Uljana repica 2019/2020

Sijem uljanu zadnjih 8 godina. 2011. Je sijani prije 1.9 nekoliko dana i slabo je bilo jer je pre pre velika bila. Iskreno i pvako me frka kad ju danas vidim koliko je natjerala na odrwdjenim dijelovima njive. Prije 5.9. Necu sijati pa makar preoro tu brasnastu pripremu. Ali razumijem sta hoces reci 1 kisa ako pobjegne i zasusi tada nema ni uljane....

Toga sam se i bojao, izorao početkom 8mj, bacio gnojivo i prošao dva puta tanjuračom, palo 2-3 kiše, došao s godišnjeg, zemlja idealna, jedan prolaz sjetvospremačem i sjetva.....bojao sam se neposijati..... Isto je bio 31.8. I 1.9.
A da poslije nije bilo kiše, kao prošle godine, nebi bilo ni repice..... Nije to pšenica, da se može posijati i za Božić..... Teško je pogoditi pravo vrijeme sjetve.....
 
Jel postoji neka štetočina koja neide na uljanu repicu.....

Kod mene je za sada OK, al bojim se proljeća i cvatnje..... Kako prskati pred cvatnju, ferguson neće moći ući u nju..... Možda 560....
Pred cvetanje nije problem, ne bude toliko velika, ja sam uvek sa rakovicom prskao, a stric je radio prosle godine fergusonom i nije bilo problema
 
Procitao sam negde da je idealno vreme od momenta nicanja pa do momenta od 5 dana u nizu sa temperaturom od 2 C i nizom za maximalan prinos potrebno 115 dana. Sve ispod toga smanjuje potencijal prinosa.
Jedno sam se uverio da repica teze izmrzava nego psenica.
 
Šta li će sa mojom biti, ovakvo iskustvo nisam imao, 30% je ovakve velicine

A ostalih 70% je tek niklo ili malo veće od faze kotiledona

Jel imao neko ovakvu situaciju i koliko su joj šanse da preživi, prošle god sam pregruberisao 20h, jer nije niklo ni zrno jedno
 
Koliko vidim po ovoj temi ,a i kod nas gledajuci neke njive,najveci izazov kod uljane repicke jeste nicanje,jer uglavnom zasusi bas tu oko 9-og meseca i onda bude sex-a....
 
Kriticno je nicanje, a ako nikne ne treba joj puno vlage do proleca. Svo to jesenje lisce ce uvenuti, a da bi novo krenulo mora da ima bar 1 cm debljine
 
Šta li će sa mojom biti, ovakvo iskustvo nisam imao, 30% je ovakve velicine

A ostalih 70% je tek niklo ili malo veće od faze kotiledona

Jel imao neko ovakvu situaciju i koliko su joj šanse da preživi, prošle god sam pregruberisao 20h, jer nije niklo ni zrno jedno
Ima i kod nas u ataru slicne situacije.

Kod mene jedna parcela od 30ha sad se vide redovi niska je.Ali najverovatnije da cu da je presejem, ostavio sam da vidi koliko ce napredovati ovog meseca, mada danji su kraci ne treba nesto ocekivati od nje, ali no ona tu uvek iznenadjuje il pozitivno il negativno.
 
Koliko vidim po ovoj temi ,a i kod nas gledajuci neke njive,najveci izazov kod uljane repicke jeste nicanje,jer uglavnom zasusi bas tu oko 9-og meseca i onda bude sex-a....

Problem je što se sije plitko, a kod mene za osuši 1-2cm treba max tjedan dana, ako u tom vremenu neizađe, gotovo je..... Kod mene nikad neleži voda u njivama, sve je pod laganim padom i ocjedi se..... Da se sije na 4-5cm to već teže zasuši ako ima vlage....

Zato sam i žurio sa sjetvom, pa je narasla koliko je narasla.....

U atarima gdje prolazim ima svega, čak nije ni bitan datum sjetve, koliko vlaga u zemlji..... Ljudi su sijali i puno kasnije i velika je repica.... I vidi se ogromna razlika od sijačice do sijačice, gdje nije orano, pa posijano pravom sijačicom, repica nemože biti bolja......

Jel se repica može sijati kao svoje sjeme?
 
Problem je što se sije plitko, a kod mene za osuši 1-2cm treba max tjedan dana, ako u tom vremenu neizađe, gotovo je..... Kod mene nikad neleži voda u njivama, sve je pod laganim padom i ocjedi se..... Da se sije na 4-5cm to već teže zasuši ako ima vlage....

Zato sam i žurio sa sjetvom, pa je narasla koliko je narasla.....

U atarima gdje prolazim ima svega, čak nije ni bitan datum sjetve, koliko vlaga u zemlji..... Ljudi su sijali i puno kasnije i velika je repica.... I vidi se ogromna razlika od sijačice do sijačice, gdje nije orano, pa posijano pravom sijačicom, repica nemože biti bolja......

Jel se repica može sijati kao svoje sjeme?
Moze, ako je sortna repica.
 
Ova mala pored moje, sijana je oko 1.10. Sa kombimacijom rotodrljača i amazone d8.... Razlika u sjetvi samo mjesec dana, a vlage je imala stalno..... Zbog toga sam išao u prve rokove sjetve....



 
Moja je sejana 17.09 pa je kao tvoja Ivane, a drugar je sejao dan ranije (ponovljena setva) pa je značajno manja.... odnosno malo je veća od ove manje sa slike. Čini mi se da kod repice pri setvi tj nicanju, svaki očin joj smeta a kasnije kad uhvati zalet onda je kao korov.... kao što bi jedan moj rođak rekao.
 
Kad je moj komšija prvi put sejao uljanu, bilo je likova koji su dolazili kod njega da mu jave da mu je njiva u haosu,da ima gorušice čudo božije pa da ide da prska...šta ćeš,nije se onda znalo za uljanu...
 
Moja je sejana 17.09 pa je kao tvoja Ivane, a drugar je sejao dan ranije (ponovljena setva) pa je značajno manja.... odnosno malo je veća od ove manje sa slike. Čini mi se da kod repice pri setvi tj nicanju, svaki očin joj smeta a kasnije kad uhvati zalet onda je kao korov.... kao što bi jedan moj rođak rekao.
Možda malo i hemija smeta od preduseva ponaročito ako nije orano i malo padavina tokom vegetacije.
 
Nazad
Vrh