Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Ja imam tri razlicita semena u plodonosenju i na svakom dzaku mi je bio isti problem, i nema sanse da bude do semena, tu je problem vremenski uslovi veruj te mi, videcete na prolece kako ce da bude pecurka lepa i velika. Hladan vazduh je bukvalno osusi i nema snage da raste, presece je. Vrata su mi nocu zatvorena a preko dana otvorena, ako je malo lepse veme onda otvorim sirom, ako je lose vreme hladije je i duva vetar onda ih malo pritvorim, nisu skroz otvorena,ako imas creva kroz koja ti prolazi kiseonik slobodno skini da moze vazdus slobodo da cirkulise kroz tu rupu i vrata, i razliku mozes videti tek posle dve nedelje.

Ljudi, razmislite malo nemoguce da vecina nas ima isti problem samo zbog kiseonika, znaci nemoguce...
Ja u komori imam regulator ugljendioksida koji radi besprekorno. Pa sam imao problem

- - - - - - - - - -

kako se postavljaju slike, zaboravio sam, nisam dugo postavljao?
 
Ja sam recimo imao turu kojoj je bilo trece kolo, i koju nisam mogao da ispratim jer nisam bio kuci, ostalo nesto malo, radila je ventilacija i svetlo bez vazduha ali je temperatura bila 3-10 stepeni. I kada sam usao posle nekog vremena rasle su pravilno, deblje dosta doduse, ali su bile crne, ja sam ih i jeo i ok su bile, ali je svaka izrasla kako treba, i nije se krivilo. Jos plus nisam kvasio, nego sto je vlage uslo preko ventilacije.
 
J
kako se postavljaju slike, zaboravio sam, nisam dugo postavljao?

Odes na sajt dodaj.rs, tu odmah imas opciju izaberi (browse), izaberes sa svog racunara, pa ides na dodaj, mozes jednu po jednu, a brze ti je vise od jednom, ali do 5 MB ukupno, pored svake ti se pojavi url adresa. Onda dodjes ovde, pa kada pises poruku ides na ikonicu insert image i tu se pojavi polje u koje kopiras url. Mislim da nista nisam preskocio.

Sto se mojih pecurki tice, i ja mislim da je kiseonik problem, probacu sa vecom cirkulacijom vazduha.
 
To izgleda od prilike ovako ali ovo je 3 dan branja tako da je pola vec skinuto, tako da je bilo vise,nisam se setio ranije da slikam, sledece tura mi stize za 20 dana pa kacim slike


img201312270930521.jpg
 
To izgleda od prilike ovako ali ovo je 3 dan branja tako da je pola vec skinuto, tako da je bilo vise,nisam se setio ranije da slikam, sledece tura mi stize za 20 dana pa kacim slike


img201312270930521.jpg

E vidis ljepo na ovoj slici sa gljivama tvojim imas 2 problema , to je niska temperatura u prostoru , za to su ti gljive tako tamne i imaju debele vratove , a malo kisika i za to su ti takom malo izduzeni vratovi , a to sto nemas previse CO2 to ne znaci da imas dovoljno kisika .
Sada ne znam koji soj imas ali ovo je pravilo , za ljetne sojeve da je temperatura kod prorastanja supstrata izmedju 23 i 25 stepeni a kod plodnosenja izmedju 18 i 20 stepeni i ako solidno rastu i na temperaturama i do 16 stepeni.
Zimski sojevi imaju trebaju temperaturu prorastanja od 18 do 25 stepeni akod plodnosenja od 14 do 18 stepeni i ako solidno rastu i na temperaturama do 12 stepeni , ima i jedan talijanski soj bukovace , ne znam sada tocno koji ali moze da raste na temperaturama od 7 do 14 stepeni.
 
Druze, temperatura je izmedju 14 do 18 stepeni, kiseonika ima dovoljno napisao sam da koristim regulator ugljendioksida koji sam regulise isti co2, tako da mi u komori nikada ne zafali kiseonik, uvek se izmenjuje, znaci u komori imam sondu koja prati co2 i uvek ima kiseonika tako da nikada mi nije falio kiseonik, ako me razumes?
 
Druze, temperatura je izmedju 14 do 18 stepeni, kiseonika ima dovoljno napisao sam da koristim regulator ugljendioksida koji sam regulise isti co2, tako da mi u komori nikada ne zafali kiseonik, uvek se izmenjuje, znaci u komori imam sondu koja prati co2 i uvek ima kiseonika tako da nikada mi nije falio kiseonik, ako me razumes?

Ne znam dali tazumijes kako ta sonda radi ali posto sam ja elektronicar sada cu pokusati da ti objasnim , ta sonda mjeri mikrograme ili miligrame CO2 po 1 kilogramu vazduha ili nekoj drugoj jedinici mjere , ne znam koja je kod tebe mjera , a posto vazduh sadrzi vise plinova a ne samo kisik , znaci i dusik ,arkgon , vodik , i tako redom znaci da ne mozes da tvrdis da ima dovoljno kisika , ako hoces da znas dali imas dovoljno kisika moras da imas sondu koja mjeri kisik a ne ugljik , ali ono naj vaznije je da ako ti imas ugljik na dozvoljenom nivou to ne znaci da ti je kisik prisutan u dovoljnoj kolicini , inace je neko pravilo da se svakih sat vremena kompletan volumen prostorije mora zamjeniti 2 x novim svjezim zrakom , to bi ti bila recimo neka normalna kolicina zraka u prostoru , a kazem to sto je tebi CO2 na nivou to ne znaci da je kisik takodjer na nivou.
 
Temp. 13-16. vazduha ubacujem dosta. Imam 2 vent. Jedan na sredini koji ubacuje a drugi na suprotnom kraju u cose koji izbacuje. Oba se pale istovremeno. Ima 8 stapa neonki ali nisu pravilno rasporedjeni. Nisu tacno izmedju redova. Mozda je do toga.
 
Mislim da je problem u tome sto ubacujes hladan vazduh. Moras da nabavis grejace koji se postavljaju ispred ventilatora. a tajmere podesi da rade na svaka dva sata po 5-10 minuta. Drugo sto mogu da vidim po gljivi jeste da nemas dovoljno svetla, Moras da postavis neonke na zidove kako bi sve dobile dovoljnu kolicinu svetla. Trece, ne vidim najbolje ali koliko mi se cini na slici br3 vidim da su ti dzakovi jedan uz drugi i da je jedan vec prosecen, odnosno da si vec uklanjao budj? Ako jesi, po slici br1 cini mi se da to nisi uradio na vreme. Budj kada se pojavi baca svoju prasinu nakon samo nekoliko sati, tako da mislim da bi trebao malo vise da povedes racuna o sterilnosti prostorije za plodonosenje.

- - - - - - - - - -

Temp. 13-16. vazduha ubacujem dosta. Imam 2 vent. Jedan na sredini koji ubacuje a drugi na suprotnom kraju u cose koji izbacuje. Oba se pale istovremeno. Ima 8 stapa neonki ali nisu pravilno rasporedjeni. Nisu tacno izmedju redova. Mozda je do toga.
Sto se tice ventilacije, ne treba da ti se oba pale istovremeno, bar po knjizi. Podesi ih tako da na svaka dva ubacivanja vazduha jednom izbacujes vazduh, tako ces zadrzati vlagu u prostoriji. A recimo 4-5 sati pred branje, ukljuci da ti izbacuje vazduh, kako bi spustio vlagu sa 80%-95% na 65%.

- - - - - - - - - -

Slazem se sa clanom "mojalovaa" Definitivno ti je potrebno vise svezeg vazduha.
 
Temp. 13-16. vazduha ubacujem dosta. Imam 2 vent. Jedan na sredini koji ubacuje a drugi na suprotnom kraju u cose koji izbacuje. Oba se pale istovremeno. Ima 8 stapa neonki ali nisu pravilno rasporedjeni. Nisu tacno izmedju redova. Mozda je do toga.

Ako ti se pojavi na vrecama da je bukovaca zadebljana i deformirana , onako naboran sesir i da po sebi ima neke dlacice ili slicno tome i jako je tamne boje , to se meni desavalo sa madjarskim supstratom i rec je o nekoj genetskoj deformaciji miceliuma , desava se usljed neogranicenog broja razmnozavanja ili mozda cak i ako si koristio neki od fungicida u pripremi supstrata , a moze se desiti i zbog infekcije miceliuma sa nekom bakterijom al sam zaboravio kojom , ja sam ih samo pocupao i pobacao , nicalo je iz te vrece i dobre a i takve gljive
 
Da , na dosta dzakova mi se pojavljuje ta gljiva. U pocetku sam je skidao i bacao sad vise ne. Posle bozica izbacam dzakove i onda jedna dobra dezinfekcija.
 
Ako ima neko manuelnu pakericu da proda nek me nazove na 060 30 89 472, treba mi za jednog mog koperanta, ubi me covek, sve donosi uvece pecurke, da mu kupim da pakuje sam...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi moze li pomoc u vezi bukovaca ? Ja inace gajim za sebe po 5-6 dzakova i prosle godine sam sejao i bile su super,imao sam preko celog leta pecurke. Sad sam sejao pre 2 meseca i pocele su da nicaju pre oko nedelju dana,i bas ih puno ima,ali su buketi nekako mnogo gusti i nece da rastu . U cemu moze da bude problem ?
sdc12011.jpg
sdc12014.jpg
sdc12028.jpg
sdc12029.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi moze li pomoc u vezi bukovaca ? Ja inace gajim za sebe po 5-6 dzakova i prosle godine sam sejao i bile su super,imao sam preko celog leta pecurke. Sad sam sejao pre 2 meseca i pocele su da nicaju pre oko nedelju dana,i bas ih puno ima,ali su buketi nekako mnogo gusti i nece da rastu . U cemu moze da bude problem ?
sdc12011.jpg
sdc12014.jpg
sdc12028.jpg
sdc12029.jpg


Ako ti se pojavi na vrecama da je bukovaca zadebljana i deformirana , onako naboran sesir i da po sebi ima neke dlacice ili slicno tome i jako je tamne boje , to se meni desavalo sa madjarskim supstratom i rec je o nekoj genetskoj deformaciji miceliuma , desava se usljed neogranicenog broja razmnozavanja ili mozda cak i ako si koristio neki od fungicida u pripremi supstrata , a moze se desiti i zbog infekcije miceliuma sa nekom bakterijom al sam zaboravio kojom , ja sam ih samo pocupao i pobacao , nicalo je iz te vrece i dobre a i takve gljive
 
Zadebljana je i mnogo su gusti ovi buketi,mada ima i poneka normalnog izgleda. Nisam koristio nista kod pripremanja. Kad sam porucivao micelijum bio je zalutao u posti pa mi je stigao posle 10 dana i sav je bio zgrudvan,jel moguce da mu se tad desilo nesto ? Postoji li neko resenje za ovakve anomalije ?
 
Zadebljana je i mnogo su gusti ovi buketi,mada ima i poneka normalnog izgleda. Nisam koristio nista kod pripremanja. Kad sam porucivao micelijum bio je zalutao u posti pa mi je stigao posle 10 dana i sav je bio zgrudvan,jel moguce da mu se tad desilo nesto ? Postoji li neko resenje za ovakve anomalije ?


Na zalost ne , postoji mogucnost da u iducem rodu da i nesto ispravnog roda ali na zalost az tebe je ovo propala tura sa bukovacama.
 
Nazad
Vrh