Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Zdravo svima. Nov sam u ovom poslu i na forumu, pa imam puno nedoumica. Trenutno me interesuje da li pecurke koje imaju bele sesire znaci da su prezrele, tj. da su trebale ranije da se beru. Meni deluju dobro i zdravo, a mislim da su ranije brane da bi bile mnogo male. Sta vi mislite?
 
Zdravo svima. Nov sam u ovom poslu i na forumu, pa imam puno nedoumica. Trenutno me interesuje da li pecurke koje imaju bele sesire znaci da su prezrele, tj. da su trebale ranije da se beru. Meni deluju dobro i zdravo, a mislim da su ranije brane da bi bile mnogo male. Sta vi mislite?

Mislim da bi trebao da stavis sliku pa ce mo ti moci vise toga da kazemo , gljiva moze biti bjela iz vise razloga , malo svjetla , previse Co2 , prevelika temperatura u prostoriji i slicno , daj slike pa da vidimo.
 
imag0333.png

Evo slike. Kako deluje, cini li vam se da nesto nije u redu i sta?
 
Po mom misljenju , malo je svjetla i treba vise kisika.

Izvini, nisam te razumeo sta mislis: da je pecurka svetlije boje nego sto treba da bude ili da joj treba vise svetlosti :sta: . Ovo za kiseonik mi je jasno :)
 
Do nicanja je bila oko 16-18 stepeni, sada je i napolju hladnije pa je i unutra oko 12-14 stepeni. Ovo je slika od pre desetak dana. Kupio sam micelijum pa kuvao sam slamu. Grejem prostoriju i svetlo mi je ukljuceno 10-12h dnevno, ali mislim da mi je vazduh problem.
 
Za boju pecurke utice temperatura, ako je hladnije ona je tamnija, ako je toplije ona je svetlija...
 
Vece imam problem sa zelenim plesnima vec 3 tura po 30% pozeleni

- - - - - - - - - -

uparavamo 2 x na 75-80% dezinfekcija benomil prostor varikina krec
neznam šta više da uradim unapred hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Ili nije dobra pasterizacija, ili je slama losa...

- - - - - - - - - -

Ja nestavljam ni trunku hemije, svaki dzak mi je beo, od kako sam poceo da radim ni na jednom dzaku mi se ni jedna tackica zelena nije pojavila.
 
Neznam jedan moj prijatelj uparava u mojoj komori i njemu je uvek ok istu i slamu koristimo .
kako uništiti budz osim bacanja dzakova?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne on koristi seme iz madjarske a ja iz vojvodine tj subotice

- - - - - - - - - -

Dali mozda neko ima nekakav crtez mašine za punjenje dzakova?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne on koristi seme iz madjarske a ja iz vojvodine tj subotice

Promjeni sjeme odnosno micelium , druga stvar je bitna , da kod prorastanja imas temperaturu supstrata oko 25 stepeni kako bi se miceli dovoljno brzo razvio i zauzeo supstrat da ne moze da ga preuzme zelena pljesan , prva 2 tjedna dok ti vrece ne prorastu do kraja uopste ne treba da imas svjetlo niti svjezi zrak da ubacujes , pa je tako lakse drzati vecu temperaturu u prostoru , kada vrece prorastu , znaci nakon nekih 14 dana naglo obaras temperaturu u supstratu na nekih 16 stepeni a moze i nesto manje kako bi potakao supstrat na frutifikaciju ili plodnosenje odnosno da ti se pocnu pojavljivati gljive na supstratu i ubacujes svjezi zrak , pisao sam o tome nagdje na 5 ili 6 strani mislim , imate samo 19 strana pa procitajte to , ima dosta informacija , ja sam do sada procitao sigurno 12 knjiga o uzgoju bukovaca pa opet mi se desava da ne znam sta je ljudima problem sa bukovacom.

Sto se tice onog sto nisi razumio sa svjetlom , znaci imas malo svjetla , nema veze sto ga drzis upaljenog 12 sati ako nemas dovoljno luksa , svjetlo mora biti toliko kao da ste u malo debljoj hladovini po danu , recimo kao ispod orahove krosnje u pol dana a to je dosta svjetla.
 
Imam ja odlicnu masinu, prodajem je treba mi lova da sredim drugu komoru.

- - - - - - - - - -

mojalovaa da li si naisao mozda u tim knjigama sto si citao koliko je optimalno drzati CO2, na koliko ppm? Posto ja imam regulator koji pali ventilatore kad treba.
 
Sto se tice onog sto nisi razumio sa svjetlom , znaci imas malo svjetla , nema veze sto ga drzis upaljenog 12 sati ako nemas dovoljno luksa , svjetlo mora biti toliko kao da ste u malo debljoj hladovini po danu , recimo kao ispod orahove krosnje u pol dana a to je dosta svjetla.

To sam ja pitao, hvala ti.
 
Gdesi našao tolike knjige ? u srbiji ima samo Koso i Dušanka ako mozeš na pp dali daš naslove

- - - - - - - - - -

Ilijabg dali mozeš dami na pp daš broj dase cujemo u vezi mašine
 
Imam ja odlicnu masinu, prodajem je treba mi lova da sredim drugu komoru.

- - - - - - - - - -

mojalovaa da li si naisao mozda u tim knjigama sto si citao koliko je optimalno drzati CO2, na koliko ppm? Posto ja imam regulator koji pali ventilatore kad treba.

Ma bilo je podataka samo se ne sjecam to je bilo prije 5 godna negdje , ali probaj pogledat po internetu mozda se nadje podatak , ali trazi na engleskom , "Co2 in cultivated mushrooms" ili tako nesto
 
Ilijabg mozeš li na pp damise javiš dase dogovorimo za mašinu?

- - - - - - - - - -

Vece dali neko moze dami pomogne oko umnozavanja 1:10 za bukvu:)
 
Da li neko zna kako da podignem vlagu u prostoriji. Prskam plafon zidove i pod 6 puta dnevno i ne mogu da podignem vlagu preko 75%. Imam jedan ovlazivac vazduha. Prostorija je 45 kvadrata a visina 3,3m. Preko dana kada su vrucine najace samo 5 min. mi rade ventilatori.:cool:

Milos026 posta ti je puna moras neke poruke da obrises koje si primio ili poslao, jer ne mozes vise da primas i da saljes.
 
Nazad
Vrh