Uginuća jaganjaca

Odg: Uginuca janjaca

Kolege imam problem od jutros mi jagnje ne moze na zadnje noge malo je i naduto ali je veselo bori se da ustane ali neuspeva juce je jelo malo vise zrna neznam da nije zbog toga. Juce je bilo sve normalno medjutim jutros ni makac na zadnji kraj. Unapred hvala.
 
Odg: Uginuca janjaca

rajko sta bi sa jagnjetom? jel musko? nesto slicno sam i ja imao, napinjalo se tesko ustajalo samo lezalo a i kad ustane odlaze zadnjim nogama, u pitanju je bilo to sto mu je stala mokraca, prepipaj ga odozdo pa ako je naduto nemoj dzaba zvati veterinara nego prekolji idma
 
Odg: Uginuca janjaca

slicne probleme sam resio sa ciscenjem od parazita u starosti od 30-35 dana starosti i ponavljanjem tretmana nakon 14-21 dan i naravno kventodiz(protiv klostridije)jagnjad u tovu uvek uobrocena ishrana nikada po volji e sad ispasa :sta:malo teze za resavanje
 
Odg: Uginuca janjaca

Ciscenje od parazita kod janjadi u starosti od mjesec dana nije potrebno jer u biti kratak je period za invaziju i razvojni ciklus parazita. Bitno je ciscenje ovaca. Osim toga ne valja bas ni pretjerivat s tretiranjem antiparaziticima, i to prvenstveno kod ovaca koje se koriste za proizvodnju mljeka. Velika je karenza antiparaziticima.
Ovce je dosta cistiti dva puta godisnje i to kombiniranjem antiparazitika, tako da se pokrije sta veci spektar parazita.
Kao druga greska je cjepljenje janjadi mladje od tri mjeseca protiv klostridioze.
Cjepe se ovce gravidne i to jedno mjesec dana prije poroda.
U tom slucaju janjad imaju pasivni imunitet dobiven od majki. Ukoliko se radi vakcinacija janjadi dobivenih od vakciniranih mama, moze doci do krizanja aktivnog i pasivnog imuniteta i u tom slucaju moze buknuti klostridioza i doci do uginuca.
Pozdrav.
 
Odg: Uginuca janjaca

opet ja sa kozama se guram medju ovcare.Da prepricam jedno svoje iskustvo pre tri godine kupio sam 10 koza i vlasnik mi da vakcinu sada ne mogu da se setim kako se zove da se koze re vakcinisu u febroru.Koze se kod mene pare i ojare se u jaoaru.jarad pocno masovno da uginjavaju sa staroscu od oko 15 dana. Pozovem veterinara i on da dijagnozu zarazno prejedane ili ako ne gresim entrotoksihemija ako gresim ispravite me latinski mi nije jaca strana.uginavali su najkrupniji jarici a umirali su momentalno.ostalim jaricima smo daval evitaselen i prostirku sam ja dezinfikovao zivom sodom mada mi je beterinar rekao da to ne radim ali posto mi je objasnio da se bakterija tu razvija.Od tada pre jarenja obavezno dezinfekcija i drugi dan jaretu selen.zaboravi sam da kazem da sam tad imao i svoje koze tako da mi je stradalo oko 30 jarica
 
Odg: Uginuca janjaca

Jedan od osnovnih preduvjeta je ciscenje, dezinfekcija i pripremanje prostora stale u kojem se ovce jagnje. Enterotoksemija je jako neugodna, i kako je vec navedeno ugibaju najbolji primjerci, koji najbolje i najvise jedu. Najbolje je osim toga provoditi redovnu vakcinaciju, kojom zasticujes kako majke tako i mlade u prva tri mjeseca zivota.
Se je mikroelement i nije nikakav ljek, tako da nema apsolutno nikakve veze s enterotoksemijom koja je bakterijska zarazna bolest.
Pozdrav.
 
Odg: Uginuca janjaca

Kod mene je nov objekat, unutra sve čisto, u zadnjih 30 godina na tom prostoru nisu boravile ovce, jutros jedno jagnje koje solidno napreduje primetim da se mnogo nadulo, a u njemu " mućka " voda kao da je ima 5 kg. Jagnje se često nateže, a primetio sam da je malo mokrilo i malo brabonja, skoro stalno leži, neće da sisa ovcu niti bilo šta drugo jede, a takodje nisam primetio da preživa. Da li pomažu kakve vakcine da bi zaštitio ostale i eventualno njega. Inače davao sam selen po tri kubika 3 dan po rodjenju, ostalih 20 - tak komada izgledaju normalno. Šta dalje?
 
Odg: Uginuca janjaca

Koliko je staro jagnje?
Da li je musko ili zensko, kako je jelo prije i ima li promjena ako je musko s donje strane stomaka ?
Pozdrav.
 
Odg: Uginuca janjaca

akoje musko jagnje,to je problem sa stvorenim kamencom i leka nema, ali kao pecenje moze bez problema
 
Odg: Uginuca janjaca

Jagnje je bilo žensko, pošto je jutros uginulo. Rodjeno je sredinom decembra 2010. godine, samo, nije blizne, ovca je normalno imala mleka i jagnje je dobro napredovalo, medjutim to se desilo iznenada. Dajem im da jedu tritikale u zrnu i seno, imam još 15-tak komada, ostali su dobro osim što ponekad primetim da pojedina dobiju prolazno proliv. Veterinar mi je rekao da se radi o Enterotoksemiji i dao sam im vakcine po 2 ml. Ovce sam kupio u komšije, a on mi kaže da ih nije vakcinisao. Da li zato što nisu dobila zaštitu od majki treba vakcinisati i manju jagnjad jer na uputstvu za vakcinaciju piše, vakcinisati posle tri meseca. Da li je uopšte ta bolest i da li se to radi na ovakav način.
 
Odg: Uginuca janjaca

Moguce da se radi o enterotoksemiji. A da bi utvrdio dali je stvarno, potrebno je otvorit i pregledat neke organe.
Mozes naci po forumu te informacije, bile su pisane vec par puta.
Janjad se vakcinisu poslje 3 mjeseca zivota.
Ukoliko si vakcinisao janjad sada, obavezno moras ponoviti vakcinaciju 4 - 6 tjedana nakon prve vakcinacije. U protivnom kao da nisi vakcinisao.
Poslje toga jednom godisnje i to mjesec dana prije jagnjenja.
Pozdrav.
 
Odg: Uginuca janjaca

Meni jagnjad non- stop borave sa ovcama, ne muzem ih, a imaju poseban prolaz kako bi dolazili do hrane, pošto nisu ovce prethodno vakcinisane interesuje me da li mladjoj jagnjadi da dam vakcinu, mislim od mesec dana, jer se bojim da ih ne uhvati bolest, a posle će biti kasno i kad je najbolje dati ovcama ovu vakcinu, pola su mi se ojagnjile, a polovina još nije, nemam podatke kada su se mrkale, pa vizuelno utvrdjujem dan jagnjenja.
 
Odg: Uginuca janjaca

Janjad koja su od ne vakciniranih majki, vakciniraju se od 2-gog tjedana zivota.
Od vakciniranih majki nakon 3 mjeseca.
Pozdrav.
 
Odg: Uginuca janjaca

Najlepše hvala Spensi. Koja je procedura dalje šta im se daje redom i u kom uzrastu, od parazita, metilja ili šta još. Koje kojičine i koja zaštita, pošto sam novi u ovome, želeo bi da im obezbedim bar sa moje strane sve uslove. A kada i šta da dam ovcama, pošto one nisu imale nikakvu zaštitu do sada.Pozdrav.
 
pozdrav svima,kupila sam 2jagnjadi od 3dana i sad ih hranim kravijim mljekom na flasicu,sad imaju 15 dana pa sam im povecala dozu na 3lit mljeka u 3 puta danas,znaci svako po pola litre,ujutro upodne i navece,međutim jedno je dobilo proljev,janjci su veseli ,trce,nudim im i krutu hranu ,pomalo birkaju,ali me sikira ovo sa proljevom da nebi uginulo,,,,dali im je puno mljeka ili malo ili sta je ako neko ima iskustva neka kaze,,,,hvala
 
pozz svima na forumu ako neko moze da mi pomogne u pitanju je musko janje prva 2-3 dana normalno dojilo cak se i pokako medjutim sad vec skoro sedmicu dana nemoze da doji hranim ga na spricu majkinim mlijekom nestabilan je na nogama i dosta se trese dao sam mu selen na usta neznam sta vise da rdim
 
Pozdrav
Imam jedno pitanje, ako je neko imao slican slucaj da mi odgovori.
Naime jedno jagnje, tek 2-3 sata staro, desilo mu se da su mu ispala creva na pupak...
Pupak je bio svjez ne osusen, ali se nekako prosirio i izasla su mu tanka creva napolje...Nakon sto sam mu dobro ocistio creva, lagano sam mu ih vratio unutra i pupak samo svezao koncem... Dezinfikovao sam sve sa jodom...
Dali mu jos nekako mogu pomoci, necim da mu pomognem da lakse prebrodi...Ustvari dali ce uopste moci prebroditi...Ako se nekome desilo nesto slicno molim da mi pomogne nekim savjetom...
 
To je pupčana kila ili hernija. Jedini način da preživi jeste operacija a koliko to veterinara zna i da li se isplati kod jednog jagnjeta raditi?! Mada dobro si uradio, e sad šta bude biće,to je tvoj maksimum
 
Nazad
Vrh