Unutrašnjost štala

Ne znam koliko je pametno drzati krave pustene mada mislim da je sigurno zdravstveno bolje nego da su na vezu . Mozda treba razmisljati u tom pravcu a da se cisti sa traktorom mesto gde su veci deo dana a rucno samo malo gde je muza i davanje koncentrata . Do sada mi se nije svidjalo kada sam drzao goveda svezana . Kada sam ih pustio skoro da ne znaju da hodaju nemaju kondicije ma lose ...
 
Ovo je naša štala, po priči mi deluje da hoćeš ovako pa ti možda slike malo pomognu. Ima 5 mesta sa jedne strane prolaza, 5 sa druge. Štala je urađena 2000. godine i što se nas tiče skroz je funkcionalna. Djubre se skuplja na kamaru u sredini pa se izbaci na velika vrata. Kanal ima pad na dve strane i dve cevi koje vode osoku napolje, po kanalu smo stavili graničeve daščice kako bi bio ravan sa ostalim delom hodnika, a da osoka nesmetano prolazi. Jedino što je ispalo loše su pojilice, mi smo stavili crevo 1/2 cola, a treba da bude bar colovno. Dešava se da se nakupi nekog trunja u crevima pa voda slabo dotiče do pojilica, ostalo je sve ok. Ove dve junice su samo trenutno tu, inače je od krava do zida sve slobodan prostor.
41ab2f3802c26a5506af8389ca8eadbe.jpg
19caadd46efbcd40aeada6792f447cc3.jpg
8a8182a193ab22e90fbecfdbc685b1f7.jpg
08d97b4ea70bedb8a5ad23a8af59432b.jpg


Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Hvala Simke, bas ovako nesto planiram. S tim sto mozda ipak nece biti prolaza na sredini, a vrata ce biti postavljena dijagonalno jedna od drugih. U pitanju je stara susara za duvan, pa da iskoristim maksimalno postojece stanje.
 
Što se tiče uništavanja muva, celo leto je štala puna kokoški i nama veoma dragih lasti.
A pojilice su kao što kolega reče običan sistem spojenih sudova. Na prvoj slici se pored kofe vidi bazenčić sa vodom u kom se nalazi plovak, a taj princip je svima poznat. Veoma jednostavno, a dobro rešenje. Nema šta da se pokvari sem plovka, a i to mislim da smo samo dva do sada zamenili ili je čak ovo drugi. Iz bazenčić ide crevo do prve pojilice, od te ide do sledeće i tako dalje, za svaki deo jasala ide posebno crevo. U slučaju da se creva napune trunjem i zapuše, bez problema se prodavaju vodom i sve ponovo savršeno funkcioniše.
Možda smo malo preterali sa vratima, a možda i ne :-D u štalu se ulazi na vrata koja su odmah tu kod tog prolaza između krava, baš preko puta njih su vrata za izbacivanje đubreta koja se i vide na slikama, pošto nam je u nastavku štale i senjak sa te strane imamo dvoja vrata (jedna su gore u hranidbenom hodniku za unošenje sena, a druga su dole za unošenje slame, a pošto je teren malo pod nagibom i štala je sa donje strane podignuta više od metar iznad zemlje sa suprotne strane od vrata za unos slame su vrata za utovar stoke na kamion (nije potrebna nikakva rampa, bez problema idu direkt iz štale u kamion).
 
Kolege planiram da pravim objekat za krave na vezanom sistemu drzanja za 20 vezova, ne znam kako da uradim izdjubravanje, pa me zanima da li ima neko ovde na forumu ko u svojoj stali ima traku za izdjubravanje, kakva su iskustva, i da li je bolje to ili resetke ?
 
Skoro sam projektovao jedan objekat, vezani sistem, 44 ležišta sa centralnim hranidbenim hodnikom. Postavljena je traka za izđubravanje, i po mom mišljenju i literaturi je to bolja varijanta. Prvo manje su povrede i ređa pojava mastitisa nego na rešetkama. Kravama je udobnije na ležištu sa slamom nego na rešetkama, i na kraju dobija se kvalitetniji stajnjak. Inače skoro sam bio u štali iz 1983. gde još uvek funkcioniše prva traka, tako da nema nikakvih problema. Alisam viđao i krave na rešetkama, mislim da nije to to. Za vikend bih trebao otići da vidim objekat pa ću ga slikati.
 
Hvala na informaciji. I planirao sam traku, ali ipak bolje se raspitati.. I meni je potreban projekat za objekat jer planiram da konkurisem kod drzave za subvencije, tako da ako je neko to radio bila bi mi od koristi svaka informacija
 
Visina objekta je 6m, računajući pod-vrh krova, visina zidova je 3,6m. Objekat je osvetljen prirodnom svetlošću, ima dobar odnos površine poda i prozora, dok je ventilacija prirodna, sa otvorima na krovu. Svakako će biti potrebe za ventilatorima u toku letnjih dana, ali domaćin nije imao za sve para u ovom momentu. Ali u planu je. I ovaj čovek je radio sve ovo zbog ostvarivanja povraćaja, inače bi to uradio kako njemu odgovara i bez dozvola. Bio sam uključen od idejnog rešenja do kraja u to, ako treba neka pomoć tu sam. Inače nije tako komplikovano kako izgleda, samo treba imati ljude koji znaju svoj posao, od nacrta, arhitekte, geometra, građevinaca....
 
Skoro sam projektovao jedan objekat, vezani sistem, 44 ležišta sa centralnim hranidbenim hodnikom. Postavljena je traka za izđubravanje, i po mom mišljenju i literaturi je to bolja varijanta. Prvo manje su povrede i ređa pojava mastitisa nego na rešetkama. Kravama je udobnije na ležištu sa slamom nego na rešetkama, i na kraju dobija se kvalitetniji stajnjak. Inače skoro sam bio u štali iz 1983. gde još uvek funkcioniše prva traka, tako da nema nikakvih problema. Alisam viđao i krave na rešetkama, mislim da nije to to. Za vikend bih trebao otići da vidim objekat pa ću ga slikati.

Da li je vlasnik razmisljao o slobodnom nacinu drzanja, jer preko 40 grla je veliki broj, bas me interesuje sta ga je opredjelilo za vez... nisam ja protiv vec me samo interesuje njegovo misljenje a i vase takodje profesore.
 
Ja sam mu savetovao slobodan sistem držanja, ipak je to ozbiljan broj grla, ima mašinu za izđubravanje, ne bi mu trebali skreperi, mogao bi jednu varijantu duboke prostirke, što svakako utiče na zdravlje grla i kvalitetniji stajnjak, ali zbog tradicionalnog stava ipak je izabrao vezani sistem. Neke navike se teško menjaju.
 
Nazad
Vrh