dzakova.

Ovo za pasterizaciju sto si napisao mislim da je to najbolji nacin. Jer sam prvih 10 dzaka skuvao dan pre i njih sam ostavio na gomilu i sutra dan punio te dzakove. Tih 10 dzaka su za 10 dana pobeleli. ali je i njih zelena plesan napala posle 15 dana ali mozda samo 10%.
Nekolko dzaka sam raseko 17 tog dana koji nisu prorasli i u njemu stoji seme ne aktivno. Ja mislim da je ovo seme sto sam uzeo dugo stajalo jer je bilo suvo kad sam ga mrvio i nije imalo onaj jak miris pecurke. Inace stavljao sam 1l po dzaku.
 
Dalije neko uzimao od marka ? jasam uzeo sad 20L za probu .
Mislin danas svi ovi prodavci da izvinete zezaju sveje to umnozavanje ova sad micelija je navodno sveza i orginalno pakovanje neznam više štacu , štose tice kolicine micelije ja stavljam 350g na 10 kg slame uparene
 
Evo da i ja dam neki komentar.Dugo sam se bavio uzgojem bukovače ali sam prestao zbog slabe prodaje.Najveći problem kod uzgoja bukovače je zelena plijesanj, koja nije predstavljala veći problem dok nisu zabranili upotrebu benomila.Probavao sam na puno načina da pasteriziram supstrat ali mi se najbolji pokazao kad sam koristio niže temperature za pasterizaciju (55C 24 h) čak i kad sam zasijavao bez kuhanja uz upotrebu mankozeba bilo je bolje nego uz kuhanje na 100C
 
Ja sam zasejao od pocetka sezone preko 15 tona ni jedan jedini dzak mi nije imao zelenu plesan, znaci kada pricamo o plesni( ni jednu jedinu tacku)
 
Nazad
Vrh