Uljana repica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajde repicaši držte gaće i ako stojite sedte,kodnas danas čujem prinos od 2,8 tona/kj.:ppozdrav:
 
Kod nas covek preko puta moje njive, istanjiro suncokret 2 prohoda posejo repicu ,3 tone po kj,a ovamo gde je iso normalnu obradu oranje itd, predusev psenica bilo razlcito od 2 do 2,5 tpo kj gde je tu logika,ja sam je imo na svega 2kj rodila1.5 t po kj,al tu mi je slabo nicanje bilo.
 
Kažem ja da gubimo bitku sa sojom zbog klime treba se okrenuti polako biljkicama koji daju već neki rod pre ovih vrućinčina(a cene su im približno iste)...ali neće valjati ni to ako svi budemo imali repicu i tako u krug...:ppozdrav:
 
U aprilu sam razgovarao sa jednim većim proizvođaćem iz susednog mesta,tada mi je rekao da će na sve suncokrete 2017 posejati repicu.Kaže jedino u tome vidi rešenje za lošu zemlju(nekvalitetnu) i skup zakup.Pšenica gubi finansijsku trku.
Po najavam koliko čujem samo u Lokvama će biti jedno 500kj na jesen posejano.Aj da preskočim ovu godinu ili gde svi turci tu i mali Mujo.
 
U aprilu sam razgovarao sa jednim većim proizvođaćem iz susednog mesta,tada mi je rekao da će na sve suncokrete 2017 posejati repicu.Kaže jedino u tome vidi rešenje za lošu zemlju(nekvalitetnu) i skup zakup.Pšenica gubi finansijsku trku.
Po najavam koliko čujem samo u Lokvama će biti jedno 500kj na jesen posejano.Aj da preskočim ovu godinu ili gde svi turci tu i mali Mujo.
Kako ce se to odraziti na prinos ako bude na suncokret sejao uljanu repicu dali moze da se seje na suncokret?

- - - - - - - - - -

Kod nas mnogi nece da je seju jer kao mora da se seje na strnjiku pa svima zao kao da je sejeu jer strnjike svi cuvaju za soju i kukuruz.
 
Ne znam ali ću i ja da probam. Oni uglavnom nemaju zemlju za soju i kukuruz samo za suncokret i pšenicu tako da ih repica vadi kao treća kultura.Ja strnjiku uglavnom ćuvam za suncokret kao i većina kod nas.Na zemlju gde ide soja i kukuruz ne sejem pšenicu i suncokret.
 
Kako ce se to odraziti na prinos ako bude na suncokret sejao uljanu repicu dali moze da se seje na suncokret?

- - - - - - - - - -

Kod nas mnogi nece da je seju jer kao mora da se seje na strnjiku pa svima zao kao da je sejeu jer strnjike svi cuvaju za soju i kukuruz.
Ovo prvo nzm ali znam da je jedan u selu posejao repicu na repicu i rodilo mu skoro 23m/kj.
A ovo drugo može bit' a i ne mora.... Drugar je prošle godine sejao prvi put repicu,ono ajd da probam. Jednu njivu sa repicom je preorao proletos(ostala retka pa trava probila) a drugu je ostavio mada je i ta bila redja. Predusev kukuruz,seme Pioneer valjda 104-ka i u toj travom zakorovljenoj njivi nacurilo isto nekih 23m/kj.
 
Ma ja se lomim jbg ovo sa psenicom vise ne vodi nicemu sejes ulazes u nju i onda na kraju ne treba nikome mislio sam za probu da posejem koji 2,3,4kj max. e sad videcu prvo sa drugovim oni su prosle godine kupili novu amazonku za zito,a ako ne budu mogli onda cu sam sa svojom nodetkom uzeti ploce sa 1mm rupama i sa njom posejati na 70 pa onda ponoviti izmedju na 35cm pa sta mi Bog da.
A njive su mi isto tako samo za kukuruz,zito i suncokret gornji teren pa se nadam citajuci temu da bi tu mogla uljana repica da bude uspesna.
 
U našem ataru ima svakakvih terena,i nešto ne vidim da ljudi nišane gde će sejati nego udri i bude dobro svake godine. Jedino se gleda da posle repice ne ide kukuruz. Da li zbog neke hemije ili same biljke nzm ali kukuruz obavezno "pati" . Lepo nikne ali posle menja boje i zaostaje u rastu. Pogotovo ako nema kiše. A čini mi se da ni mak nije dobar predusev za kukuruz. Videćemo ove godine.
Što se tiče setve na 70.... Pa zar nemaš žitnu sejalicu? Bolje plati nekome da ti poseje,to bar nije veliki trošak. Još ako je neka novija pa ti ostavi stalne tragove...... Jeftinije ti je veruj mi.
 
Imama zitnu ali stara olotova ne znam kako se zove vucna je ima diskove ja mislim da im je to prva sa diskovima bila sejacica pa nisam siguran da bi bas mogla pracizno da seje repicu.
 
Ima i moj komsija novu amazonku,znam da su je pola dana ustelavali za repicu tako da ja sa mojom imt necu ni da probavam platicu setvu.
 
Pre neki dan skinuo sam onih 30ak ari repice koja je sejana pocetkom oktobra a bila je zelena kada je vecina skidana. Nisam mogao da verujem da na tako retkom sklopu rodilo 1820kg na 30 do 35 ari. Mozda i gresimo sto se tice vremena setve? Mozda treba sacekati lepo krej septembra i pocetak oktobra kada ima lepih kisa i tada sejati..
 
Po koja slika iz zetve. :cool:
jsmwkn.jpg
[/IMG]
30xik3m.jpg
[/IMG]
bg75nr.jpg
[/IMG]
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh