Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

OOoooo, pa gde ste bre gljivari.... Uzimate lovu, boli vas uvo... Ni bolje cene, ni vece potraznje nego sad... Ja spakujem dnevno 1000-1200 paketa od 400 grama a potraznja pet puta veca...
 
Ooooo de si Zoki, eee da uzimamo pare pa ja bi pevao :) j.bo sam... ovog sto radi seme. prvi talas mi da dve kile pecuraka a drugi talas mi da 250 grama, mozda ni toliko, sve mi se osusi, tako da sam ti Zoki moj u debelom minusu, bunim zdakove za dve kile pecuraka, i sta sam zaradio, da platim struju i gorivo. :) jb.m ti prevarante
 
Poslednja izmena od urednika:
Citao sam kosa i imao neke kontakte na institutu u ns pacu probati a imamo i autoklav pa šta bude:sjasi:
 
j.bo sam... ovog sto radi seme. prvi talas mi da dve kile pecuraka a drugi talas mi da 250 grama, mozda ni toliko, sve mi se osusi, tako da sam ti Zoki moj u debelom minusu, bunim zdakove za dve kile pecuraka, i sta sam zaradio, da platim struju i gorivo. :) jb.m ti prevarante

Ima li neko da preporuci svog snabdevaca micelijumom? Ili je jedino rentabilno resenje da svako sam pravi? Svi se na svakog zale. Ni ja nisam dobro prosao sa onim iz B. Topole.
 
Ima li neko da preporuci svog snabdevaca micelijumom? Ili je jedino rentabilno resenje da svako sam pravi? Svi se na svakog zale. Ni ja nisam dobro prosao sa onim iz B. Topole.

Mogu ti ja preporuciti Zoltiku, negde je iz Vojvodine, ima dobro seme. Covek Madjar, posten a ne prevarant ko velika vecina nasih. 062 1054565. Mozes uzeti malo da probas pa vidi ako si zadovoljan.
 
imag0354.jpg
imag0355.jpg
imag0356.jpg

imag0357.jpg



Moze li mi neko reci sta je ovde problem? Temperatura je 14, vlaznost 91%, provetrava se, ali ne znam zasto su im vratovi ovoliko veliki a sesiri mali ili cudnog oblika.
 
Da li imas mogucnos na komori da otvoris vrata i da kroz vrata ulazi svez kiseonik, jer dok je ovako hladan vazduh pecurku to presece, ili regilator brzine na ventilatoru da neradi mnodo jako. Ja sada preko dana ostavim vrata otvorena uvece zatvorim, ventilatori mi nerade uopste. Ivan78 sanduce ti je puno p.p ne mogu ti poslati p.p

- - - - - - - - - -

Ako imas mogucnos, probaj tako kako sam ti rekao, ali razliku ces tek da vidis posle 2 do 3 nedelje
 
Moze biti uzrok bilo sta od onog sto je pecurki potrebno za uspesan rast. Ukoliko je ta vlaga i temperatura kako je receno,
to nije lose za zimsku bukovacu(pleurotus ostreatus). Ako je u pitanju neka druga vrsta onda moze biti problem.
Ovde moze biti problem svez vazduh ali i los micelijum odnosno onaj micelijum koji je ko zna koliko puta umnozavan...
Isto tako dugi vratovi mogu biti odgovor bukovace za svetlom ako ga nema dovoljno.
U svakom slucaju nemoj vlagu dugo drzati preko devedeset. Da pojasnim malo. U vecini prirucnika o gajenju bukovace
mozete naci podatke o potrebnoj velikoj vlagi za vreme rasta bukovace. NIje to bas tako jer konstantna velika vlaga
preko 90-95% sigurno dovodi do bakterijskih infekcija, zutih mrlja ...pa jos ako instrument pokazuje lazne podatke,
eto vlage od 100% a sa njom i problemi.
Priroda to malo drugacije regulise a moj savet je da se malo veca vlaga drzi u periodu dok bukovaca pocinje da raste,
a zatim da se smanji na oko 85% kod nastavka rasta. Dan pred berbu slobodno oborite vlagu na 80% i imacete
lepsu i zdraviju pecurku koja ce duze trajati nego pri stalnoj velikoj vlagi tokom ciklusa.
 
Nije istina, ja sam isti ovakav problem imao pre mesec dana. Pritom imam regulator kiseonika koji mi regulise co2, tako da me niko ne moze ubetiti da nema kiseonika kada postoji sonda koja meri i pokazuje kolika je koncetracija ugljendioksida, i sada sam venitilatore ugasio i vrata otvorio i prirodno vazduh cirkulise tako da kiseonika uvek ima.
Pecurka se oporavila i lepo raste.

- - - - - - - - - -

Hocu da kazem da ovaj leden vazduh sokira pecurku pravi ogromne oscilacije u komori koje ona nemoze da trpi i zato nastaje takav problem.
 
Ja imam isti problem, ali mislim da je to do semena. Razmisljao sam da izbacim sutra dzakove. I da ponovo kuvam. Ali ako si ti Ilija upravu onda bi opet imao isti problem. Probacu sutra i to da vidim ima li efekta.
Da li su ti vrata otvorena sirom i nocu i danju?
 
Nazad
Vrh