Ulja i maziva!

Kod.nas u radnji ima 15w40 Texaco ulje Acea E7. Cena 450din/l 20l pakovanje. Preporuceni interval zamene 250h teski poslovi, 300h laki u poljoprivredi.
 
Imate li iskustva sa Olma uljima. Kod nas ih prodaje jedna firma pod svojom markom. Imaju sve certifikate i garntuju na ulja. Meni zanima SPHD SAE 15w40 . Cijena je jako povoljna 18€ 10 l
 
A navodno je orginal ulje veća je firma ovdje u pitanju. Imaju mnoštvo svojih pumpi. I prodaju Olma ulja pod svojom markom. Inače kupujem ulje iz prve ruke. Daju sve certifikate i dokaz o kvalitetu ulja na zahtjev kupca. Uzet ću za probu 30 l. Ionako mijenjam ulja svake sezone. Dosad sam koristio inu ali je nema sad uzeti. Valjda zbog ove pandemije.
 
Koje bese ulje ide hidro volan ugradjen na 558 pun hidro orbitol, pumpa...?

Al bese ide ATF za automatske menjace, ovo je bilo crvenkasto.Losa mi gumica skoro sve isteralo iz rezervara?Hitno mi treba odgovor.
 
Na mojem traktoru je u mjenjaču (+hidraulika, +mokre kočnice) predviđeno STOU ulje ARBOR Universal 15W40. Kod nas je teško dobavljivo, jedino u ovlaštenim servisima po paprenoj cijeni. Kakve bi mogle biti posljedice ako umjesto STOU ulja 10W40 upotrijebim STOU 10W30 ili STOU 15W30?
 
Univerzalna ulja su novotarija tacnije nuzno , citaj ( nepotrebno) zlo.Sve univerzalno ima uvek manu ali i prednost pa se spram toga i opredelite da li ste korisnik ili serviser, trgovac.Iz ugla korisnika koji ceni svoju masinu i brine se o njoj domacinski najbolje je uzeti specijalizovano mazivo dakle ono koje ima specifikaciju i samim tim formulaciju i namenu za to za cega se u radnoj masini koristi Naravno sve to uz obaveznu konsultaciju ali i distancu od onoga sta je proizvodjac masine deklarisao.Ulje koje o istom trosku treba da odradi podmazivanje motora menjaca kocnica i hidraulike svakako nije izbor nekog ko kani svoju masinu eksploatisati onako kako treba .Sto se tice "paprene cene" to smatram da je ona koja mi za odredjenu sumu novca nudi isto ili manje od onog sto imam u ponudi od drugog proizvodjaca istog ranga i renomea.Dakle brendirano ulje je prihvatljivo uzeti pod uslovom da ne zante ili su vam nedostupni parametri i specifikacije istog .Ukoliko znate specifikaciju tu je situacija drugacija i tada ste vec u prilici da izvrsite izbor od najboljeg do najekonomicnijeg.Moj izbor je uvek bio ono sto ima najbolje specifikacije i to je redovno po ceni premasilo "fabricko" sto dokazuje da njihove cene ipak nisu bile paprene nego u nekom rangu prihvatljivih kada se uzme u obzir da i oni zele neku zaradu.
 
Koje bese ulje ide hidro volan ugradjen na 558 pun hidro orbitol, pumpa...?

Al bese ide ATF za automatske menjace, ovo je bilo crvenkasto.Losa mi gumica skoro sve isteralo iz rezervara?Hitno mi treba odgovor.
ATF ulja ne idu samo u automatske menjace nalaze primenu i u manuelnim menjacima a imaju primenu i u hidraulicnim sistemima i imate ih u vise rangova.Za vase potrebe dovoljno je ono iz ranga A
 
Poslednja izmena:
Da li je modriča sae 30 ok za rakovicin m34?
Ulja mogardna u koju spada gorepomenuto SAE 30 su se bolje pokazala za letnji period i uopste receno za vece temperature.U vremenu kad je agregat M 34 radjen preporuka je bila za ulje sae 30. Multigardno ulje gradacije 15 -40 je pogodno za koriscene tokom cele sezone.Idealno bi bilo da u letnjem periodu koristite SAE 30 a zimi i kad je hladno da u motoru bude 15-40,Radni sati za izmenu ovih ulja su vam oko 100 radnih casova ili jednom u sezoni sta pre istekne.Ukoliko agregat radi u velikoj prasini sto je cest slucaj za traktore najbitnije je da sistem filtracije vazduha bude potpuno cist.Mokre filterske jedinice trebate redovno kontrolisati i prati a suve izduvavati i proveriti stanje sekundarnog filtera jer to je najosetljivija stvar koja utice na zivotni vek agregata.
 
Poslednja izmena:
Bobane,
hvala na opširnom odgovoru. Nažalost, tim opširnim odgovorom si puno pričao, komentirao ono što nije problematično. Očekivao sam, ali nisam dobio, odgovor na pitanje koje se odnosilo na različite gradacije ulja. :(
 
Koje ulje je kvalitetno za mesanje sa benzinom za dvotaktne motore.koristim ono "kvalitetno" stihl ulje u omjeru 1;25 i cesto mi strada svecica,neznam ni sam koliko ih imam izgorelih pa bih pokusao sa nekim drugim u pitanju je Zenoah 260 rc?
 
Nazad
Vrh